• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Kullanışlı Mutfak Dolapları ve Modern Dekorasyon Örnekleri

Küçük ya da büyük mutfaklar için özel olarak tasarlanan modern dekorasyon örnekleri sayesinde mutfağınızı kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

İçerik
  1. Rahat Mutfak Oluşturma
  2. Büyük Nesnelerin Hizalanması
  3. Verimli Mutfak Kullanımı Nasıl Olur?

1Rahat Mutfak Oluşturma

kullanisli-mutfak-dolaplari-2

kullanisli-mutfak-dolaplari-3

Mutfak dolapları kullanırken bazı malzemeleri gizlemek için bir takım uygulamalardan yararlanmanız gerekir. Ev hanımları bu konuda şişe ya da kavanoz gibi ürünleri nasıl saklayacağını iyi bilmelidir. Özellikle de küçük mutfaklarda bunu gerçekleştirmek biraz daha zordur. Mutfak, bayanların hiçbir zaman kopamayacağı ve vazgeçemeyeceği mekânlardan biridir. Mutfaklarında değişiklik yapmayı isteyenler için hazırlanan en kullanışlı mutfak dolapları ve mutfak dekorasyonu örnekleri sizlere yeni bir mutfak için güzel ve gösterişli fikirler verecektir.

kullanisli-mutfak-dolaplari-4

kullanisli-mutfak-dolaplari-5

kullanisli-mutfak-dolaplari-6

Mutfak dolaplarınızın bile sadece kulplarını, kapaklarını değiştirerek yaşam alanlarınızda farklılık gösterebilmeniz  için birçok kaliteli dolap üreticisinin bayiliğinin yapıldığı alternatif ölçü ve renk seçeneği sunan doğru adresleri bulup, mağazaları ziyaret edip, ürünleri yakından görüp seçebilme şansını yakalayabilirsiniz.

kullanisli-mutfak-dolaplari-7

kullanisli-mutfak-dolaplari-8

kullanisli-mutfak-dolaplari-9

kullanisli-mutfak-dolaplari-10

Bilhassa mutfakları diğer mekânlar ile de kaynaştırarak daha yaşanılır bir hale getirebiliriz. Bunun en mühim sebebi, mutfakların evlerin diğer odalarına göre daha çok sayıda amaca hizmet etmektedir. Bu yüzden yemek pişirme, servis, yemek hazırlama gibi işlevlerin her biri için aktivite alanları oluşturulabilir. Yine aynı zamanda bu alanlar arasındaki ilişkiler de doğru dekorasyon edilmelidir. Bir mutfağın kullanım süresi ortalama olarak nerede ise 20 yıldır civarındadır. Bu sebepten ötürü bir mutfak, uzun ömürlü ve muhakkak iyi tasarlanmış bir mutfak olmalıdır. Ayrıca gözden kaçırılmaması gereken bir konu da mutfakların fazlaca pislik, çöplük barındırmasıdır. Bu yüzden mutfakta seçilecek olan malzemelerin, mutfak dolaplarının,  kulplarının, kapaklarının kolay temizlenebilir ve hijyenik özelliklerini taşıması gerekmektedir.

kullanisli-mutfak-dolaplari-11

kullanisli-mutfak-dolaplari-12

kullanisli-mutfak-dolaplari-13

kullanisli-mutfak-dolaplari-14

kullanisli-mutfak-dolaplari-15

Ev hanımlarının sık sık kullandığı bir cümle vardır o da şudur: “Keşke benim de mutfağım kullanışlı ve daha büyük olsa.” Ne yazık ki hepimizin mutfağı internet sitelerinde veya tasarım dergilerinde olduğu gibi geniş, büyük ve ferah olamayabiliyor. Durum bu olunca da elimizdeki mutfak ile yetinmek durumunda kalıyoruz. Aslında rahat ve kullanışlı bir mutfağa sahip olmak için her zaman da geniş ve büyük alanlara gerek yoktur. Yapılacak özenli ve dikkatli bir çalışma ile yeniden yaratılacak bir mutfak, sizlere yeni kullanım alanları kazandıracaktır.

kullanisli-mutfak-dolaplari-16

kullanisli-mutfak-dolaplari-17

kullanisli-mutfak-dolaplari-18

kullanisli-mutfak-dolaplari-19

kullanisli-mutfak-dolaplari-20

2Büyük Nesnelerin Hizalanması

Mutfak dekorasyonları denildiğinde akla ilk olarak mutfak dolapları gelmektedir. Mutfak dolaplarının içleri düzenlenerek kullanışlı birer mutfak dolapları haline getirilebilir. Yeteri kadar geniş alanlara sahip olmayan tüm mekanlarda yapıldığı gibi mutfak dolapları düzenlenirken dolap içlerinin iki boyutlu değil de üç boyutlu olarak düşünülmesi gerekir. Mesela mutfak dolaplarının kullanımı gözden geçirilirken sadece dolap alanının derinliği veya eni dikkate alınmamalı, yükseklik gibi özellikleri de incelenip mutlaka kullanışlı bir hale getirilmelidir. Bu şekilde mutfak dolaplarının içerisindeki ölü alanları da en aza indirmiş olursunuz.

kullanisli-mutfak-dolaplari-21

kullanisli-mutfak-dolaplari-22

kullanisli-mutfak-dolaplari-23

kullanisli-mutfak-dolaplari-24

kullanisli-mutfak-dolaplari-25

Şekli şemalı yerinde ve düzeni oturmuş bir mutfağı en kullanışlı hale getirmenin güzel yollarından birisi de, mutfakta kullanılan tüm araç ve gereçleri kullanıldıkları yere yakın yere yakın bir civarda muhafaza edilmelidir. Misal tava ve tencerelerinizi ocağın yakınındaki derin çekmecelere ve dolaplara, tabakları ise bulaşık makinesinin olduğu yerdeki dolaplara yerleştirilmesi kullanım açısından oldukça rahatlık sağlayacaktır. Eğer en kullanışlı mutfak dolapları ve mutfak dekorasyon örneklerini görmek istiyor iseniz piyasada pek çok iç mimari firma ücretli olarak mutfak dolapları tasarımı hizmetleri vermektedir.

kullanisli-mutfak-dolaplari-26

kullanisli-mutfak-dolaplari-27

kullanisli-mutfak-dolaplari-28

 

3Verimli Mutfak Kullanımı Nasıl Olur?

Daha kullanışlı bir mutfak dolabı için tabaklar dolaba dikey olarak yerleştirilmelidir. Aslında normalde mutfak dolaplarında üst dolaplar içlerine yatay şekilde üst üste konulan araç ve gereçleri dikey olarak kullanmak, sizlere hem kullanım kolaylığı açısından hem de yer genişliği açısından kolaylık sağlayacaktır. Böylece dikey çözümlerde alttaki kase veya tabaklardan birini almak için üzerlerindeki tabakları indirmek zorunda kalmayacaksınız. Bu şekilde tabakları dolap içlerinde dikey şeklinde kullanmak için pek çok modeli tüm yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

kullanisli-mutfak-dolaplari-29

kullanisli-mutfak-dolaplari-30

Biraz titizlik ve dikkatle yapacağınız bu ufak dokunuşlar ve düzenlemeler, kullanışlı bir mutfak dolabına sahip olmanızın en ilk adımlarından biridir. Yine kullanışlı bir mutfak dolabı için dolabın raf altlarını değerlendirmek gerekmektedir. Daha kullanışlı mutfak dekorasyonları elde etmek istiyor iseniz ölü alanların büyük bir kısmını oluşturan raf altlarını çok iyi bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Mutfak dolaplarınızın içlerini düzenler iken, raflarınızın altındaki boşlukları değerlendirmek için raflara sabitlenebilen veya asılan askılı sepetler kullanabilirsiniz. Bu tarz pratikler sizlere artı bir raf alanı daha sağlar ve böylece dolap içerisindeki tüm ölü alanlar da en iyi şekilde değerlendirilmiş olur.

kullanisli-mutfak-dolaplari-31

kullanisli-mutfak-dolaplari-32

kullanisli-mutfak-dolaplari-33

En kullanışlı mutfak dolaplarına sahip olmak istiyor iseniz, bu mutfak dolaplarınızın kapaklarının yerini düzenlemeniz gerekir. Ev hanımlarının dolapların içinde bir türlü nereye ve nasıl yerleştireceğini bilemediği ufak boy tavalar, tencere kapakları gibi araçlar her zaman bir karmaşaya neden olmaktadır.

kullanisli-mutfak-dolaplari-34

kullanisli-mutfak-dolaplari-35

kullanisli-mutfak-dolaplari-36

kullanisli-mutfak-dolaplari-37

Tava, tencere kapaklarını düzenli tutabilmek, istediğiniz boydaki kapağı kolayca bulup kullanılabilmesi için önemlidir. Yani mutfak dolap kapaklarının iç tarafları bu iş için kullanılabilir. Eğer kapak içlerini kullanmayı istemez iseniz, kapakları kullanışlı ve düzenli bir şekilde dizebileceğiniz bir yerleşim standı elde edebilirsiniz. Kullanımı kolay mutfak dolapları için köşe dolaplarını da kullanmanız gerekmektedir. Özellikle de alt köşelerde mutfak dolapları içindeki ölü alanları aktif halde kullanabilmek, kullanışlı mutfaklarda mutlaka olması gereken en önemli ayrıntılardan biridir.

kullanisli-mutfak-dolaplari-38

kullanisli-mutfak-dolaplari-39

kullanisli-mutfak-dolaplari-40

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...