• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Projesi Çizim Programları

Bilgisayar ortamında mutfak dolaplarında yer alan her detayın imalat öncesinde görülebilmesini sağlayan programların çeşitleri ve özellikleri

İçerik
 1. Mutfak Tasarım programları
 2. 3D MAX Mutfak Çizim Programı
 3. Optima Dekor Mutfak Çizim Programı
 4. Adeko Mutfak Çizim Programı
 5. Kitchen Draw Mutfak Çizim Programı

1Mutfak Tasarım programları

Mutfak tasarımları, mutfak tadilatları, mutfaklarda gerçekleştirilecek olan değişiklikler insanların hayatlarında belki de komple olarak bir defa yaptıracakları işlemlerdir. Bu nedenle tadilatın yapılmasından önce tadilat sonrasında neyle karşılacaklarını bilmek istemeleri çok normaldir. Bu sayede hoşlarına gitmeyecek bir görseli, unutulan bir detayı henüz tasarım aşamasındayken tespit edip ona göre pozisyon belirlemek mümkün olacaktır. Mutfak tasarım ve imalat firmalarında görsel anlamda müşterilerine en doğru hizmeti veren firmaların tercih edilmesi tadilat öncesinde görsellerin görülerek güven probleminin ve merak unsurunun minimuma indirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Geçmiş yıllarda mobilyacıların, marangozların kara kalem çalışmaları ve projelerde imalat ve montaj aşamasında sıkıntılar yaşamaları insanların mutfak çizim programlarına yönelmelerine neden olmuştur. Piyasada mutfak çizim programı olarak tercih edilen birçok yazılım bulunmaktadır. Bunların bir kısmı profesyonel çözümler sunarken bir kısmı da amatör sonuçlar verse de insanlar arasında yol gösterici olmaları açısından tercih edilmektedir.Mutfak çizim programları ücretsiz olabildiği gibi belirli bir kullanımdan sonra ücretli sürüme geçilmesi gereken aksi halde hizmet alınamayan programlar da mevcuttur.

Mutfak dolabı çizim programları arasında;

 • 3D MAX
 • Optima Dekor
 • Adeko
 • Kitchen Draw
 • Arcon

isimli programlar bulunmaktadır.

23D MAX Mutfak Çizim Programı

3D MAX Mutfak Çizim Programı

3D MAX Mutfak Çizim Programı

3D MAX dünya üzerinde en çok kullanıcısı olan çizim ve tasarım programıdır. Aynı fonksiyona sahip olduğu belirtilen program türleriyle kıyaslandığında kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan 3D Max amatör çizimler için uygun değildir. Kullanımı kolay olsa da sadece kendi mutfağını çizmek isteyen bir kullanıcının çizim detaylarına inebilmesi ve render denen mutfağın son halini alabileceği aşamayı başarması zordur. program ile imalat sonrası aşamaların net bir şekilde görsel olarak görülebilmesi için render işleminin çok yavaş hızlarda ve özellik açısından sağlam bir bilgisayarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Ücretli versiyonları olduğu gibi deneme sürümü kullanılarak mutfak programı olarak kullanılabilir. Mutfak programı demo sürümü mevcuttur.

3Optima Dekor Mutfak Çizim Programı

Optima dekor sektörde öncü bir mutfak çizim programı olarak tanınmasa da sektörde öncü olan ve imalatçılar, mağazalar tarafından sıkça takip edilen ve kullanılan çizim programlarının yeniliklerini takip ediyor olmasıyla tanınmaktadır. İlk dört sürümde 3 boyutlu görüntü alma imkanı sunmayarak rakiplerinden çok geride kalan optima dekor yazılımcılarının yaptığı güncellemelerle birlikte beşinci sürümde 3 boyutlu görsel seçeneği sunmaya başlamıştır. Sektörde öncü olan çizim programlarının ücretleriyle kıyaslandığında arada ciddi bir fark olan Optima Dekorun tercih edilmesi nedenleri arasında haliyle ekonomik çözümler arayan müşterilerin talepleri gelmektedir. Optima Dekor programı parayla satılan bir yazılım olmasına rağmen kullanıcılara kendilerini tanımaları için gerekli zamanı tanıyan demo sürümleri mevcuttur. Fakat programın demo versiyonu hem süreli hem de paralı versiyonlara göre bazı özellikleri yazılımcı firma tarafından kısıtlanmış durumdadır.

Optima Dekor Mutfak Çizim Programı

Optima Dekor Mutfak Çizim Programı

4Adeko Mutfak Çizim Programı

Merkezi Bursa’da olan ve mobilya sektöründe mutfak çizim programı olarak zirvede talep gören mutfak çizim programı Adeko adıyla anılmaktadır. Sürekli yapılan güncelleştirmelerle mobilyacıların, imalatçıların çok basit komutlarla saniyeler içerisinde özel olarak ölçüleri girilmiş alanlara hazır mutfak çizimleri dahi yapabilmektedir. Program mutfak tasarım ve çizim programı olarak kullanılsa da biraz detaylı incelendiğinde çok farklı tasarımların ortaya çıkabileceği programın alt yapısının buna müsait olduğu görülebilmektedir. Adeko programı kullanım kolaylığı, render aşamasındaki başarısı nedeniyle kullanıcılara gerçeğe yakın kalitede sonuçlar vermesi nedeniyle ucuz bir program değildir.

Adeko Mutfak Çizim Programı

Adeko Mutfak Çizim Programı

Adeko programı için istenilen paranın hakkı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Güncellenen sürümler arasında belirli bir ücret ödenerek programı yükseltmek mümkündür. Peşin fiyata uygun fiyatlara program satın alınabileceği gibi çeşitli yöntemlerle taksitli olarak da satın alınabilmektedir. Deneme sürümünü kullanabilmek için yazılım firmasıyla görüşmek gerekmektedir. 30 gün süreyle yazılım firmasıyla görüşme yapıldıktan sonra mutfak çizim programının demo sürümünü kullanmak mümkün olacaktır.

5Kitchen Draw Mutfak Çizim Programı

Mobilya tasarım, banyo ve mutfak tasarım amacıyla kullanılan tasarım programlarından birisi de Kitchen Draw’dır. Çok tercih edilen bir tasarım programıdır. Mobilya anlamında mutfak ve banyoların tasarlanması açıısından son derece profesyonel çözümler sunmaktadır. Kategoriler en sade şekilde dizayn edilmiş ve tasarım aşamaları çok kolay bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Çok az bilgisayar tecrübesi olan bireyler tarafından dahi rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kitchen Draw

Kitchen Draw

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...