• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Yerleştirme teknikleri – Her birimin kendi kendi var

Mutfak yerleşimi mutfağın kolay kullanılması açısından oldukça önemlidir. Bunun içinde belli başlı püf noktaları bilmek gerekir.

Mutfak dolapları dünyaları içine sığdıran yerlerdir. Bundan dolayı da düzeni ve temizliğinin en rahat şekilde kullanmaya yönelik olması şarttır. Mutfak dolabı düzeni bir kere yapıldığı zaman kullanım rahatlığı sağlamaktadır.  Mutfak yerleşimi için belli başlı detaylara dikkat etmek gerekir. Bu detayların nasıl olması gerektiği konusunda liste yapmak ve ona göre hareket etmek en doğrusudur. Bu detayları sıralamak gerekirse;

İçerik
  1. Mobilya Planı ve Programı
  2. Mutfak Dolabı Düzeni için Temizlik

1Mobilya Planı ve Programı

-1

Mutfak içinde kullanılacak olan mobilyaların bir düzen içinde ve itinalı şekilde yerleştirilmesi ve planlanması gerekir. Beyaz eşya, mutfak dolabı, bulaşık makinesi, fırın tarzındaki eşyaları kullanıma kolay şekilde yerleştirme ve tasarlama oldukça önemlidir. Bunun içim mutfak tasarım planları ve örneklerinden yardım alınabilir. Hatta bu işi hazırlanmış olan tasarım programı kullanılarak kendi mutfağınızın yerleşim planını oluşturabilirsiniz. Özellikle mutfak dolaplarının duvarda asılı olan kısmı ile tezgâh arasında 50 ila 70 cm aralığı bulunmalıdır. Bu aralık ocak kısmında aspiratör ile tezgâh arasında 65 cm olmalıdır. Aksi olan durumlarda başınızı öne eğdiğinizde çarpabilirsiniz.

-2

Mutfaklarda karşı karşıya iki tezgâh koyulacaksa rahat dolaşım ve rahat kullanım için Aralığın 1,20 m olması gerekir. Bu şekilde mutfak içi eşyalarda daha rahat ve kolay yerleştirilir. Küçük olan mutfaklar için iki tezgâh kullanımı alan daraltır.

-3

Duvar ile sıfır olan mutfak dolaplarının tasarımında ve kullanımında kapağın tam anlamı ile açılmasına dikkat etmek gerekir.

-4

Köşeli olan alt tezgâh dolaplarında çekmecelerin ve kapakların en doğru şekilde açılabilmesi adına yeterli düzeyde boşluğun olması şarttır. Mutfak yerleşim planları konusunda bu detay dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

-5

Mutfak yerleştirme programı kullanırken ya da mutfak yerleşimi tasarlarken ocak ile lavabo arasında olan boşluğun 50 cm olmasına dikkat etmek gerekir. Bu boşluk ocağın kullanımı açsında önemlidir.

-6

Mutfak yerleşimi konusunda çocuklu ailelerin ocağın bulunduğu kısma çekmece yaptırmaması gerekir. Çekmecelere tırmanmayı seven çocukların yanma riski oldukça yüksektir.

-7

Mutfak yerleşimi açısından lavabo ile elektrik prizlerinin yan yana olmaması gerekmektedir. Lavabodan uzak olarak tasarlanması gerekir.

2Mutfak Dolabı Düzeni için Temizlik

Mutfak dolabı içi yerleştirme için ilk olarak tarihi geçen ürünleri temizlemek gerekir. Ardından dolap içinde bulunan tüm eşyalar çıkartılmalı ve dolapların tamamı detaylı şekilde silinmelidir.

Küçük Eşyaların Düzenlenmesi

Küçük mutfak nasıl yerleştirilir konusunda küçük olan düzenleyici aparatlar oldukça önemli işlevler görmektedir. Bardakların asılabileceği aparatlar, çatal kaşık toparlayıcıları, kuru bakliyat düzenleyicileri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

En Sık Kullanılan Eşyaların Düzenlenmesi

En sık kullanılan tava, tencere tarzındaki ürünler mutfak yerleşim planları açısından ocağa yakın bölgede tutulmalıdır. Özellikle teflon olan tavaların çizilmemesi için içlerine örtü ya da havlu kâğıt sermek gerekir. Sık şekilde kullanılan tüm ürünler eliniz altında olabilecek şekilde yerleştirilmelidir.

Narin Ürünlerin Düzenlenmesi

Devamlı kullanılmayan, misafirden misafire çıkartılan mutfak ürünlerinin mutfak dolabı yerleşimi açısından en üst raflara yerleştirilmesi gerekmektedir. Narin olan çay takımları, pişirme cihazları, büyük mutfak robotları bu tarz eşyalara örnek olabilir.

Baharatların Düzeni

Mutfak eşyaları nasıl yerleştirilir kapsamında baharatların özellikle ocağa yakın olması gerekir. Bu ürünlerin cam olan eşyalar içinde saklanması uygun olacaktır. Bu şekilde kullanım sürelerini uzun vadeye bölersiniz. Kavanoz kapaklarının oldukça sıkı şekilde kapatılması gerekir, yoksa nemlenme yapar ve baharatlar çöp olur. Ayriyeten baharatların hepsinin ayrı kaşığı olması gerekir, bu tat açısından önemlidir.

Lavabo altı Düzeni

Lavabo altı mutfak yerleşimi kapsamında genelde deterjanlar için kullanılır. Bundan dolayı deterjanların yer aldığı kısma özel olarak tasarlanmış olan alanlar yapılmalı ve akabilecek olan deterjanlar için altlarına platform yerleştirilmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...