• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Asma Tavnlarda Spot Lamba Kullanımları Nasıl Yapılması Gerekir?

Asma tavanların şeklini ve odanın dekorasyonun çizgisini kullanılacak olan spot lambalar fazlasıyla değiştirmektedir. Bu şekilde yapılacak olan ışıklandırmalar dekorasyonun ayrılmaz bir parçasıdır.

İçerik
  1. Asma Tavan Spot Modelleri ve En Şık Dekorasyonları
  2. Işıklandırma Seçimleri
  3. Neon Işıklandırma

1Asma Tavan Spot Modelleri ve En Şık Dekorasyonları

resim-5743

resim-5744

resim-5745

Asma tavan uygulaması yapılan alanlarda orijinal bir alan meydana getirmek isterseniz spot kullanımı ile desteklemeniz gerekir.  Asma tavan bölümüne takılacak olan spot lambalar minimalist, lüks, modern, klasik ve country tarzda alanların yaratılması konusunda yardımcı olacaktır. Spot lambaların asma tavan ile dekore edilmesinde tavan bölgesinde kullanılan malzemenin şekline göre tasarlanmalıdır. Bu tasarıma uygun olmadığı sürece şık bir ortam yaratmak yerine hoş olmayan ortamların yaratılmasına olanak sağlarsınız. Yani her daim ev içinde kullanılan asma tavan modelleri dikkate alınarak spot ışıklandırma yapılmalıdır. Özellikle aşağıda bulunan detaylar dikkate alınmalıdır. Bu detaylar;

  • Yüksek tavanlı olan ev içi odalarında kullanılacak olan spot lamba çeşitleri ciddiyet etkisi yaratır. Büyük alanlarda çok kullanılması aydınlatmayı en üst düzeyde sağlar. Küçük ev odalarında asma tavan üzerinde spot lambaların çok kullanılması abartıya neden olacaktır.
  • Tavan yüksekliği ortalama olan bir ev odası için uygulama yapılacaksa asma tavan, ışık ve kalan gölgeli alan arasında kompozisyon oluşturulması gerekir. Yani uygulama oldukça planlı şekilde yapılmalıdır.
  • Asma tavan spot lamba modellerini ev odalarına uygulamak adına önceden internet ortamından araştırma yapabilirsiniz. Hatta bu sayede belli başlı örneklere sahip olabilirsiniz. Uygulama yapmadan önce araştırma yapmak ve tüm detayları en ince ayrıntısına kadar değerlendirmek şık bir ortamın yaratılmasına olanak sağlar.

resim-5746

resim-5747

resim-5748

resim-5749

resim-5750

resim-5751

Ev içinde kullanılacak olan spot lambalarda arka ışıklandırma LED yardımı ile yapılabilir.

2Işıklandırma Seçimleri

Sahne Işıkları

Sahne ışıklandırması adına yapılacak olan uygulamaların ev içinde kullanılması için özellikleri dikkate alınmalıdır. Spotların ekonomik olması, yön ayarlama özelliklerinin olması ve renkli olma özelliğinin olması gerekir. Bu uygulama tarzının özellikle büyük olan salonlarda yapılması uygun olacaktır. Küçük alanlarda kesinlikle kullanılmaz. Ayrıca düşük tavanlarda da kullanılmamalıdır. Uygulama yapılacak olan ev içi odanın ya da herhangi bir alanın dekorasyonu da bu aşamada çok önemli bir detaydır. Ayrıca asma tavan modelinin tek ya da iki katlı olması da kullanılacak olan sahne spotlarının kaç adet kullanılacağını da değiştirir.

resim-5752

resim-5753

resim-5754

Şerit LED

resim-5755

resim-5756

resim-5757

Asma tavan modellerin ister spot kullanılsın ister kullanılmasın LED oldukça şık bir ortam yaratılmasına olanak sağlar. Bantlar ile dizayn edilmiş olan LED lambaların kullanımı ve montajı oldukça basittir. Özellikle iki katlı asma tavanlarda ve nişlerde sık şekilde kullanılır. Özellikle asma tavını vurgulamak gibi bir amacı bulunur. LED ışıklandırmada soğuk ve sıcak olan renkler bir arada kullanılabilir. Yani birden daha çok rengi bir arada kullanma özelliği bulunur. LED lambaların maliyetleri oldukça düşük olmasına rağmen sunduğu dekorasyon ve güzellikle oldukça farklıdır. Asma tavana takılacak olan LED ışıklar oldukça lüks bir görünüme sahip olmanıza da olanak sağlayacaktır.

3Neon Işıklandırma

Asma tavan üzerinde bulunan özel olarak tasarlanmış olan çukurlara neon tüplerin yerleştirilmesi ile tasarım sağlanır. Neon tüp lambaların desenleri ve tavan ışıkları orijinal tasarımlar ile çeşitli ve farklı alanlar oluşturmasına izin verir ve istediğiniz esnekliğe sahiptir. Neon yapısı özgü optik bir etkiyi evinizin tüm alanlarına getirir. Neon ışıkların hemen hemen 100 adet renk seçeneği bulunmaktadır. Ek aydınlatma adına asma tavan tasarımların sık şekilde ve düzeyli renkleri ile kullanılır. Neon ışıklandırma adına üretilmiş olan tüm ürünler aşırı düzeyde aşınmaya karşı dayanıklıdır. Kullanımları genelde alçı ile tavana yapılan geometrik bir şekli ya da çiçeği vurgulamak adına yapılır. Neon ışıkların ömürleri de oldukça uzundur. 10 yıl ve daha aşkın süre boyunca kolay şekilde kullanılabilir.

resim-5758

Neon ışıkların montajları kolaydır, kullanım konusunda birçok avantajı yanı sıra getirir. Tüm odanın havasını değiştirebilir. Ayrı bir ambiyans katarak dekorasyonun tamamen çizgisini değiştirebilir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...