• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Koridor Tarzında Alanlarda Asma Tavan Uygulamaları Nasıl Kullanılmalıdır?

koridor tarzındaki alanlar için asma tavan dekorasyonunda ışıklandırma büyük bir önem taşır. Işıklandırma sayesinde alanı geniş, ferah, lüks, modern ve şık göstermek mümkün hale gelir.

İçerik
  1. Koridor İçin Asma Tavan Modelleri ve Şık Dekorasyon Örnekleri
  2. Tavana Göre Tasarım

1Koridor İçin Asma Tavan Modelleri ve Şık Dekorasyon Örnekleri

Koridor eve ilk girdiğinizde insanların dikkatini çeken yerlerdir. Evlerin şıklığını, lüks durumunu, ferahlığını ve modernliğini ortaya çıkartır. Koridor alanlarında yapılacak olan dekorasyonlarda kullanılacak olan malzeme oldukça önemlidir. Koridor asma tavan modelleri bu anlamda oldukça şık tasarımlar sunmaktadır. Koridor asma tavan dekorasyon modelleri mükemmel bir kaplama olanağı sunmaktadır. Maliyeti oldukça düşük olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Özgün yapılara sahip olması gelecek olan misafirlerinde ilgisini çekecektir.

resim-5589

resim-5590

resim-5591

resim-5592

Koridor asma tavan modelleri çeşitleri içinden seçilecek olan modellerin özel olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede şık ve modern çözümler elde edilir.

resim-5593

resim-5594

resim-5595

resim-5596

resim-5597

Koridor asma tavan modelleri duvar kâğıdı gibi ürünlerden daha kullanışlıdır. Eski dönemler kullanılan duvar kâğıtlarına göre daha dekoratif olan ürünlerdir. Tek katlı ya da iki katlı şekilde tasarlanış olan koridor asa tavan modellerinin uygulanmasından alanın büyüklüğü ve küçüklüğü oldukça önemlidir. Küçük, dar ve uzun olan bir alanda iki katlı tasarımların kullanılması sıkıntıya yol açar. Alanın daralmasına, basık gözükmesine ve hoş bir görüntüye sahip olmamasını sağlamaktadır.

resim-5598

resim-5599

resim-5600

resim-5601

Küçük ve dar koridorlarda asma tavan uygulamasında spot ışıklar şıklık sağlar. Ayrıca spot ışıkların kullanılması alanın daha geniş ve ferah gözükmesine de olanak sağlamaktadır. Küçük alanlarda avize kullanılmaması ile alan daralmaz. Daha büyük, geniş ve kare koridorlarda avize tercih edilmeli ve iki katlı asma tavan uygulamaları kullanılmalıdır.

resim-5602

resim-5603

resim-5604

resim-5605

Geniş alanlarda uygulanacak olan iki katlı tavan modellerinde arka LED ışık kullanımı yapılabilir. Bu tarz ışıkları kendinizde kolaylıkla kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca modern bir çizgi yakalamak adına kesinlikle tercih edilmelidir. Alanın büyük ya da küçük olması fark etmeksizin koridorlarda açık renkler tercih edin. Bu sayede alana görsel anlamda boşluk hissi verirsiniz.

resim-5606

 

resim-5607

resim-5608

resim-5609

Geniş ve tavanı yüksek olan alanlarda büyük tasarımlar tercih edildiğinde lüks bir görüntü elde edilir.

2Tavana Göre Tasarım

Tavan yapısı yapılacak olan dekorasyonun tüm şeklini değiştirebilir.  Kare olan bir tavan yapısına sahipseniz dalgalar, çift katlı tasarımlar alanın daha uzun gözükmesini sağlayabilir. Tabii ki bu uygulamalarda uzunluğa destek olacak olan aksesuar ışıklandırmalardır. Avize yerine LED lambaların tercih edilmesi gerekir. Bu sayede aydınlık ve ferah bir alan yaratılabilir.

 

resim-5610

resim-5611

Çoklu asma tavan işlemlerinin kullanılması sayesinde yükseklik hissi de oluşturulur.

resim-5612

Uzun bir görüntüye olanak sağlayan uygulama

resim-5613

Dolabın yarattığı darlığı ortadan kaldırmak adına spot uygulaması tercih edilir. Spotların açılması ile dolapların yarattığı basıklık ve darlık hissiyatı tamamen ortadan kalkar.

resim-5614

Tek yapılı olan asma tavan uygulamaları sayesinde pürüzsüz bir ortama sahip olmak mümkündür. Bu tarz uygulamalar tavan bölgesinde bulunan çatlakların, pürüzlerin, kötü boya görüntülerin ve diğer sorunların kapatılması adına da sık şekilde tercih edilir. Bu uygulama sayesinde pürüzsüz ve parlak bir alana sahip olmak mümkündür.

resim-5615

resim-5616

Koridorlar ahşap yoğunluğu mevcutsa ve alan büyükse ahşap plaklar ile de tasarım yapılabilir. Hatta ahşap plakların üzerine koyulacak olan avize ya da spot lamba farklı bir çizginin meydana çıkarılmasına olanak sağlar. Ayrıca ahşabın devamı şeklinde tasarlanırsa dekorasyon anlamında sırıtmaz ve tamamlayıcı bir unsur haline dönüşür. Ahşap plaklar kare şeklinde kesilerek de asa tavanın iç kısmına yerleştirilebilir. Bu uygulamada kullanılacak olan ahşapların parlak seçilmesi gerekir.  Parlak görünü lükse işaret eder. Yani ister klasik olsun ister spor olsun parlak yüzeyler her daim lüks bir görünü kazandırmak adına kullanılmalıdır. Uygulamaların tamamının uzman bir ekip tarafından yapılması gerekir. Bu sayede hoş ve ferah ortamlara sahip olunacaktır. Ayrıca maliyet bakımından da uygulamaların detayları araştırılmalıdır. Bu sayede maliyeti daha düşük ve hoş tasarımlara sahip olabilirsiniz. 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...