• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Fonksiyonel Mutfak Aydınlatma Teknikleri ve Örnekleri

Mutfağın aydınlatmasının sağlanabilmesi için tek bir aydınlatma tekniği yeterli olmayabilir. Bu nedenle tercih edilmesi gereken farklı aydınlatma örnekleri

İçerik
 1. Aydınlatma teknikleri
 2. Mutfak Aydınlatma Ekipmanları
 3. Mutfak Aydınlatma Önerileri

1Aydınlatma teknikleri

Mutfaklar günümüzde mimari açıdan küçük tasarlanıyor olsa da kişilerin ve ailelerin geçmişten gelen alışkanlıklarından olsa gerek hem yemek hazırlama alanı hem yemek pişirme alanı hem de oturma ve yemek yeme alanı olmak üzere çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Mutfakların özellikle küçük alanlara sahip olanlarının tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmesi için tasarım aşamasında son derece dikkatle incelenmesi ve adımların sıkı bir şekilde sık dokunarak atılması gerekmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-2

Mutfak dekorasyonlarında tüm detayların bir plan çerçevesinde ilerlemesi ve mimari açıdan mümkünse evin diğer detaylarıyla bir uyum içinde hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle mutfaklardaki dolapların tasarımı ve malzemelerin seçilmesinin haricinde mutfaktaki aksesuarların tercihi de çok önemlidir. Mutfaklarda kullanılan aksesuarlar çok farklı ürünlerden oluşmaktadır. Mutfaklarda dekorasyon anlamında bütünlüğün sağlanabilmesi için kullanılacak olan aksesuarlar içinde mutfak aydınlatma ekipmanlarını da sayıyoruz. Mutfağın geneli için büyük bir çaba harcanırken son aşamalardan birisi olan ve detaylarıyla mutfağı tamamlayacak olan mutfak aydınlatma ekipmanlarına yeterince özen gösterilmemesi son derece yanlıştır.

mutfak-aydinlatmasi-3

2Mutfak Aydınlatma Ekipmanları

mutfak-aydinlatmasi-4

Mutfaklarda aydınlatmanın önemi çok ayrıdır. Özellikle doğal aydınlatma yöntemleri arasında yer alan gün ışığından yararlanmak için tadilat değişiklikleri yapılması son günlerde sıkça gördüğümüz bir durumdur. Fakat mutfaklarda aydınlatma ekipmanları kullanmadan önce gün ışığından yararlanmak amacıyla yapılan tüm çalışmaların direkt olarak mutfak dolaplarını hedef alması yani gün ışığının direkt olarak mutfak dolap kapaklarına geliyor olması kısa süreli olmasa da uzun vadeli düşündüğümüzde mutfak dolaplarının renklerine de bağlı olarak dolapların renklerinde istenmeyen ve göze hoş olmayan deformasyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun bilincinde olarak gün ışığından yararlanmak için atılacak olan adımların titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-5

Özellikle küçük alanlı mutfaklarda mutfak aydınlatma ekipmanları ile aydınlatmanın halledilmesinden önce mutfak tasarımlarında çeşitli noktalara dikkat edilmesi ve mutfak dolap kapaklarının aydınlatma detaylarına uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların haricinde doğal ışık kaynaklarından da dolap kapaklarına zarar vermeden maksimum şekilde yararlanılmasını sağlanmasından sonra mutfak aydınlatma problemini çözebilmek amacıyla çeşitli mutfak aydınlatma ekipmanlarının kullanılmasına geçilebilecektir. Mutfak aydınlatma ekipmanlarının seçiminde aydınlatmanın ön plana çıkarılmasının haricinde mutfak dolaplarının görsel anlamda ön plana çıkarılması, mutfakların kullanım amaçlarının aydınlatmanın yeterli sağlanması nedeniyle kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi gibi unsurların değerlendirilmesine öncelik tanınmaktadır.

mutfak-aydinlatmasi-6

3Mutfak Aydınlatma Önerileri

mutfak-aydinlatmasi-7

 • Mutfak aydınlatma uygulaması yapılırken mutfak aydınlatma modelleri çok farklı seçenekler sunabilmektedir. Örneğin mutfak dolaplarının görsel anlamda daha net bir şekilde ortaya çıkabilmesi ve tabir-i caizse patlaması amacıyla yeni tasarım modellerinde mutfak dolabı altı aydınlatma uygulamaları tercih edilmektedir. Mutfak dolabı altı aydınlatma sistemlerinde genellikle mutfak alt dolap modüllerinin altında yer alan baza kısmında aydınlatma aracı olarak led tercih edilmektedir. Bu ledler mutfakta tüm ana aydınlatma araçları kapalıyken dahi şık bir görüntünün oluşmasına olanak tanımaktadır.

mutfak-aydinlatmasi-8

 • Mutfak aydınlatma önerileri arasında tercih edilecek bir diğer yöntem de direkt olarak mutfak dolaplarını hedef alan aydınlatma yöntemlerinden birisi olan mutfak dolabı aydınlatmalarıdır. Bu aydınlatma yöntemleri dekorasyon amacıyla kullanılabildiği gibi mutfaklarda çeşitli işlerin gerçekleştirilmesinde net bir görüş alanı sağlaması açısından da tercih edilmektedir. Bu aydınlatma yönteminde isteğe göre tüm alt ve üst mutfak dolaplarında led uygulaması yapılacağı gibi görselde şık bir görüntü sağlamayı ihmal etmeden kullanımda ihtiyaç duyulacak modüllerde de tercih edilebilmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-9

 

 • Mutfaklarda aydınlatma özellikle büyük alanlı mutfaklarda birden fazla ekipmanla gerçekleştirilebilir. Birbirinden bağımsız olarak tercih edilmesi gereken aydınlatma ekipmanları mutfağın ana aydınlatmasını sağlayabilmenin haricinde, mutfaklarda oturma alanı olarak tercih edilecek bölümün ve mutfak dolaplarının aydınlatılmasını sağlayan üçüncü bağımsız birimle de sağlanabilmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-10

 • Farklı mutfak tasarımlarında farklı mutfak aydınlatma önerileri tercih edilebilmektedir. Örneğin yeni tarz modern çizgileri olan bir mutfakta sportif aydınlatma ürünleri tercih edilebilirken klasik tarz geçmişin tasarım izlerini yansıtan mutfak tasarımlarında klasik tarz mutfak aydınlatma armatürleri tercih edilebilmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-11

 • Mutfaklarda aydınlatma önerileri arasında bir diğer seçenekte alt modüller ve üst modüller arasında kalan kısım olarak belirtebileceğimiz yani mutfak tezgah üstü aydınlatma yöntemidir. Mutfak tezgah üstü aydınlatma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz uygulamada iki modülün arasında kalacak tasarım çeşidine göre seramik ya da cam uygulaması yapılan bölümde mutfak led aydınlatma sistemlerinin tercih edilebilir olmasıdır. Mutfak dolap aydınlatma modelleri mutfak dolaplarının tasarımında olan seçenekler gibi ucu açık ve çok sayıda farklı tercihi olan uygulamalardır.

mutfak-aydinlatmasi-12

mutfak-aydinlatmasi-13

mutfak-aydinlatmasi-14

mutfak-aydinlatmasi-15

mutfak-aydinlatmasi-16

mutfak-aydinlatmasi-17

mutfak-aydinlatmasi-18

mutfak-aydinlatmasi-19

mutfak-aydinlatmasi-20

mutfak-aydinlatmasi-21

mutfak-aydinlatmasi-22

mutfak-aydinlatmasi-23

mutfak-aydinlatmasi-24

mutfak-aydinlatmasi-25

mutfak-aydinlatmasi-26

mutfak-aydinlatmasi-27

mutfak-aydinlatmasi-28

mutfak-aydinlatmasi-29

mutfak-aydinlatmasi-30

mutfak-aydinlatmasi-31

mutfak-aydinlatmasi-32

mutfak-aydinlatmasi-33

mutfak-aydinlatmasi-34

mutfak-aydinlatmasi-35

mutfak-aydinlatmasi-36

mutfak-aydinlatmasi-37

mutfak-aydinlatmasi-38

mutfak-aydinlatmasi-39

mutfak-aydinlatmasi-40

mutfak-aydinlatmasi-41

mutfak-aydinlatmasi-42

mutfak-aydinlatmasi-43

mutfak-aydinlatmasi-44

mutfak-aydinlatmasi-45

mutfak-aydinlatmasi-46

mutfak-aydinlatmasi-47

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...