• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Sararmış Mutfak Dolaplarını Temizlemenin Pratik Yöntemleri

Ev hanımlarının ve çalışan bayanların ev temizliği anlamında korkulu rüyası olan mutfak dolaplarının temizlenmesi için pratik öneriler ve malzeme seçimi.

İçerik
  1. En İyi Temizleme Yöntemleri
  2. Sararmış Mutfak Dolaplarını Beyazlatma Yöntemleri
  3. Ahşap Mutfak Dolapları Temizliği

1En İyi Temizleme Yöntemleri

Mutfaklar mimari anlamda geçmiş yıllara nazaran küçük boyutlarda tasarlanıyor olsa da günümüzde dahi hala hem yemek yapılan alan hem de oturma alanı olarak kullanolabilmektedir. Hem oturma alanı hem de yemek pişirme alanı olarak kullanılması ise mutfakların ve içeriğinde bulunan mutfak dolaplarının şüphesiz hijyen anlamında kusursuz olmalarını gerektirmektedir. Hijyenin üst seviyede tutulmasının gerekliliği ise yemek pişirme aşamalarının karmaşasının sağladığı dayanıklılık nedeniyle bayanları zorluyor olsa da mutfak dolap temizliği konusunda uygulanabilecek pratik yöntemlerle gözünüzde büyüyen işler kolaylıkla hallolacaktır.

Mutfak için temizlik sıralaması yapıldığında yemeklerin pişirildiği bölüm ocak kir bakımından birinci sırada yer alırken içinde tencere, bardak ve çanaklar ve bunlara bağlı olarak yiyecek ve içecekler bulunabildiğinden mutfak dolapları ikinci sırada yer almaktadır.

Mutfak dolapları temizliği püf noktaları için malzeme önerisinde bulanacak olursak;

Her evde kolaylıkla bulunabilen sirkeden bahsedebiliriz. Sirkenin ve bulaşık deterajınından az bir miktarın bir kovada suyla beraber karıştırılmasından ortaya çıkan karışım mutfak dolap temizliği konusunda büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Mutfak dolapları en iyi nasıl temizlenir sorusunun en ekonomik ve her evde bulunabilen malzemelerle yapılmasının kolay yolu şüphesiz bahsettiğimiz karışımla gerçekleştirilebilmektedir.Fakat bu karışımı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bezin iyice sıkıldığından emin olunmasının gerekliliğidir. Aksi davranış yani bezin ıslak mutfak dolaplarına nüfuz ettirilmesi dolapların kabarmasına dahi neden olabilmektedir.

2Sararmış Mutfak Dolaplarını Beyazlatma Yöntemleri

Ev hanımlarını mutfak dolaplarının temiz ve ilk günkü görüntüsünde göstermek mutfak temizliğinde en çok zorlayan hususlar arasındadır. Dolap temizliğinde ne yapılırsa yapılsın püf noktaları uygulanmadığı taktirde sararan mutfak dolapları hep pis bir görüntü bırakmaktadır. Bu nedenle sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Sararmış mutfak dolaplarının itici görüntüsünden kurtulmak için öncelikle sararma nedeninin bulunması gerekmektedir. Örneğin membran malzeme ihtiva eden kapaklar kullanılarak yapılan mutfak dolaplarının güneşe yoğun bir şekilde maruz kalmasının yanında imalatçı tarafından kullanılan membran malzemesinin kalitesiz olması sonrasında ortaya çıkan sararmalar için tek yapılabilecek işlem mutfak gövde malzemesi sabit kalırken kapak malzemelerinin komple değiştirilmesidir.

Özellikle beyaz mutfakların kirlenmemesi ve sararmaması için yemek pişirmemek gerekiyor gibi düşünsekte çoğumuzun evinde böyle bir durum maalesef mümkün değil. Yemek yapılıyor ve haliyle mutfak dolapları hem kirleniyor hem de zaman içerisinde sararıyor.

Öncelikle sararmış mutfak dolapları nasıl silinir sorusuna cevap aramak yerine sararmaması için neler yapmalıyız bunu öğrenmeliyiz. Bu konuda atılabilecek en doğru adım şüphesiz direkt olarak güneş ışınlarının mutfak dolaplarına nüfuzunun engellenmesidir. Perde veya güneşlik yardımıyla bu kolaylıkla halledilebilir.

Sararmış mutfak dolaplarını beyazlatma yöntemlerinden birisi de yemek pişirirken ocaktan gelebilecek partiküllerle kapakların sararmasının hızlanacağının bilincinde olarak pişirme esnasında mutfak aspiratörünü çalıştırmayı ihmal etmemektir. Lekelere bağlı olarak dolaplarda meydana gelen sararmaların önüne geçebilmek için lekelerin oluşumunun üzerinden çok zaman geçmemesi gerekmektedir. Lekelerin üzerinden zaman geçtikçe lekeler inatçı lekeler sınıfına girecek ve temizlenmesi daha güç bir hal alacaktır. Lekelere bağlı olarak ortaya çıkan sararmalarda temizlik malzemelerin katılacağı suyun hafif ılık olması sararmaların daha hızlı giderilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır.

3Ahşap Mutfak Dolapları Temizliği

Ahşap mutfak dolaplarının temizliği diğer malzemeler kullanılarak yapılmış olan mutfak dolaplarına göre daha zordur. Bu nedenle ahşap mutfak dolaplarının temizliği hakkında bilgi vererek mutfak dolapları en iyi ne ile temizlenir sorusuna cevap vermiş oluruz. Öncelikle ahşap dolaplardan kastımız 20-30 yıl önce ham ahşap olarak yapılarak üzerine vernik veya boya atılarak yapılan dolaplardan ve günümüzde lake boyalı olarak satılan mutfak dolaplarından bahsettiğimizi söylemeliyiz. Ana malzeme ahşap kökenli olduğu için yeni tasarım veya eski tasarım olması fark etmemektedir.

Ahşap mutfak dolaplarının temizliğinde malzemenin boyasının parlak veya mat olması önemlidir. Parlak lake boyalı mutfak dolapları çizilmelere karşı daha hassas olduğu için çok değişik kimyevi maddeler uygulamadan temizlenmelidir. Mesela cam sil kullanılması ve sonrasında kuru bezle toparlanması son derece pratik bir uygulama olacaktır.

Lake mutfak dolaplarının temizliğinde eskilerin bildiği arap sabunu adı verilen ürün de tercih edilebilmektedir. Arap sabunu ve nemli bezle lekelerin kaldırılmasının ardından kuru bezle kapakların kurulanması lekelerin ve dokunuşlara bağlı olarak ortaya çıkan parmak izlerinin pratik olarak ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Tüm bu detaylar mutfak nasıl temizlenir sorusunun pratik yöntemlerle cevaplanmış halleridir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 3,10 out of 5)
Loading...