• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Led kullanarak mutfağınızı aydınlatın – En şık modelleri ve yapım örnekleri

Dekorasyonu tamamlamak adına çok önemli bir unsur olan mutfaklarda aydınlatma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar

İçerik
 1. Mutfak Aydınlatma Önerileri
 2.  Mutfaklarda Led Işıklandırma

1Mutfak Aydınlatma Önerileri

Mutfaklar büyüklüklerine bakılmaksızın aydınlatma olarak dikkat edilmesi gereken alanlardır. Tasarımı ve dekorasyonu ne kadar güzel olursa olsun aydınlatma seçenekleri bakımından tabir-i caizse patlatılmayan bir mutfağın hiçbir zaman tam olarak olduğu söylenemeyecektir. Mutfaklarda aydınlatma seçenekleri önermeden önce yapay aydınlatmadan daha evvel doğal aydınlatma yöntemlerinin değerlendirilmesinin mimari açıdan son derece güzel sonuçlar doğuracağını söylemeliyiz. Yani penceresi olan bir mutfakta led, led ışık seçeneklerinin değerlendirilmesinden önce mutfak penceresinden gelen güneş ışıklarının doğru şekilde yansıtılarak aydınlatmanın sağlanması amaçlanmalıdır.

Geçmişte sadece bir ampul kullanılarak aydınlatmanın sağlanmış olduğu yıllardan artık çok uzaktayız. İnsanlar sürekli olarak farklı tasarım yöntemleri denemektedir. Farklı tasarım yöntemleri dendiğinde ise akla şüphesiz farklı aydınlatma seçenekleri de gelmelidir. Üretim sektörünün sürekli gelişiyor olmasına bağlı olarak aydınlatma sektöründe de her geçen gün farklı bir seçenek önümüze çıkmaktadır. Bu nedenle neredeyse evin en çok masraf yapılan bölümü olan mutfaklarda yeterli ve farklı tarzda havası olan aydınlatma seçeneklerinin örneğin led ışık denenmesi yerinde olacaktır.

 

Aydınlatmış mutfak ve Sıradan mutfak karşılaştırması

Aydınlatmış mutfak ve Sıradan mutfak karşılaştırması

Mutfaklarda aydınlatmanın önemini ilgili görselde net bir şekilde anlayabiliyoruz. Mutfak bazı işlerin hassas yürüdüğü bir alandır. Bu nedenle bu alanlarda aydınlatmanın maksimum özellikli olması tavsiye edilmektedir. Karanlık bir ortamda elde yıkanan kirli bir tabağın yeterince temiz olup olmadığını yeterli aydınlatma sağlamadan kesinlikle anlayamayız.

-3

Mutfaklarda tezgah led aydınlatma işleminin yapılması tezgahın ve dolapların arasında yer alan bölümün parlamasına neden olacağı için görsel anlamda zevkli bir sunum yaratacaktır.

-4

-5

Koyu renge sahip olan mutfak dolaplarında aydınlatma seçeneklerinde mutfak dolabı ışık bandı tercih edilmesi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Koyu renkte yaşanan görsel şölen beyaz kapaklı dolaplarda onun kadar olmasa da iyi sonuçlar verebilmektedir.

-6

Çekmecelerde, raflarda mutfak led aydınlatma seçenekleri değerlendirilebilir. Bu bölümlerde led aydınlatma kullanılması ışığın yeterli olmadığı ortamlarda aydınlatmaya avantaj sağlamasının yanında ışık yeterli olsa dahi görsel anlamda farklı bir dekorasyon oluşturduğu için tercih edilmelidir.

-7

Özellikle açık raflarda ve camla kapatılmış kapaklı dolaplarda mutfak led ışıkları kullanımı orada depolanan objelerin seçilebilirliğini arttırmaktadır.

-8

Baza olarak adlandırılan bölgelerde ( mutfak alt dolaplarının altı) led ışıkların kullanımı görsel anlamda şölen oluşturacaktır. Özellikle kavisli bölgelerde aydınlatma açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

-9

Bazalarda ve mutfak üst dolaplarında ışık bandı olarak led aydınlatma sistemleri beraber değerlendirilebilmektedir.

-10

Mutfaklarda led kullanımı sadece dolaplar baz alınarak tasarlanmamalıdır. Mutfak tavanlarında alçıpan yardımıyla yapılacak olan tasarımlarda da mutfak led ışıkları tercih edilebilmektedir.

-11

Oturma alanlarında mutfak ışıklandırmaları olarak led kullanımı otantik bir hava yaracaktır.

Mutfaklarda alanların genel olarak diğer odalara göre farklı tasarlanıyor olmasından dolayı özellikle geçmiş yıllarda yapılan mutfaklar için konuşmamız gerekirse aydınlatma ürünlerinin mutfağın tavanının tam ortada olma ihtimalinin düşük olduğundan bahsedebiliriz. Aydınlatma önerileri olarak mutfaklarda dolapların yaratmış olduğu basık havanın kırılabilmesi amacıyla aydınlatma seçeneklerinin hangisi tercih edilecekse edilsin mutlaka duvarın tam ortasında bir tane tesisatın ve aydınlatma aracının bulunmasının gerekliliğinden bahsetmeliyiz.

-12

 

2 Mutfaklarda Led Işıklandırma

-13

-14

 

 1. Mutfaklarda aydınlatma olarak genellikle tezgahın odluğu bölümde aydınlatma seçenekleri yetersiz gelebilmektedir. Mutfakta yapılacak çalışmaların büyük bir çoğunluğunun tezgah bölgesinde yoğunlaşacağını düşündüğümüzde bu bölümdeki aydınlatmanın yeterli olmasının gerekliliği ortaya çıkacaktır. Bu nedenle buranın akranlıkta kalması durumunda eksta led ışıklandırmalar, led spotlar, spot lambalar, flüoresanlar değerlendirilerek aydınlatmanın yeterli düzeye getirilmesi gerekmektedir.
 2. Görsel anlamda hoşunuza gittiği için koyu renk dolap seçmede ısrar ederseniz özellikle gün ışığından yararlanmanın mümkün olmadığı mutfaklarda aydınlatma açısından sıkıntılar yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda görsel zevkinizden ödün vererek dolap kapaklarının renklerinde değişikliğe gitmek yerine mutfak dolabı led aydınlatma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
 3. Genelde insanlar mutfak led kullanımı dekoratif anlamda değerlendiriyor olsalar da mutfak dolaplarının  kullanımında mutfak ledleri olarak adlandırdığımız ışıklandırma sisteminin sadece dekorasyon için işinize yaramayacağını işlerinizi hallederken, mutfağı oturma alanı olarak kullanırken büyük avantaj sağalyacağını göreceksiniz. Bu nedenle mutfak ledi seçiminde ekonomik ürünleri tercih etmek yerine uzun süre kullanacağınız, sürekli değişmek zorunda kalmayacağınız kalitedeki ürünleri seçmeniz tavsiye edilmektedir.
 4. Işıklandırmanın mutfağın geneli için yeterli olması durumunda dahi özellikle çalışan bölgelerdeki ışıklandırmaya fazlasıyla özen gösterilmelidir. Örneğin gecenin geç saatlerinde mutfaktaki lavaboda bir iş yapılması gerektiğinde mutfağın tüm aydınlatmalarını açıp evin diğer bölümlerinde olan insanların rahatsız olma ihtimallerini arttırmak yerine mutfak dolaplarının hemen altına lavabo bölgesinde yerleştirilecek olan mutfak aydınlatma led sayesinde kısa süreli ihtiyaçlar için uzun vadede pratik aydınlatma çözümleri sağlanabilir.
 5. Mutfak dolapları mutfakta hatta evin içerisinde en pahalı ürünler arasında yer almaktadır. Bu pahalı ürünlerin yenilenmesi, tadilatı maddi durumlar ve sürecin sıkıntılı olması nedeniyle çok sık gerçekleşmemektedir. Bu nedenle bu kadar çok para harcanan bölümün dekorasyon anlamında insanların daha çok gözüne getirebilmek amacıyla mutfak dolaplarına led aydınlatma seçenekleri değerlendirilebilir.
 6. Mutfak dolabınbında led aydınlatma işleminin yapılması genellikle mutfak üst dolaplarının altına tesisat çekilerek led bantlarının buraya yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Mutfak led uygulamaları için üst dolapların altında yapılacak olan işlem sonrasında led aydınlatmanın 220 volt enerjiyle çalışabilmesi için kullanılacak olan adaptörün gözükmemesi için üst dolaplardan uygun olan birine adaptör yerleştirilir. Adaptörün yerleştiriliği olan dolabın alt bölümü sadece bir kablonun geçebileceği genişlikte kesilerek adaptörden led aydınlatma ürünlerine elektriik iletilmesi sağlanır. Adaptörün nereye koyulacağından ve led aydınlatma seçeneklerinin dolaplara nasıl yerleştirileceğinden bahsederek mutfağa led nasıl döşenir sorusuna da cevap vermiş olduk.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...