• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Ürünleri Nelerdir?

Amerikan mutfak türü, modelleri ve dekorasyon ürünleri hakkında püf noktaları sizlerle incelemeye çalıştık.

İçerik
  1. Amerikan Mutfak Özellikleri
  2. Avantajları
  3. Dezavantajları
  4. Amerikan Mutfak Tercihi
  5. Dekorasyonu Tamamlayan Ürünler
  6. Fiyatları

1Amerikan Mutfak Özellikleri

Osmanlıdan bu yana Türk kültüründe pek fazla örneği bulunmayan bu mutfak türünün çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Türk kültürüne göre oturma odası ve mutfak odasında herhangi bir engelin bulunmadığı mutfak türünden bahsedilmektedir. Amerikan mutfak modelleri sayesinde küçük olan evlerinize geniş bir ortam sunabilirsiniz. Amerikan mutfak modeli yerine açık mutfak olarak bilinmesi ile karşımıza çıkabilir. İlk olarak Amerika’da kullanılmaya başlandığı için bu isim uygun görülmüştür.

Amerikan mutfağında Işıklandırma ve Renk uyumu

Amerikan mutfağında Işıklandırma ve Renk uyumu

Ortamın ferahlığı ve alanın darlığından kurtulmak için stüdyo daireler içerisinde pek fazla kullanılmaktadır. Türkiye’de birkaç yıldır popüler olarak Amerikan mutfak modelleri incelenmektedir. Alan darlığını ortadan kaldırmak yanı sıra hoşunuza gittiği için evlerinize yaptırabilirsiniz.

im001361

2Avantajları

Amerikan mutfak tercih etmeden önce dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Mutfak modeli hoşunuza gitmesi yanı sıra alan darlığı ve kültürünüze uygun olması gerekebilir. Geniş alanlar oluşturmanız yanı sıra göze hoş gelmektedir. Evinizin mutfak modeli sayesinde arkadaşlarınıza sosyal görünebilirsiniz. Genellikle lüks yaşamı tercih eden aileler için uygun olduğunu belirtebiliriz.

3Dezavantajları

 Yemek kültürünüze göre mutfağınızda ağır kokulu yemekleri çok sık tükettiğiniz zaman Amerikan mutfak modelini kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Kötü yemek kokularından bir süre sonra rahatsız olmaya başlayabilirsiniz. Yemek kokuları yüzünden bulunduğunuz bölgede bulunmak istemeyebilirsiniz. Bu sebeple kültürünüz konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Lüks yaşam, geniş ortam ve göze hitap ettiği için düşünmeden üzüleceğiniz kararlar vermenizi istemiyoruz.

4Amerikan Mutfak Tercihi

Trend ve tarz uyumu sağlayan mutfak modelini tercih etmeden dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Amerikan mutfak dekorasyon ürünlerini tercih etmeden önce görsel uyumun bulunmasına dikkat etmelisiniz. Renk, görsellik ve uyumun bulunmadığı bir mutfağı kesinlikle istemeyeceksiniz. Örneğin, görsellik açısından genellikle beyaz renkli dolaplar ve ankastre parçalar tercih ediliyor. Özellikle elektrik ile çalışan parçaların özenle seçilmiş olması gerekmektedir. Amerikan mutfak türleri biraz daha zevk unsuruna önem vermektedir.

im001362

5Dekorasyonu Tamamlayan Ürünler

Ankastre parçalar, mutfak dolapları, aksesuar ve renk seçimine dikkat etmelisiniz. Mutfak modelleri konusunda zevk, alan darlığı ve bütçenize göre hareket etmelisiniz. Mutfağınızın dekorasyon konusunda dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

im001363

Ankastre Parçalar : Ankastre, belirlemiş olduğunuz elektrikli eşyaların mutfak içerisine gömülü olmasıdır. Bu sayede elektrikli beyaz eşyaların kablo ve alan kaplamasından kurtulacaksınız. Amerikan mutfağınızı kafanızda tasarlamaya başlamadan önce ankastre parçaları seçmelisiniz. Ankastre olarak kullanacağınız parçaların renk, uyum ve fiyatı konusunda dikkatli davranmalısınız. Ankastre buzdolabı, ocak, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi bulunmaktadır. Bütün beyaz eşyalarınızı mutfak içerisine gömdüğünüz zaman daha geniş bir ortama sahip olacaksınız. Ankastre eşyalarınız ile mutfak dolaplarınızın renk uyumu olmasına dikkat etmelisiniz.

Mutfak Tezgahları : Mutfağınız için çeşitli mutfak tezgahlarını tercih edebilirsiniz. Amerikan mutfak modelleri için farklı çeşitlerde tezgahlar bulunmaktadır. Renk ve tezgah taşının cinsi mutfağınızı daha ferah, canlı ve sosyal gösterebilir. Tezgah taşınızın büyük ve küçük olması ortamın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin, geniş ve beyaz mutfak dolaplarının bulunduğu bir Amerikan mutfak modeli için siyah lekelerden oluşmuş büyük bir mutfak tezgah taşını tercih edebilirsiniz.

Mutfak tezgahlarının daha belirgin hal alması için üzerine aksesuar ve çeşitli ışıklandırma çalışmaları hazırlayabilirsiniz.

im001364

Mutfak Dolapları : Amerikan mutfak dekorasyon ürünlerinde görsel olarak hitap etme konusunda mutfak dolaplarına büyük iş düşmektedir. Amerikan mutfak türlerinin daha çok öne çıkması mutfak dolapları sayesinde başarılmıştır. Mutfak modelleri ile uyumlu aksesuarlar ve ankastre parçaları tercih ettiğiniz zaman görsel şöleni yakalayabilirsiniz. Genellikle mutfak dolaplarınızı sade ve çok aşırıya kaçmayan modellerden tercih ettiğiniz zaman sosyal ve ferah bir ortamı kendinize sunabilirsiniz. Örneğin, mutfağın çeşitli bölümlerine göre irili ufaklı tercih edilmiş mutfak dolapları görsel açıdan ilgi çekmektedir.

Mutfak Aksesuarları : Mutfak tezgahları ve dolaplarının daha şık görünmesi ve parlaması için çeşitli aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Mutfak tezgahının ortasına doğru tercih edilmiş ilgi çekici bir avize farklı gözükecektir. Mutfak dolapları içerisine kullanışlı dolap rafları yerleştirdiğiniz zaman gözünüze ilginç gelecektir. Amerikan mutfağınız içerisinde daha çok vakit geçireceğiniz için sık kullandığınız eşyaları rafların içerisine yerleştirebilirsiniz. Mutfak rafları yanı sıra renk uyumu bulunan sandalyeler tercih edebilirsiniz.

im001365

Mutfak Duvarları : Dekorasyon eşyaları arasında bulunmamasına rağmen mutfak modeliniz için büyük önem taşımaktadır. Amerikan mutfak eşyalarınız ile duvarları arasında bulunan uyum sayesinde daha ferah ve ilgi çekici ortamlar oluşturabilirsiniz. Duvarlarınızın rengi ve üzerine yapıştıracağınız şekilli koruyucular sayesinde daha iştah açıcı bir ortam oluşturabilirsiniz. Duvar koruyucularını çok çiçekli ve böcekli tercih etmek yerine sade ürünlerden yana kullanmaya çalışmalısınız.

Renk Uyumu : Mutfağınızın dekorasyonu konusunda herhangi bir ürünü ifade etmemesine rağmen en önemli husustur. Mutfağınızın dekorasyon ürünlerinizi doğru yerleştirmenize rağmen eşyalar arasında renk uyumu yakalamadığınız zaman herhangi bir önemi kalmayacaktır. Amerikan mutfak modelleri genellikle siyah ve beyaz renk tonlarına daha yatkın olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra ahşap ürünler sık tercih edildiği zaman kahverengi tonları göze çarpmaktadır.

im001367

6Fiyatları

Amerikan mutfak modeli bahsettiğimiz üzere daha çok ileri teknoloji, görsel uyum ve kendi zevklerinize göre oluşturacağınız için maliyetleri yüksek olmaktadır. Amerikan mutfak tarzınızı oluşturduktan sonra içerisinde rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz. Mutfak dekorasyon ürünlerinde biraz daha fiyatı önemsediğiniz zaman kendi zevkinize uygun parçalar bulmakta problemler yaşayabilirsiniz.

Zevkinize göre oluşturduğunuz mutfak modelinin masraflı gelmesini anlayışla karşılamalısınız. 2015 ve 2016 yılları içerisinde Amerikan mutfak modelleri popüler olduğu için fiyatları ise istekleri karşılamaktadır.  Mutfak modelini yaptırdığınız zaman harcadığınız rakamın hiçbir önemi olmadığını fark edeceksiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...