• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Çöp Kovası Modelleri Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mutfak çöp kovası modelleri mutfakların içinde bulunan kötü durumların önlenmesi amaçlı kullanılır. Çöp kovası modelleri seçimlerinde dikkat edilmelidir.

İçerik
  1. Mutfak Çöp Kovaları
  2. Çöp Kovası Çeşitleri ve Kullanma Teknikleri

1Mutfak Çöp Kovaları

Mutfaklar yapılan yemekler sonucunda ortaya birçok çöp çıkmaktadır. Çöpler düzenli şekilde atılmalıdır. Atılma zamanına kadar da en doğru şekilde muhafaza edilmelidir. Çünkü çöp biriktirmek hem hijyen açısından hem de sağlık açısından oldukça kötü durumların oluşmasını sağlar. Çöplerin biriktirilmesi ve doğru kaplarda saklanmaması sonucunda ortaya kötü kokularda çıkmaya başlayacaktır. Çöp kovaları ve çöp öğütücü çeşitlerinin en doğru ve en kaliteli şekilde seçilmesi gerekir. Mutfak çöp kovası çeşitleri paslanmaz olan metallerden ya da plastikten seçilebilir. Plastik kullanımından kesinlikle koku yapmayacak olan modellerin seçilmesi gerekir.  Mutfak dolabı çöp kovaları dış kısımları sık şekilde kirlendiği için devamlı olarak silinmelidir. Kolay temizlenme özelliğine sahip olan silindir biçimindeki çöp kovalarını tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Mutfak dolap çöp kovası modelleri konusunda ellerinizin kirlenmemesi ve kolay şekilde taşınabilmesi adına yandan kulp modeller tercih edilmelidir. Çöp kovalarının ağız kısımların her daim dip kısmından büyük olmasına özen göstermek gerekir. Seçilecek olan mutfak çöp kovası modelleri konusunda sızıntı yapmamasına ve su geçirmemesine dikkat etmek gerekir. Yere akacak olan çöp suları sağlıksız ve kokulu ortamların oluşmasını sağlar. Mutfak çöp kovası fiyatları kullanılacak olan modelin kalitesine, üretimi yapan firmaya, plastiğin ya da metalin kalitesine, büyüklüğüne ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. öıutfak çöp kovası çeşitleri önemli bir görev üstlendiği için kesinlikle kaliteli malzemeden üretilmiş olanlarının seçilmesi gerekir. ayrıca bakteri üretmemesi önemlidir.

mutfak-cöp-kovalari-2

mutfak-cöp-kovalari-3

mutfak-cöp-kovalari-4

2Çöp Kovası Çeşitleri ve Kullanma Teknikleri

Konteynır kutu; konteynır mutfak çöp kovası modelleri plastik bir kova olabilir. Plastik mutfak çöp kovası çeşitleri açık alanda ve mutfak dolabı altlarında kullanılabilir. Kapağının olması ve kapağın çöp kavasına sabit olması daha uygun olacaktır. Plastik konteynır mutfak çöp kovası çeşitleri ve modellerinin sızdırma yapmaması gerekir. Renk seçimi tamamen mutfakların genel dekorasyonu ile eş değer olmalıdır. Mutfak çöp kovası fiyatları açısından uygun bir skalasına sahiptir. Özellikle plastik olan modeller oldukça uygundur.

mutfak-cöp-kovalari-5

Pedallı mutfak çöp kovası; mutfak çöp kovası çeşitleri kova kapağını el yardımı ile kaldırmaya gerek yoktur. Hijyen ve sağlık açısından daha kullanışlı olan mutfak çöp kovası modelleri içinde yer alır. Ayak yardımı ile açılabilen pedallı modeller mutfak dolabı içine de monte edilebilmektedir. Bu modelleri kullanımında nazik olmak gerekir. Pedallın zorlanması zaman içinde bozulmasına sebep olabilir. Mutfağın ana rengi ile uyumlu olabilir. Ayrıca zıt renkler dâhilinde kullanıldığında mutfak dekorasyonu ile uyum sağlar. Pedallı mutfak çöp kovası çeşitleri kapsamında metal olan modeller kalitesine göre pahalı bütçeler ile satılabilir ama bu modeller uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır.

mutfak-cöp-kovalari-6

Mutfak dolabına gömülü çöp kutusu; mutfak çöp kovaları içinde dışarıda kullanılmayan modellerdir. Demir bir standın içinde yer alan modeller dolap derinliklerine göre seçilmelidir. Bu modeller mutfak mobilyalarından bağımsız şekilde de kullanılabilir. Gömülü mutfak çöp kovası modelleri alımı esnasında kapaklarının ayarlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kapakların kokuları izole edecek olan özelliğe sahip olması da önemlidir. Gömülü mutfak çöp kovası çeşitleri genelde renk açısından koyu renkli olarak satılır.

mutfak-cöp-kovalari-7

mutfak-cöp-kovalari-8

mutfak-cöp-kovalari-9

mutfak-cöp-kovalari-10

Mutfak Kapaklarına Çöp Kovası Montajı

Kapağa monte edilebilen mutfak çöp kovası çeşitleri hem sağ hem de sol kapağa monte edilebilir. Çöp hem sağ hem de sol kapak için kapağın ayarlanması yapılmalıdır. Sağ tarafa mutfak çöp kovası çeşitleri takılacaksa kapağın menteşe kısmının çevrilmesi ve marka yazısının sol tarafta kalacak şekilde bırakılmalıdır. Sol tarafa takım işlemi yapılacaksa menteşenin sağ tarafında kalacak şekilde bırakılmalıdır. Mutfak dolabı çöp kovası dolap kapağına monte edilmemelidir. Dolap sağ ve sol tarafına taşıyıcı olan askılar yardımı ile monte edilir. Mutfak çöp kovası çeşitleri satın alma sonucunda içinden çıkacak olan şablon takım işleminizi kolaylaştıracaktır. Mutfak dolabı çöp kovası dolap kapağını açınca dışarı çıkmalıdır. Bunun gerekli olan parçaların montaj edilmesi gerekir. Son aşamalardan bir tanesi de kovanın altındaki pimin alt taşıyıcı kısmına geçirilmesidir. Sonrasında üstte bulunan delik ile aynı hizaya getirilmeli ve kova içinde bulunan parçaların pimi bu delikten geçirilerek kova sabitlenmelidir. Son olarak dolap kapağı açıldığında kordonu mutfak dolabının kapağına 70 derece kapsamında açılabilecek şekilde dolabın iç kısımdaki yan kenarına doğru germek gerekir. Kordon vidası buraya koyulacağı için işaretle yapılmalıdır. Kordonun üzerinden vidalı olan parça çıkartılır ve işaretlenmiş olan alana vidalanır. Kordon ise tekrardan bu kancaya sabitlenmelidir. Burada önemli olan nokta mutfak çöp kovası çeşitleri için kaliteli malzeme kullanımıdır.

mutfak-cöp-kovalari-11

mutfak-cöp-kovalari-12

mutfak-cöp-kovalari-13

mutfak-cöp-kovalari-14

mutfak-cöp-kovalari-15

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...