• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Vintage Oturma Odası Tasarımı Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vintage tarzında bir dekorasyona sahip olmak adına eski dönem eşyalarının kullanılması gerekir. Bu tarz eşyalara bit pazarlarından, ikinci el dükkanlarından ve annelerinizden tein edebilirsiniz.

İçerik
  1. Vintage Oturma Odası ve Vintage Tarzında Dekorasyonlar
  2. Daire İçin Tasarımlar
  3. Oturma Odalarında Neler Kullanılır?

1Vintage Oturma Odası ve Vintage Tarzında Dekorasyonlar

Vintage tarzında oda ve farklı olan dekorasyonu 90’lı yıllarda popüler olmuştur. Genel olarak \”bağbozumu\” şarap üretiminde yaşlanma anlamına gelen şarapçılık için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Bu dekorasyon şekli önceki neslin orijinal şeylerini ima etektedir. Ancak vintage tarzında oturma odası tasarımları için 30 yaşından genç ve 60 yaşından büyük olan eşyaların kullanımı yapılmalıdır. Klasik bir stilin ana özelliği, bir şeyin veya bir eşyanın özgünlüğü ve özgünlüğünün tamamen korunmasıdır. Vintage tarzında trend olan moda ağırlıklı olarak giysilerde kullanılır. Aynı zamanda ev iç mekânlarda klasikler de popülerleşmektedir. Bu stilin yaratılması için eski dönemlerin moda trendlerinin geçmişine bakmak gerekir. vintage oturma odası tasarımları dönemi net bir şekilde ifade etmelidir. Bu sayede tam anlamı ile dekorasyon sağlanır. Çoğu zaman büyük şehirlerde yaşayanlar gibi insanlar modern ve hızlı yaşamın ritmiyle sıkıldıklarından dolayı stile başvururlar. Bu insanlar eve döndüklerinde daha sakin ve huzurlu hissetmek isterler. Özellikle oturma odası gibi alanlarda bu stilin kullanılması bu destekçi olur ve fayda sağlar.

resim-6035

resim-6036

resim-6037

resim-6038

2Daire İçin Tasarımlar

Daire tarzındaki mekânlarda vintage oturma odası alanları yaratmak adına hayal gücünü kullanmak gerekir. İç mekânınıza herhangi bir eski bir eşya koyabilir, isterseniz konuta rahatlık ve eskime hissi verebilirsiniz. Bu tarz stil için önemli olan şey parlak ya da etkileyici bir nesneye sahip olmaktır. Bu tarz eşyalarda genelde yorgunluk, pürüzlülük ve elbette aşınma görünümü mevcuttur. Eski bir tarzdaki iç mekân kişileri geçmişe geri götürebilir. Örneğin Sovyet döneminde hissettirebilir veya evinizi asil zevklerle doldurmanıza olanak sağlar. Yenilikçi erkeklerin cennetlerini yeniden yaratabilir, cazın kralları veya rock`n`roll döneminde gibi hissetmenize olanak sağlar. Önemli olan oturma odası gibi alanlarda bu tarz tasarıları akıllıca ve fanatizmsi şekilde ele almaktır. 

resim-6039

 

resim-6040

Yukarıda belirtildiği gibi antika veya antik bir eşya kullanımı yapılmalıdır. Bu tarz eşyalarınız bulunmuyorsa yeni bir şey sipariş edebilirsiniz ya da bitpazarlarına giderek açık artırmalara katılarak farklı eşyalara sahip olabilirsiniz. Eski bir stilde bir oturma odası yaratmak için, seçtiğiniz on yılın her biçimini aynı üslup yönünde korumak önemlidir. 

3Oturma Odalarında Neler Kullanılır?

Zeminler için yapay yaşlı parke, antik görünümlü, sıyırma ile yapılmış seramik karoların kullanılması iyi bir fikirdir. Masif hafif renk tahtalarından bir zemin çeşidi için oldukça idealdir. Eski oturma odasındaki şömine çok rafine görünür. Şömine özellikle antik dönem tarzında bir alan için çok idealdir. Şöminenin üzerinde, eski hatıra eşyalarını barındıracak bir raf takabilirsiniz. Çok güzel ve modası geçmiş bir tuğla, taştan şömine kullanımı da yapılabilir.

resim-6041

resim-6042

resim-6043

resim-6044

resim-6045

Eski bir büfeyi oturma odasına yerleştirebilirsiniz. Özellikle anneanne döneminde ya da babaanne döneminden kalan eşyaların kullanımın yapılması oturma odası gibi alanlarda vintage tarzının yaratılması adına gerekir. Mum formunda süs havuzuna sahip olan mükemmel uygun avizeler ve duvarlar da yaldızlı bir çerçeve ayda tablo kullanılabilir.

resim-6046

resim-6047

resim-6048

resim-6049

resim-6050

Mobilya ve tekstil akılda kalıcı geometrik desenlerle süslenebilir. Ayrıca dekorasyonun orijinal unsurları için daha önceden fayda sağlamadığınızı düşündüğünüz her türlü eşyanın kullanımını da yapabilirsiniz.

Eski bir dikiş makinesi, bir semaver, antik zamanlarda olduğu gibi beyaz bir masa örtüsü ve eski bir fincan tabağı bile bu konuda size yardımcı olacaktır. Herkesin eski stilini vurgulayan eski veya eski şeyleri ve nesneleri vardır. Bunlar ile ev tekstilini birleştirerek farklı bir mekân oluşturmak da mümkündür.

resim-6051

resim-6052

resim-6053

resim-6054

Bu tarz nesneler geçtiğimiz eski dönemlerin izlerini saklar, çağın ruhuyla odayı tamamen doldurur. Vintage tarzının en önemli detayı çiçeklerdir. Eski tarzda bir oturma odası için kesinlikle çiçek kullanmanız gerekir. Örneğin: mevsimlik veya kuru, tarla ve güller olabilir. Vazolar seramik olabilir, bir sepet, bir asma bile bu tarza daha uygundur. Buketler, yapay meyvelerin kullanımları eski dönem kâseleri içinde kalabilir.Vintage tarzının basitlik, kolaylık ve bir takım ihmal üzerine kurulduğunu kesinlikle unutmamak gerekir. Dışarıda bir çöp yanında bulduğunuz eski bir plak ya da gramafonu bile bu dekorasyon tasarımında kullanma olanağınız bulunur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...