• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dolaplarında Estetik Bir Dokunuş İçin Mermerit Tezgah Seçimi

Seri üretim tezgah üretimleri günümüzde çok tercih edilmektedir. Doğal taşlar kadar maliyetli olmayan bu yöntemlerle üretilen mermerit tezgah önerileri

İçerik
 1. Mermerit tezgahı
 2. Mermerit Tezgah Tercih Etme Nedenleri
 3. Mermerit Tezgah Dezavantajları

1Mermerit tezgahı

Son yıllarda gelişen teknolojilere bağlı olarak imalat sektöründe yaşanan değişiklikler farklı tarzda ürünlerin dekorasyon anlamında kullanılmasına olanak sağlamıştır.Bunlardan biri de mutfaklarda tezgah malzemesi olarak kullanılan mermerit malzemedir. Mermerit tezgahlar sadece evlerdeki mutfaklarda değil, ofislerimizin, okullarımızın birçok yerindegün içerisinde pek dikkat etmesek de karşımıza çıkmaktadır. Gitgide kullanımının artmasına birçok özelliği bir arada sunması sebep oluyor.

mermerit-mutfak-tezgahi-2

Mermerit tezgahlar birçok renk seçeneğinde istenilen ölçülerde hazırlanabilen tezgahlardır. Bu tezgah türünün diğer tezgahlara göre en büyük avantajı kalıplar yardımıyla dökülerek hazırlanmasıdır. Örneğin çimstone tezgah ürünleri gibi kalıplardan sadece belirli standartlar dahilinde kesilmesi gerçekleşmemektedir.

mermerit-mutfak-tezgahi-3

Mermerit  mermer tozu ve polyester maddelerinin harç haline gelmesiyle ve katılaştırılmasıyla oluşturuluyor. Böylece elde edilen mermeriti biz en çok mutfak tezgâhlarımızda kullanıyoruz. Artık hiçbir yerde fayans mutfak tezgahlarıyla karşılaşmıyoruz bunun sebebi yüksek kalitede olan mermerit mutfak tezgahlarının daha çok tercih edilmesidir.

mermerit-mutfak-tezgahi-4

Mermerit mutfak tezgahları birçok tezgah çeşidine göre ekonomik çözümler sunduğu için özellikle seri üretim yapılması gereken yerlerde tercih edilmektedir. Bazen seri üretim malzemelerde görsel şölene önem verilmediği durumlar yaşanabilmektedir. Fakat mermerit tezgahlarda bu durum böyle değildir. Seri üretim yapılıyor dahi olsa içeriğindeki malzemelerin kaliteli kullanılmasına bağlı olarak kaliteden herhangi bir şekilde ödün vermeden görsel anlamda çok şık dekorasyon sonuçları elde edilebilmektedir.

mermerit-mutfak-tezgahi-5

2Mermerit Tezgah Tercih Etme Nedenleri

mermerit-mutfak-tezgahi-6

 • Mermerit mutfak tezgahları ölçümler sonucu tek parça olarak mutfağa özgü üretilir ve mutfağımıza yerleştirilir. Tek parça imalatının yapılması nedeniyle herhangi bir parçanın yapıştırma tekniklerinde hatalı uygulama yapılmasına bağlı olarak sorunlu olması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Tek parçada üretilip, herhangi bir ara parça kullanılmaması nedeniyle mutfak dolaplarımızı sudan koruyor ve mutfak dolaplarınızda şişme kabarma gibi olumsuz durumlarla karşılaşmıyoruz.

mermerit-mutfak-tezgahi-7

 • Mermerit oldukça dayanıklı bir malzeme olduğundan kırılmaz yapısı ile oldukça ev hanımlarımıza oldukça kullanışlı bir alan sunuyor. Mutfaklar kullanım amaçları bakımından çok farklı uygulamaya hizmet edebilmektedir. Örneğin yöresel bir yemeğin yapılışı, yemeğin pişirilişi esnasında mermerit tezgahlarının sağlam mukavemetlerinden faydalanıldığı çok görülmüştür.

mermerit-mutfak-tezgahi-8

 • Mermerit diğer malzemelere göre daha kaliteli olmasının yanı sıra yapımında havası alındığı için çatlama ya da hava boşlukları olmaz. Çatlama olmaması ve bu bağlamda hava boşluksuz bir imalatın gerçekleştirilmesi ise mutfak tezgahı olarak mermerit malzemelerin uzun yıllar kullanılabilmesine olanak tanımaktadır.

mermerit-mutfak-tezgahi-9

 • Mermerit mutfak tezgahları, dış etmenlerden etkilenmez. Örneğin asitli gıdalar, yağ yoğurt, kola ve limon gibi maddelerden etkilenmez. Aşınma kabuklaşma gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Mermerit tezgahların bu özelliğinden faydalanabilmek için kaliteli döküm işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Merdiven altı hangi malzemeler kullanılarak yapıldığı belli olmayan mermerit tezgahların özellikle limon konusunda sıkıntı yaratabileceği bilinmelidir.
 • Bu tezgahlar üstelik bize çok sağlıklı bir ortam da sunuyor. Mermerit malzemesi su yada diğer maddeleri emmez, içinde hapsetmez böylece mikrop bakteri gibi canlıların oluşumu gözlenmez.
 • Mermerit mutfak tezgahı imalat aşamasında kişilerin arzusuna göre renkli ya da desenli yapılabiliyor. Yapımı sırasında içine renk pastası, ayırıcı ve jellot katılarak isteğe göre özelleştirilebiliyor. İsteğimize göre mermerit mutfak tezgahımızı desenli yada renkli olarak da sipariş edebiliriz. Farklı renkler ve desenler farklı fiyatlandırmalara tabi olabilmektedir.
 • Mermerit mutfak tezgâhları hem bize estetik hem de şık bir görünüm sunuyor.
 • Üstelik uzun yıllar kullanımında bile rengi solmaz ve parlaklığını kaybetmez. Bu yüzden cila da gerektirmez.
 • İşte tüm bu nedenlerden dolayı biz mermerit mutfak tezgâhımızı uzun yıllar, eskimeden, çok sağlıklı bir şekilde kullanabiliyoruz.

3Mermerit Tezgah Dezavantajları

 • Mermerit tezgahlar yüksek sıcaklıklara uzun süre mukavemeti olan malzemeler değildir. Örneğin uzun süre ocakta kalan bir tencerenin çok sıcak olduğu halde mermerit tezgahın üzerine konularak uzun bir süre bekletilmesi sonrasında mermerit tezgahında tencerenin izinin çıkma ihtimali çok yüksektir.
 • Mermerit tezgahın yapımında kullanılan malzemenin basit malzemelerden tercih edilmesi sonrasında limon suyu gibi asidik özelliği olan malzemelerin teması halinde kolayca sararmalar meydana gelecektir.
 • Basit malzemelerin tercih edilmesine bağlı olarak dış etmenlerden etkilenebilirliği nedeniyle sık temizlenme ihtiyacı duyulabilmektedir.

Mermerit tezgah fiyatları şehirden şehire yöreden yöreye farklılıklar gösteriyor olsa da ortalama maliyet fiyatlarınızı belirtebiliriz. Bütçenizi buna göre ayarlarsanız tadilat aşamasının son demleri olarak adlandırabileceğimiz tezgah seçimi konusunda maddi açıdan sıkıntı yaşamazsınız. Yükske metrajlı imalatlarda mermerit metre kare fiyatı 150 TL’den başlayıp 200 liraya kadar çıkabilmektedir. Fakat genel itibariyle bir mutfak dolabı için yapılacağını düşünürsek metre kare fiyatı 175 – 250 TL aralığında değişecektir. Maliyet hesaplamasında tezgahın içine koyulacak olan evyenin de hesaba katılması gerekmektedir. Orta kalite sıkıntı yaratmayacak bir evye fiyatı için ise 50 – 75 TL aralığında ekleme yapılmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...