• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Fayans temizleme teknikleri – Fayans Parlatmanın Püf noktaları

Mutfak fayans temizliği konusunda evde yapılacak olan doğal ürünler ile temizlik yapmak hijyen ve sağlık açısından önemlidir.

Fayans parlatma teknikleri

Mutfaklar her kadının gün içinde en sık vakit geçirdikleri alanlardan bir tanesidir. Mutfakların temiz bir alana sahip olması, sağlık açısından, yapılacak olan yemekler açısından ve saklanacak olan besinler açısından oldukça önemlidir. Görüntü itibari ile mutfakların temiz ve hijyenik şekilde gözükmesi oldukça önemli olan bir detaydır. Özellikle mutfaklarda bulunan fayanslar yapılacak olan yemeklerden çıkan buhar ile sıçrayan yağardan kaynaklı olarak sık şekilde kirlenir. Bu görüntü mutfakların temizliği açısından kötü ve çirkin görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Mutfaklarda bulunan ve fayans ve diğer alanları temizlemek için bu temizliğe uygun olabilecek olan ürünlerin seçilmesi gerekmektedir. Diğer alanlarda bulunan fayanslarda kullanılan ürünlerin dışında yağ çözücü ürünler, amonyak, limon ve sirke gibi ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Mutfaklarda diğer fayanslara göre görünmeyecek olan yağ tabakası bulunmaktadır. Yağ çözü olan spreyi mutfak fayansa sıkmalı ve 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Bu süre yağların oldukları yerden çözülmesine olanak sağlayacak olan süredir. Mutfak fayans temizliği konusunda önemli olan yüzeylerin sünger yardımı ile temizlenmesidir ama fayans aralarını sünger yardımı ile temizlemek oldukça zor bir işlem olacaktır. Özellikle fayans aralarında eski dönemden kalan kirler ve yeni oluşmuş olan lekeler diş fırçası ile kolay şekilde temizlenir. Yağ çözücü olan maddeler kimyasal içeren maddeler olduğu için fayansların durulama işlemlerinin mutlaka bol su yardımı ile yapılması gerekmektedir. Bunun için kovaya su yapmak size yardımcı olacaktır. Durulama işleminin bitmesinin ardından temiz bir bez yardımı ile fayans modellerinin kurulanması gerekir.

-2

Fayans nasıl temizlenir konusunda marketlerden alınacak olan ürünler dışından evde kendinizin yapabileceği ürünlerde bulunur. Bu ürünlerin yapılışındaki püf noktaları bilmek yeterlidir.

-3

-4

  • Sirke ve limon suyu;  mutfak fayansları nasıl temizlenir dâhilinde donmuş yağlar ve küfler için sirke ile limon suyunu püskürtmeli olan bir kabın içine koyun ve lekeli alanların üstüne sıkın. 5 dakika bekletin ve sert bir fırça yardımı ile ovalayın.
  • Karbonat ve su; fayans temizliği nasıl yapılır kapsamında kirli ve yağlı olan yüzeylere toz halindeki karbonatı sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletin ve bol su yardımı ile durulayın.  Zorlu olan yağlarda ise kaya tuzu sürülür ve fayansların temizliği sağlanır. Mutfak fayansları nasıl parlatılır ile alakalı olan sorunun en güzel cevabı da bu karışımdır.
  • Dezanfektan;  çamaşır suyu ve kimyasal kullanmak yerine evde mutfak fayans temizliği için kendi dezanfektanınızı yapabilirsiniz. 30 damla çay ağacı yağı, 3 yemek kaşığı kadar likit sabun ve 2 kâse kadar suyu birbirine karıştırmanız yeterli olacaktır.

Sirke ve su; bir püskürtme kabının hemen hemen yarısına kadar saf sirke doldurun ve diğer yarısına kadar da su ekleyin. Fayansların yüzeylerine hazırlanmış olan bu karışımdan temizliğin kalıcı bir şekilde sürmesi için belli aralıklar ile uygulama yapılması ve fayanslarda sık kirlenen yerlerin sık şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Mutfak fayans temizliği işlemleri sık şekilde yapılmazsa kirler ve yağlar zaman içinde birikir ve çıkarması zor olan işlemlere dönüşür. Bu kirler ile uğraşmak ve çıkartmak daha zordur. Bundan dolayı sık şekilde yapılması ve evde yapılacak olan doğal ürünler ile bunun tekrarlanması daha doğru olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 2,43 out of 5)
Loading...