• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Farklı Alanlar İçin Özel Tasarım Açık Mutfak Modelleri

Mutfaklarda alan olarak bir standart yakalanması mümkün değildir. Bu nedenle bazı alanlar özel tasarlanan açık mutfak modelleri için uygundur.

İçerik
  1. Açık mutfak dekorasyonu
  2. Açık Mutfak Modellerinde Tasarım Önerileri

1Açık mutfak dekorasyonu

Açık mutfak modelleri olarak tanımlayabileceğimiz dekorasyon biçimi mutfakların oturma alanıyla birleşik bir pozisyonda dizayn edilmesi olarak tanımlanabilir. Açık mutfak modelleri büyük alanlara sahip oturma alanlarıyla mutfakların birleştirilmesi olarak uygulanabiliyor olsa da açık mutfak modelleri küçük alanlara sahip oturma alanı ve mutfak birleştirilerek de elde edilebilmektedir. Fakat açık mutfak dekorasyonu konusunda görsel anlamda ve kullanım açısından olumlu sonuç hangisinde alınır diye soracak olursak her zaman için büyük alanlı mutfaklarda şık tasarım sonuçlarının elde edildiğini söyleyebiliriz.

acik-mutfak-modelleri-2

acik-mutfak-modelleri-2

Açık mutfak dekorasyonları yapan kişilerin elde ettikleri sonuçlar görsel anlamda diğerleriyle ilişkilendirildiğinde en çok mutfak bar masası tarzı modüllerin açık mutfak dekorasyonu anlamında olumlu sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Açık mutfak ev dekorasyonu yapılırken iki bölüm birbirini kesmiyor olsa da mutfak bar masası tarzı ada modül uygulamasıyla keskin bir geçiş olmadan yumuşak geçişle alanlar arası dekorasyon uyumu başarılı bir şekilde sağlanabilir.

acik-mutfak-modelleri-4

2Açık Mutfak Modellerinde Tasarım Önerileri

acik-mutfak-modelleri-5

Açık mutfak modellerinde oturma alanının ve mutfakların farklı renklerle dekorasyonu sağlanabileceği gibi aynı renklerle de dekorasyon işlemi yapılabilmektedir. Açık mutfak modelleri 2016 görsellerine baktığımızda özellikle büyük alanlı mutfaklarda iki bölüm arasında geçişleri içerideki insanlara hissettirmeden yapabilmek amacıyla mutfaklar genellikle birkaç basamak yukarıda tasarlanmaktadır. Birkaç basamak inildikten sonra (bahsettiğimiz ufak geçişler ) açık mutfak salon tasarımları yapılan bölüme geçiş sağlanmış olmaktadır.

acik-mutfak-modelleri-6

Açık mutfak modellerindeki aydınlatma sistemleri iki farklı alandan gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum mutfak dolaplarının ve tezgahın olduğu bölümde bir aydınlatma sisteminin olması ve oturma alanı ve yemek yeme alanı olarak tasarlanan bölümde başka aydınlatma sisteminin kullanılması olarak gerçekleştirilmektedir. Aydınlatma sistemlerinin gelişmiş tercih edilmesi, gün ışığından mümkün olduğunca yararlanılması her zaman için psikolojik anlamda rahatlık yaşatacaktır.

acik-mutfak-modelleri-7

Açık mutfak modeli olarak tasarlanan bölümden çıkıp ufak bir geçiş bölümünü aştıktan sonra mutfak mobilyasıyla uyumlu olarak tasarlanan yemek yeme alanına gelindiğinde seçilecek olan objelerle aydınlatma sistemi olarak kullanılacak ışıklandırmaların uyumu da son derece önemlidir. Objelerle aydınlatma sistemi arasındaki uyum görsel derinlik yaratacağı için alanda kişilerin pozitif enerji almalarına neden olacaktır.

acik-mutfak-modelleri-8

Açık mutfak tasarımlarında büyük alanlı tezgaha sahip çok büyük modüllerin tek parça halinde kullanılması da hem görsel anlamda hem de depolama alanı anlamında olumlu sonuçlar alınmasına neden olmaktadır. Tezgah yeri geldiğinde tezgahın yüksekliğine uyumlu taburelerin kullanılmasıyla oturma alanı olarak dahi kullanılabilmektedir.

acik-mutfak-modelleri-9

Mutfaklarda kapı kullanımı özellikle açık mutfak modelleri 2015 itibariyle son bulmaya başlamıştır. Eskiden yemek kokusu nedeniyle tercih edilmek zorunda kalınan mutfak kapıları günümüzde aspiratör ve davlumbaz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak görsel algıyı zayıflatmamak uğruna tercih edilmemeye başlanmıştır. Bir alanan kapısız olması, o alanın diğer alanlarla bütünleşik olduğu izlenimini vereceği için insnalarda dar alanlarda dahi geniş alan izleniminin oluşmasına neden olmaktadır.

acik-mutfak-modelleri-10

Açık mutfak modelleri de farklı tasarım önerileriyle tercih edilebilmektedir. Alanın uygulamaya müsait olmasının haricinde kişinin görsel zevk detayları ve mutfağın kullanım amacının detayları da mutfak modelinin tercih edilmesi için önemlidir. Kısacası modern açık mutfak modelleri tercih edilebileceği gibi klasik tarz açık mutfak modelleri de tasarım önerileri arasında değerlendirilebilmektedir.

acik-mutfak-modelleri-11

Açık mutfak modellerinin özellikle geniş alanlarda tercih edilmesi mutfak modellerinin kapaklarındaki ve gövdelerindeki renk seçeneklerinin de artmasına neden olmaktadır. Örneğin geniş alanlara sahip mutfaklarda açık meşe mutfak dolapları rengin koyuluğuna bağlı olarak aydınlatmanın olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği konusu çok düşünülmeden tercih edilebilmektedir. Beyaza yakın bir renk tercih edilmek istendiğinde açık gri mutfak modellerinin tercih edilmesi de görsel anlamda tüm aksesuarlarla uyumlu sonuçlar doğurmasına olanak sağlamaktadır.

acik-mutfak-modelleri-12

acik-mutfak-modelleri-13

acik-mutfak-modelleri-14

acik-mutfak-modelleri-15

acik-mutfak-modelleri-16

acik-mutfak-modelleri-17

acik-mutfak-modelleri-18

acik-mutfak-modelleri-19

acik-mutfak-modelleri-20

acik-mutfak-modelleri-21

acik-mutfak-modelleri-22

acik-mutfak-modelleri-23

acik-mutfak-modelleri-24

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...