• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfakta Bulunan Dolapların ve Diğer Eşyaların Temizlenmesi

Mutfak dolapları nasıl temizlenir kapsamında bitkisel olan çözümlerin kullanılması sağlık ve hijyen açısından önemlidir.

İçerik
  1. Mutfak Dolabı Temizleme
  2. Lavabo ve Muslukların Temizlenmesi

1Mutfak Dolabı Temizleme

Mutfak her evin en çok kullanılan bölgesidir. Yemek pişirildiğinden dolayı temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Mutfak dolaplarının ve mebran dolapları için kimyasal içerikli olan temizleyiciler, yağ sökücüler ve yüzey temizleyicileri bulunur. Bu tarz deterjan mutfak dolaplarını temizleme konusunda etkilidir ama sağlık açısından zararlıdır. Mutfak dolapları nasıl temizlenir kapsamında sağlık açısından güvenli olan alternatif yöntemleri tercih etmek daha uygun olacaktır.

mutfak-dolaplari-nasil-temizlenir-2

2Lavabo ve Muslukların Temizlenmesi

Mutfakta bulunan bataryaların temizlenmesi için ve var olan kireçlerden kurtulmak için karbonat kullanımı yapmak gerekir. 1 litre suyun içine dökülecek olan 3 yemek kaşığı karbonat bu uygulama için yeterli olacaktır. Sünger yardımı ile bataryalar karbonatlı su ile silinir ve 15 dakika boyunca bu şekilde bekletilir. Sonrasında bol su ile durulanmalıdır. Bataryalarda en sık kireç mevcuttur ve bu kireçler diş macunu yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Diş macunu ile ovalanan bataryaları bol su yardımı ile durulamanız gerekmektedir. Soda ve sirke kullanımı lavabolar ve bataryaların temizlenmesi için kolay çözümler arasında yer alır. Sirke ve soda karışımı yaparak bataryalarınızı ve lavabolarınızı ovmalısınız. Sonrasında nemli bir sünger yardımı ile üstünden geçilen bataryaları bol su yardımı ile durulayın.

mutfak-dolaplari-nasil-temizlenir-3

mutfak-dolaplari-nasil-temizlenir-4

Mebran mutfak dolapları temizliği konusunda kullanılacak olan endüstriyel ve kimyasal tozlara alternatif olan güzel ürün karbonattır. Karbonatın su ile çözdürülmesi gerekir. Çözülen karbonatın kesinlikle nemli bir sünger yardımı ile uygulanması ve bol su ile durulanması gerekmektedir.  Parlak mutfak dolaplarının temizliği konusunda yağların çıkartılması içinde bu uygulama oldukça basit ve kolay olan bir çözüm sunar. Mutfaklarda kullanılacak tava ve tencereler için arana çözüm içinde; 4 çay kaşığı tuz,1 bardak ezilmiş olan buz ve 1 fincan su kullanılması gerekmektedir. Hazırlanan bu ürünler bir kabın içinde karıştırılır ve dairesel hareketler ile sünger yardımı ile uygulanır. Sonrasında bol su yardımı ile uygulanır.

Mutfak dolapları nasıl temizlenir dâhilinde su ısıtıcılarının içinde bulunan kireçleri temizlemek adına sitrik asit kullanımı yapılır. Sitrik asit su ısıtıcısının içine su ile birlikte dökülür ve ısıtılır. Sonrasında su değiştirilir ve tekrardan kaynatma işlemi yapılır.

mutfak-dolaplari-nasil-temizlenir-5

Mutfak dolapları n nasıl temizlenir kapsamında 1 limonun suyu ve 300 ml kadar su bir kabın içine konulur ve ocak üstünde kaynatılır. Kaynayan ve el yakmayacak kadar soğuyan bu karışımı yumuşak bir sünger ile uygulamak gerekir. Bu karışım mutfak dolaplarının dezenfekte etmektedir. HEM Mutfak dolaplarını hem de mikrodalgaları temizlemek isterseniz;

  • Kabartma tozu
  • 3 yemek kaşığı limon suyu kullanmalısınız. Bir kâsenin içinde konulan ve karıştırılan bu ürünler bulamaç haline getirilir. Sünger yardımı ile hem mikrodalganın içini hem de mutfak dolaplarının iç kısımlarını temizleyebilirsiniz. Temiz ve yumuşak bir bez yardımı ile durulama yapmak gerekir.

Fırın temizliği için kullanılabilecek olan bir başka karışım su, sirke ve karbonattan geçer. 1 bardak su, 1 bardak sirke ve 3 yemek kaşığı karbonatın karıştırılması gerekmektedir. Bu karışım fırın içlerine sürülür ve 1 saat boyunca bekletilir. Bu şekilde var olan tüm yağlar ve kirler kabaracaktır. Sonrasında nemli bir bez yardımı ile fırın içi temizlenmelidir.

mutfak-dolaplari-nasil-temizlenir-6

Mutfak dolapları nasıl temizlenir dâhilinde buzdolabı temizlemek isteyen kişilerin soda, su ve karbonat kullanımı yapması gerekir. 1 litre suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 şişe soda karıştırılır. Bu karışım ile buzdolabı içinde bulunan tüm raflar ve duvarlar silinir. Buzdolabı duvar kısımları için elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Elma sirkesi sıcak su ile karıştırılır ve 5 dakika bekletilir. Bekleyen bu karışım yumuşak olan bir bez yardımı ile uygulanmalıdır. Buzdolabının lastik olan conta kısımlarını sadece su ile silmeye dikkat etek gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...