• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Asma Tavan Işıklandırma İşlemleri Nasıl Uygulanmalı ve Nasıl Montaj Edilmelidir?

Asma tavanlar uygulandıktan sonra güzelliklerini ortaya yapılacak olan aydınlatma çıkartır. Bu sayede şık, modern, ambiyansı yüksek, hoş ve lüks alanlar elde edilir.

İçerik
 1. Asma Tavan Işıklandırma Örnekleri ve Adım Adım Montaj İşlemleri
 2. Adım Adım Montajlama
 3. LED Bantların Ayarlanması
 4. Avize Kullanımı

1Asma Tavan Işıklandırma Örnekleri ve Adım Adım Montaj İşlemleri

resim-5699

resim-5700

resim-5701

resim-5702

Asma tavan modelleri şık tasarımları her daim ışıklandırma ile desteklenmelidir. Bu desteklenme sayesinde hoş ve şık mekânlar ortaya çıkar. Kullanılacak olan avize, spot lamba ve avizelerin hem asma tavan modellerine hem de odanın genel dekorasyonuna uygun olması gerekir. Tavan için yapılacak olan ışıklı dekorasyonların uzun ömürlü olması, düşük enerjiye sahip olması, sağlam olması hızlı açılıp kapanması gibi birçok özelliğe sahip olması da büyük avantaj sunmaktadır. Asma tavan uygulamalarında genelde spot, LED ve arka kısımdan gizli LED uygulaması tercih edilir. Avizeler eski dönemde daha sık tercih edilirken günümüzde çok tercih edilmemektedir. Spot ve spotların iç kısımlarına uygulanabilecek olan LED lambalar ev içinde hoş bir ambiyans yaratmak adına gereklidir. Özellikle de renk değiştirme özelliğine sahip olan modeller insanların o anki ruh durumuna göre mekânın istenilen ambiyansa çevrilmesini sağlar. Tavan ışık tasarımlarında odanın büyüklüğü, dekorasyonu, mobilyalar ve aksesuarlarda çok önemlidir. Bunların hepsine uygun bir asma tavan için yine uygun bir ışık türü seçilmesi gerekir. Işıklandırma asma tavanın tüm güzelliğini ortaya çıkartacak ve odaya iç huzur katacak olan bir destektir. Bu uygulamanın fiyatları yapılacak olan seçime göre değişir.

resim-5703

resim-5704

resim-5705

resim-5706

resim-5707

2Adım Adım Montajlama

resim-5708

resim-5709

resim-5710

resim-5711

Asa tavan tasarımlarına spot lamba eklemesi yapmak için önceden yerleri ayarlanır ve deliklerinin tamamı kesilir. Daha sonradan ekleme yapılacaksa kesinlikle tavan bölgesinde ışık konusunda uzman olan ellerden yardım alınması gerekmektedir. Montaj işlemine geçmeden önce muhakkak spot sayısı ya da güçleri ile alakalı kararların alınması gerekir. Tavan ışık aydınlatma adına hazırlanan tüm malzemelerin yanınızda olması gerekir. Tavan ışık aydınlatma kapsamında klasik avize, LED uygulamaları ve spot lambalar bir arada kullanılabilir. Spot aydınlatma işlemi için aşağıda bulunan detaylara dikkat edilerek işlem yapılması gerekmektedir. Bu detaylar;

 • Asma tavan yapılmadan önce mutlaka aydınlatma konusunda karar verilmelidir. Bu kararın sonucuna elektrik tesisatı ile alakalı işlemler daha önceden yapılmalıdır.
 • Hazırlanmış olan deliklerinden tellerin uç kısımlarını çekin. Tellerin ucunda bulunan fazlalıkları tel kesici aletler ile kesin.
 • Kablo bağlantılarını tamamlamak adına tornavida ve gerekli olan diğer aletlerin kullanımı yapılmalıdır.
 • Seçilen spot lamba ya da avizenin ayarlamasını yapın. Kurulum el yardımı ile yapılacağı için dikkatli olunması gerekir. LED uygulamalarda bu şekilde dikkat edilmesine gerek bulunmaz.
 • Kabloların bağlanmasından sonra geriye kalan işlem oldukça kolaydır. Sıkı bir şekilde deliğin içine spot bastırılır ve yerine takılır. Bu sayede kolaylıkla montajı tamamlanır.

3LED Bantların Ayarlanması

resim-5712

resim-5713

resim-5714

LED bantların uygulanması oldukça kolaydır. Bandın üzerinde bulunan yapışkan bir taban bulunur. Bu yapışkan sayesinde uygulama yapmak oldukça kolaydır. Ledler birincil düzeyde aydınlatma yapmak adına oldukça uygundur. En iyi düzeyde aydınlatma ruhu oluşturmak adına kullanılır. Özellikle asa tavan kapsamında yapılan bordürler ve niş gibi alanlarda sık şekilde kullanılır. Bu alanları kapsayacak şekilde ve ayrılış alanlarına yapıştırılabilir. Ledlerin bağlanmasında öncelikli olan diğer bir durumda enerji şebekesinin bağlanmasıdır. Başarılı bir şekilde bağlanması çok önemlidir. Elektrik şebekesine bağlanacak şekilde ayarlama yapılması gerekir. Başarılı bir işlemden sonra yapılacak olan tüm uygulamalarda odanın tüm güzelliğinin tam anlamı ile ortaya çıktığını gözlemleyebilirsiniz. LED aydınlatma işlemlerinin bağlantılarını elektrikten anlayan bir kişi tek başına yapabilir. Oldukça basit bir iştir. Sadece bağlantı noktasında dikkatli olmak ve işlemleri sırası ile yapmak gerekir. LED şeritler ile renkli bir ortam yaratmanızda mümkündür. Ledlerin mavi, sarı, yeşil gibi birçok rengi bulunur. Odanıza uygun olan rengi seçerek ve ışık kaynağını eliniz ile kontrol ederek bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

4Avize Kullanımı

Avize asma tavan uygulamalarında özellikle büyük odalar ve iş yerleri için uygun olan bir tasarı şeklidir. Avize seçiminde odanın genel dekorasyonuna fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Avize montaj işlemleri daha önceden elektrik tesisatı tamamlanmış olan asma tavanlarına uygulanır.  Elektrik kablolarının avizede bulunan kablolar ile bağlanası ile yapılır. Bu uygulamada dikkatli olmak çok önemlidir. Çünkü elektrik tehlikelidir. Avize bağlanmasının ardından asa tavanı zedelenemeden monte edilir.

resim-5715

resim-5716

Avizelerde hem spotlar hem de LED modelleri ile asma tavanda kullanılabilir. Hepsinin beraber şekilde dekore edilmesi içinde oda dekorasyonu, duvar rengi ve odanın büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir.

resim-5717

resim-5718

resim-5719

Avizeler özellikle büyük salonlarda ve büyük yatak odalarında tercih edilmelidir. Bu sayede şık, modern, lüks ve farklı alanlar yaratmak mümkün hale gelir.

resim-5701

Büyük alanlarda asma tavan renklendirmesi yapılmışsa avizenin vereceği ışık ile bu alan direkt olarak ortaya çıkartılır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...