• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Sıra Dışı Tasarım Yöntemleriyle En Güzel Mutfaklar

İmalat teknolojisinin çok gelişmiş olmasına bağlı olarak sıra dışı modellerin ortaya çıkması ve bu modellerden oluşan en güzel mutfak modelleri detayları

İçerik
  1. En güzel mutfak nasıl olmalıdır
  2. En Güzel Mutfakların Detayları
  3. Ahşap Tarzı Güzel Mutfaklar
  4. Metal Tarzı Güzel Mutfaklar

1En güzel mutfak nasıl olmalıdır

Günümüz teknolojisinin yardımıyla imalat yöntemleri ve tasarım detayları farklı bir hal almış ve bu özellikle mutfak tasarımlarında son kullanıcıya çok farklı seçeneklerin sunulmasına olanak tanımıştır. Standart üretim yöntemleriyle elde edilen en güzel mutfak modellerinin yanında sıra dışı tasarım fikirleri de ortaya çıkmaktadır. Bu tasarımlar genellikle çok büyük alanlı mutfak tasarımları için geçerli olsa da kendi eviniz için de fikir alabilmeniz için yazımızda görsellerle destekleyerek en güzel mutfak dekorasyonları hakkında bahsedeceğiz.

en-guzel-mutfak-dekoru-2

2En Güzel Mutfakların Detayları

en-guzel-mutfak-dekoru-3

En güzel mutfaklar kişiden kişiye farklılıklar gösterse de belirli bir kural dahilinde bahsedebilmek mümkündür. Güzel mutfaklar için tasarım detayları incelendiğinde hem görsel anlamda hem de kullanım açısından sıkıntısız modellerin elde edilebilmesi gerekmetkedir. Kullanım şekli ve kullanacak olan kişilerin önceki mutfak alışkanlıklarının değerlendirilmesi en güzel mutfak dekorasyonu açısından son derece önemlidir. Örneğin görselde göze çok hoş gelen bir tasarım yapıldığı halde mutfak dolaplarında depolama alanlarının yeterince düşünülmemiş olması, mutfağını hem oturma alanı, hem yemek yeme alanı hem de yemek yapma alanı olarak kullanacak ve haliyle bir çok eşyası bulunan bir birey için anlamsız olacaktır. Bu tarz mutfak tasarımlarının en güzel mutfak dolabı modelleri olarak gösterilmesi mümkün olsa da kullanım açısından ilerleyen süreçlerde vasat bir kullanım şekli sunacaktır.

en-guzel-mutfak-dekoru-4

En güzel mutfak modelleri görsellerini detaylı bir şekilde incelediğimizde göze çarpan en önemli detay sıra dışı tasarımlar için genellikle büyük alanlu mutfaklara sahip olunmasının gerekliliğidir. Klasik tasarım ürünlerden çok havalı tasarımlara geçiş için mutlak surette tasarımın modüllere yansıyabilmesi için ve modüller arasında kişilerin hareketlerini kolay sağlayabilmeleri için sıkıntısız bir alana ihtiyaç bulunmaktadır.

en-guzel-mutfak-dekoru-5

Güzel mutfak dolabı modelleri için sadece büyük alanlı mutfaklara sahip olmaya gerek yoktur. Sıra dışı tasarım fikirleri için böyle bir durum olsa da küçük alanlı mutfaklarda mutfak tasarım ilkeleri en ince ayrıntısına kadar gözetilerek tüm detaylar aşamalar halinde aşılırsa ve teknolojinin tasarım detaylarına sağladığı avantajlardan, ışıklandırma seçeneklerinden faydalanılırsa en güzel mutfak tasarımları ortaya çıkacaktır. Bir mutfakta alanın küçük veya büyük olması fark etmeksizin ışıklandırmaların çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Mutfakğın tasarımı ve montajı yapıldıktan sonra güzel mutfak dolapları elde edildiğinin görülebilmesi için ışıklandırmanın açık olması gerekmektedir. Bu nedenle en güzel mutfak dekorasyonu işlemini sağlayabilmek adına teknolojinin ışıklandırma konusunda tüm nimetlerinden faydalanmak gerekmektedir. Örneğin mutfak arası bölümde üst dolabın alt bölümünde mutfak led aydınlatma sistemi kullanılabilir Mutfak led aydınlatma sistemi olarak led haricinde spot sistemi de tercih edilebilmektedir. Önemli olan mutfak dolaplarının olduğu bölümde aydınlatmanın yeterince doğal veya yapay yöntemlerle sağlanmasının gerekliliğidir. Mutfak dolapları kapaklarında ve varsa mutfak giriş kapısında birbileriyle uyumlu 3d motifler de tercih edilebilir. 3d motifler güzel modern mutfaklar oluşturmak için yapılacak tasarım önerileri arasında yer almaktadır.

en-guzel-mutfak-dekoru-6

En güzel mutfak dekorasyonu işlemini tamamlayabilmek için evin geneliyle mutfak konseptini ayırmamak gerekmektedir. Dekorasyonda görsel anlamda doruğa varan sonuçlar elde edebilmek amacıyla tüm detayların birbirini tamamlaması sağlanmalıdır. Örneğin tasarım ve imalat açısından çok uğraşılan bir mutfağın yer döşemesi konusunda seçiminin fayans veya seramik olarak seçiminin alakasız, yanlış yapılması tüm görsel detayların karmaşa içerisinde yok olmasına, doğru tercihlerin dahi anlamsızlaşmasına neden olacaktır.

en-guzel-mutfak-dekoru-7

Modern ve geniş alanlı mutfak tasarımlarında gün ışığından pencerenin veya kapının yerlerini, şekillerini değiştirerek boydan ve dekorastif şekilli biçimlerde form vererek yararlanmak mümkündür. Mutfaklarda insanların psikolojik anlamda kendilerini hür hissedebilmeleri açısından gün ışığındna faydalanmak şüphesiz altın kuraldır. Bu nedenle özellikle tadilat aşamasında mümkün olduğunca görselliğe de olumlu anlamda katkı sağlayarak en güzel mutfaklar dolapları elde edebilmek amacıyla mutfak pencere ve mutfak kapılarında şekil değişikliğine gidilebilir.

en-guzel-mutfak-dekoru-8

3Ahşap Tarzı Güzel Mutfaklar

en-guzel-mutfak-dekoru-9

Ahşabın ve ahşap dokuların dekorasyon anlamında ürünlere ve evin geneline katacağı görsel güzellik şüphesiz çok önemlidir. Ahşabın mobilya kısmında elde edileceği malzemenin doğal ahşap veya masif yani suni yöntemlerle elde edilen ahşap olup olmadığı önemli olmaksızın sıcak bir ortam yaratması özellikle günümüzde güzel modern mutfaklar elde etmek amacıyla kullanılma sıklığını arttırmaktadır. Ayrıca ahşap malzemeler yıllardan beri mutfak tasarımlarında kullanıldıkları için klasik tarz, avangard tarz çok güzel mutfak dolapları elde etmek için de sürekli tercih edilmektedir. Üretim tekniklerinin değişmesine ve çeşitlerin çoğalmasına bağlı olarak ahşabın kullanım formları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Bu durum ahşabın farklı şekiller alarak tasarım anlamında çeşitliliğin artmasına neden olmuştur.

en-guzel-mutfak-dekoru-10

Ahşap modellerin boyanabilir özelliği sayesinde kişiye ve mutfak alanına göre özel üretimler sağlanmakta ve bu sayede % 100 uyumlu mutfak modülleri elde edilebilmektedir. Ayrıca boyanabilir özelliği sayesinde seri imalat yöntemleri ile elde edilen mutfak dolaplarının gövdelerinde veya kapaklarında kolay bulunamayacak kişinin zevkine tam uygun renklerin ve tonların kolaylıkla elde edilebilirliği sağlanmaktadır.

en-guzel-mutfak-dekoru-11

Ahşabın bahsettiğimiz gibi çok farklı renk ve ton seçenekleri bulunmaktadır. Koyu renk ahşap seçenekleri dolaplarda zamana bağlı olarak meydana gelebilecek deformasyonların görülmesini en aza indireceği ve temizlik anlamında özellikle bayanlara kolaylık sağladığı için sıkça tercih edilmektedir. Fakat bu gibi durumlarda ilgili görselde görüleceği gibi ışıklandırmanın özenle seçilmesi güzel mutfak dolabı modelleri için şarttır.

en-guzel-mutfak-dekoru-12

en-guzel-mutfak-dekoru-13

Güzel mutfak dolaplarının tasarımındaki ahşap detaylar mutfağın modeline, mutfağın konumuna ve mutfağın boyutuna göre farklı noktalarda tercih edilebilmektedir. Gerektiği durumlarda tasarım fikirleri açısından duvarlarda, tavanlarda ahşap detaylara yer verilebilir.

4Metal Tarzı Güzel Mutfaklar

en-guzel-mutfak-dekoru-14

Modern mutfak tercihleri insanların geçmiş yıllardaki mutfak tasarımlarından çok farklı tasarımlara yönelmesine neden olmuştur. Bu durum iki farklı kaygıdan oluşmaktadır. Bunlardan birisi en farklı mutfak tasarıma sahip olmak diğeri ise modern teknolojinin mutfak araçları konusunda sağladığı nimetlerden fazlasıyla faydalanmaktadır. İnsanların bu iki nedenden dolayı tercih ettikleri mutfak tasarımları arasına tamamen metal tarzlardan faydalanılarak oluşturulan güzel mutfaklar yer almakadır.

en-guzel-mutfak-dekoru-15

en-guzel-mutfak-dekoru-16

Metal tarz güzel mutfak oluşturmak ahşabın detaylarından faydalanarak güzel mutfak elde etmekten daha zordur. Bunun nedeni sanayi tipi mutfaklarda metal tarzın yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen günümüzde özellikle ülkemizde halen metal tarzın sık şekilde kullanıldığı ev tipi mutfak dolaplarının aktif bir şekilde tasarım yöntemi olarak tercih edilmemesidir.

en-guzel-mutfak-dekoru-17

en-guzel-mutfak-dekoru-18

Fakat tasarım anlamında her ne kadar zor olsa da bunun haricinde metal tarz mutfak tasarımlarının kullanıma bağlı olarak sürekli temizlenmeleri büyük bir ihtiyaç olsa da insanların görsel anlamda metal tarz mutfaklardan aldıkları haz nedeniyle ülkemizde de tercih edilmekte ve en güzel mutfak dolapları modelleri arasında sıralanabilmektedir.

en-guzel-mutfak-dekoru-19

en-guzel-mutfak-dekoru-20

en-guzel-mutfak-dekoru-21

en-guzel-mutfak-dekoru-22

en-guzel-mutfak-dekoru-23

en-guzel-mutfak-dekoru-24

en-guzel-mutfak-dekoru-25

en-guzel-mutfak-dekoru-26

en-guzel-mutfak-dekoru-27

en-guzel-mutfak-dekoru-28

en-guzel-mutfak-dekoru-29

en-guzel-mutfak-dekoru-30

en-guzel-mutfak-dekoru-31

en-guzel-mutfak-dekoru-32

en-guzel-mutfak-dekoru-33

en-guzel-mutfak-dekoru-34

en-guzel-mutfak-dekoru-35

en-guzel-mutfak-dekoru-36

en-guzel-mutfak-dekoru-37

en-guzel-mutfak-dekoru-38

en-guzel-mutfak-dekoru-39

en-guzel-mutfak-dekoru-40

en-guzel-mutfak-dekoru-41

en-guzel-mutfak-dekoru-3

en-guzel-mutfak-dekoru-43

en-guzel-mutfak-dekoru-44

en-guzel-mutfak-dekoru-45

en-guzel-mutfak-dekoru-46

en-guzel-mutfak-dekoru-47

en-guzel-mutfak-dekoru-48

en-guzel-mutfak-dekoru-49

en-guzel-mutfak-dekoru-50

en-guzel-mutfak-dekoru-51

en-guzel-mutfak-dekoru-52

en-guzel-mutfak-dekoru-53

en-guzel-mutfak-dekoru-54

en-guzel-mutfak-dekoru-55

en-guzel-mutfak-dekoru-56

en-guzel-mutfak-dekoru-57

en-guzel-mutfak-dekoru-58

en-guzel-mutfak-dekoru-59

en-guzel-mutfak-dekoru-60

en-guzel-mutfak-dekoru-61

en-guzel-mutfak-dekoru-62

en-guzel-mutfak-dekoru-63

en-guzel-mutfak-dekoru-64

en-guzel-mutfak-dekoru-65

en-guzel-mutfak-dekoru-66

en-guzel-mutfak-dekoru-67

en-guzel-mutfak-dekoru-68

en-guzel-mutfak-dekoru-69

en-guzel-mutfak-dekoru-70

en-guzel-mutfak-dekoru-71

en-guzel-mutfak-dekoru-72

en-guzel-mutfak-dekoru-73

en-guzel-mutfak-dekoru-74

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...