• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ytak Odaları Bölgelerinde Asma Tavan Uygulamaları ve Dekorasyon Örnekleri

Yatak odasında yapılacak olan asa tavan dekorasyonunda önemli olan modelin ve rengin seçimidir. Model ve renk dahilinde oldukça şık, kaliteli ve modern alanlar yaratmak mümkündür.

İçerik
  1. Yatak Odası İçin Asma Tavan Uygulamaları Modelleri
  2. Mat Tavan Uygulamaları
  3. Renk Seçimi

1Yatak Odası İçin Asma Tavan Uygulamaları Modelleri

Yatak odaları için uygulanacak olan asma tavan modelleri bu bölgede bulunan çatlak, su sızıntısı, leke gibi sorunların kapanmasının önüne geçerken tasarım anlamında da oldukça şık mekânların elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Tavan bölgelerine çekilecek olan alçı pürüzlerin kapanmasına olanak sağlamaz. Asma tavan örnekleri bunların önüne geçerken uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır. Sadece bir bez yardımı ile silinir ve belli zamanlar içinde badana boya gerekir. Hatta yatak odası için uygulanacak olan bu tasarımların çoğunun 30 yıl ve daha fazla ömrü bulunur. Yapılacak asma tavan modelleri genelde 100 litre suya dayanıklı üretilir. Yani sıcağa ve neme karşı da dayanıklıdır.

resim-5619

resim-5620

resim-5621

resim-5622

Yapılacak olan seçimlerde parlak mı yoksa mat mı uygulama yapılıp yapılmayacağına dikkat edilmesi gerekir. Parlak olan seçimler ile yatak odası asma tavan modelleri lüks çağırışımı yapar. Bu uygulamalarda oldukça dayanıklı, güvenli ve su geçirmez özelliklere sahiptir. Yapılacak olan asma tavan örnekleri sayesinde yatak odası içinde ahenkli ve bütünsel iç mekân oluşturmak mümkündür. Özellikle parlak yüzeyler için pürüzsüz bir alan oluşturmak adına lake tavanların kullanılması gerekir. Lake karışımı ile yatak odası alanına yapılacak olan asma tavan uygulamalarında ışıklandırma da oldukça önemlidir. Yüzeyin parlaklığının ve şıklığının ortaya çıkması adına mutlaka spot ışık kullanımı yapılmalıdır.

resim-5623

resim-5624

resim-5625

resim-5626

resim-5627

Özellikle küçük olan yatak odası alanlarında parlak yüzeylerin dubleks şekilde kullanılmaması gerekir. Tek panel şeklinde uygulanması baskılamanın ortadan kalkmasına olanak sağlar.

resim-5628

resim-5629

resim-5630

resim-5631

Yatak odası asma tavan modelleri kapsamında parlak yüzeyler kullanılacaksa ve alan genişse avize kullanımı spotlar ile harmanlanarak kullanılmalıdır. Odaya şık ve farklı bir görsellik katacaktır. Özellikle klasik odalarda avizeler lüksü simgeler. Hatta yatak odası yatak başı ile avizelerin uyumlu olması dekorasyon ile uyum sağlayabilir.

resim-5632

resim-5633

resim-5634

Yatak odası için asma tavan modelleri fiyatları kullanılacak olan aksesuar, yapılacak olan işleme ve kalitesine göre değişkenlik gösterir.  Spot ışık ile tasarlanan bir uygulama ile büyük avizeler kullanılarak tasarlanan bir uygulamanın fiyatı aynı değildir.

2Mat Tavan Uygulamaları

Mat desenlere sahip olan asma tavan modelleri genelde klasik olan alanlar için şık bir ortam yaratılmasına olanak sağlar. Tavanda bulunan kusurlarında gizlenmesini sağlarken mat modelleri ile odanın iç dekorasyonunun tamamını ortaya çıkartabilirsiniz. Bunun için renk kullanımlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mat tavan modelleri parlak olan tavan modelleri arasında maliyet farklı bulunur. Mat modeller her daim daha uygundur. Klasik renkli, düzgün yüzeyli, ama bir mat yüzeye daha zengin bir görünüm sağlayabilir.

resim-5635

resim-5636

resim-5637

resim-5638

Özellikle mat uygulamalar duvarlarda duvar kâğıdı, gösterişli yata başlıkları, perdeler ve diğer dekorasyon ürünleri ile desteklenmelidir. Bu sayede tavanın sadeliği de net şekilde ortaya çıkar. Saten, pürüzsüz ve at alanların tamamen oda ile uyum içinde olmalıdır. Yani odanın iç dekorasyonu bu anlamda önemlidir. Mat uygulamalar özellikle küçük alanlar için tercih edilebilir. Açık renkler kullanıldığı için küçük alanların daha ferah ve bakısız gözükmesini sağlayabilir. Büyük olan alanlarda açık renklerin kullanılmasında kesinlikle spot ışıklar, avizeler, dubleks tasarımlar ve renkli tavanlar ile harmanlanmalıdır. Tavanda beyaz ile kullanılacak olan farklı bir renk kesinlikle büyük alanlarda kullanılmalıdır.

resim-5639

resim-5640

3Renk Seçimi

Yatak odası için yapılacak olan asma tavan dekorasyonunda genelde beyaz, bej ve açık krem gibi renklerin kullanımı tercih edilir. Bu tarz açık renklerin kullanımı tercih edilecekse kesinlikle ışıklandırma en üst düzeyde olmalıdır.

resim-5641

resim-5642

resim-5643

Mavi renk içsel anlamda romantizm dışarıya çıkmasına olanak sağlar.

resim-5644

Bej özellikle klasik olan odalar için uygulanır ve koyu renkli mobilyaları canlandırmak adına uygulanmalıdır.

resim-5634

Kişilere büyü ve gize katar ve ortamın daha puslu olmasına olanak sağlar.

resim-5635

Siyah ve koyu renklerin kullanımları için tasarımcıların dekorasyon fikirlerine bakabilirsiniz. Koyu renkleri tavan gibi alanlarda kullanmak oldukça risklidir. Çünkü tüm odayı karartalabilir ya da baskılayabilirsiniz. Bunun için dikkatli olmak gerekir. Siyah olarak dekore edilecek olan alanlarda parlak ışıklarlın kullanılası uygun bir seçi olacaktır.

resim-5647

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...