• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Alüminyum Asma Tavan Modelleri Nasıl ve Nerelerde Kullanılmaktadır?

Alüminyum asma tavan modelleri uygulaması özellikle ofislerde ve iş yerlerinde sık şekilde uygulanmaktadır. Ülkemizde evlerde banyo ve tuvalet kısımlarında odalara nazaran daha sık kullanılır.

İçerik
 1. Alüminyum Asma Tavan Modelleri ve İtalyan Tasarımları
 2. Tavan Özellikleri
 3. Fiyatları

1Alüminyum Asma Tavan Modelleri ve İtalyan Tasarımları

Alüminyum asma tavan modelleri kapsamında kullanılacak olan tavan panelleri 0,5 mm kalınlığında tam sert bir metal levhalardan roll-form yöntemiyle şekillendirilerek üretilir.  Uygulamalarda en sık şekilde kullanılmakta olan panel ölçüleri 85, 100, 125, 200 mm genişliğinde ve en fazla 6 m uzunluğunda üretilir. Panel üretmek için çalışan firmalar projeler ve sistemleri dâhilinde bu tarz ölçülerden farklı olarak üretim yapabilir. Üretilecek olan ve alüminyum asma tavan sistemleri ile dekorasyon ürünü olarak kullanılan bu ürünlerin yüzey kısımları elektrostatik boyama uygulaması ile istenilen şekilde boyanabilir. Düz, delikli veya gofrajlı olarak yüzey kısımları bulunmaktadır. Alüminyum asma tavan modelleri geniş ya da dar derzli ve kuyruklu şekilde üretilerek montaj işlemlerinde kolaylık sağlar.

resim-5570

resim-5571

resim-5572

resim-5573

Endüstriyel yapılarda ve konutlarda alüminyum asma tavan kullanılması gerekli olan bazı durumlar bulunur. Bunlar;

 • Mimari açıdan mekânın içine estetik bir görüntü kazandırmak adına
 • Ses ile alakalı durumların önemli olduğu alanlarda akustik değerlerin düşürülmesi adına
 • Tavan kısımları oldukça yüksek olan alanlarda tavanın yüksekliğini düşürmek adına
 • Gerekli olduğunda konutlarda ya da iş yerlerinde ısı ile ses yalıtımını yapak adına
 • Konutlarda ve işyerlerinde dengeli bir dekorasyon ve estetik bir dekorasyon sağlamak adına
 • Tesisat, elektrik, ısıta ve soğutma ile alakalı boruların gizlenmesi adına
 • Tavan bölgesinde kullanılması gerekli olan kamera, yangın fıskiyesi, aydınlata armatürü ve havalandırma gibi aksesuarların estetiği bozmaması adına sık şekilde kullanılır.

resim-5574

resim-5575

resim-5576

resim-5577

resim-5578

2Tavan Özellikleri

Alüminyum asma tavan modelleri özellikleri sayesinde konutlarda özellikle banyo ve koridor kısımlarında kullanılır. İşyerlerinde her alanda rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin birçok özeliği bulunur. Bu özellikler içinde;

 • Tavanda estetik şekilde ve doğrusal bir şekilde görüntü sağlama
 • RAL renk seçeneklerinin bulunması
 • CE, İSO, TSE ve kalite belgesi olması
 • Uzunlukları en fazla 5 metreye kadar üretilmesi
 • Demonte bir uygulama olması yer alır.

Özellikle İtalyan tasarım modelleri bu kapsamda daha çok tercih edilir. Modern, pürüzsüz ve düzgün olan görüntüleriyle, belli dönemlerde badana ve boya istemesi sayesinde alüminyum asma tavan modellerini sık şekilde tercih edilir bir hale getirmiştir. Evlerde ve işyerlerinde en çok tercih edilen boyutları 60 x 60’dır. Özellikle banyo ve tuvaletlerde bu boyutlar şık ve modern bir görüntü olanağı sağlar.

resim-5579

resim-5580

Özellikle yukarıda bulunan desenli modelleri odalarda sık şekilde kullanılır. Modern görüntüsü ve desenleri sayesinde şık, huzurlu ve lüks ortamların oluşmasına olanak sağlar. Bozulan, çatlayan, kırılan ya da eskiyen plakaların değiştirilesi çok kolaydır. Ayrıca bu tarz plakalar tavanda bulunan bozuklukları, çatlakları ve sorunları kapatmak adına da kullanılabilir.

resim-5581

resim-5582

resim-5583

Renkli yapıları ve spot ışıklar ile harmanlanması ortamın canlanmasına da olanak sağlar. Özellikle parlak yüzeye sahip olan modeller ev içindeki mekânlar için daha uygundur. Bu uygulamalar tesisatlara kolay ve hızlı şekilde ulaşmaya olanak sağlar. Sorunun olduğu bölgelere kısa sürede müdahale etme üstünlüğü sağlar.

3Fiyatları

resim-5584

resim-5585

resim-5586

Alüminyum asma tavan fiyatları kullanılacak olan tabakanın modellerine, kalitesine ve üretici firmaya göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatları yapılacak olan alanın büyüklüğü dâhilinde daha uygun maliyetler ile karşınıza da çıkabilir. Özellikle müttehitler için bu plakalar oldukça hafif malzemelerdir. Binalara bindirdiği ölü yük miktarları oldukça azdır. Ayriyeten asma tavan modelleri ve panelleri binalar ile uyumlu şekilde hareket ettiğinden dolayı deprem zamanında herhangi bir sorunda meydana getirmez. Ülkemizde alüminyum asma tavan uygulamaları çok sık şekilde uygulanmamaktadır. Kamu dairelerinin ve ofislerin neredeyse tamamında kullanılmaktadır. Yapılacak olan uygulamalar ısı ve ses yalıtımı konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.  Kolay ve pratik kullanımı sayesinde artık evlerde de özellikle banyo ve tuvalet kısımlarında artık sık şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...