• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ahşap Oturma Bankı ve Dekorasyon Çeşitleri Nelerdir?

Ahşap oturma bankları seçimlerinde önemli olan bahçenin ve evin dış görünümün genel dekorasyonudur. Bu özellikler dahilinde seçim yapmak ve aksesuarlar iel desteklemek gerekir.

İçerik
  1. Ahşap Oturma Bankı ve Dekorasyon Örnekleri
  2. Seçimlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1Ahşap Oturma Bankı ve Dekorasyon Örnekleri

Tahta bir tezgâhtan meydana getirilmiş olan ahşap oturman bankları genelde bahçe mobilyası grupları kapsamında kullanılır. Bu mobilyalar şu gün günümüzde bulunan tüm modern mobilyaların büyük-büyük-büyükbabasıdır. Gelişen teknoloji ve farklılaşan tasarımlar sayesinde günümüzde evde ve bahçede kullanılabilen mobilyalar haline gelmiştir. Bugünün ahşap tezgâhlardaki çeşitliliği size en uygun bahçe mobilyasını seçmenize olanak tanıyacak kadar çeşitlidir.

Evlerde bulunan en güzel ve cazip manzaranın bulunduğu yere bu ürünlerin yerleştirilmesi önemlidir. Seçilecek olan oturma bankı ile bahçelerdeki güzellik daha çok vurgulanır ve şık bir alan yaratılır. Özellikle yüksek sırtlığa sahip olan bir oturma alanında kitap okumak, müzik dinleme, dinlenmek, uyumak ve günün yorgunluğunu atmak adına gereklidir.

resim-6007

Ahşap özelliğe sahip olan banklar özellikle sundurma olan evlerde daha sık şekilde kullanılır. Bu tarz evlerde kullanılacak olan modellerin seçimleri çok önemlidir. Şık ve farklı çizgilere sahip olanları tercih etmek gerekir. Bu sayede bahçenin yeşilliği ile birlikte bir kartpostal havası yaratmak ta mümkün hale gelecektir.

resim-6008

Bankların kullanımı yemek, barbekü partisi vermek ve misafir ağırlamak adına da yapılır. Renkli yastıklarla zenginleştirilmiş düşük ahşap bir tezgâh gelen misafirleri ağırlamak adına şık ortamlara olanak sağlar. Yastıklar ve minderler ile zenginleştirilen çiçek yatakları yanında, çiçek bahçesi veya bahçede çalışırken oturup dinlenmek iyidir.

resim-6009

resim-6010

resim-6011

Oturma bankları özellikle fırfırlar ve süsler ile birleştirildiğinde hoş ve şık ortamlar meydana getirilir. Hatta bahçenin kuytu bir köşesinde gevşeme, dinlenme, huzur bulma ve rahatlama adına da kullanabilirsiniz. Yumuşak minder ile dekore edilecek olan bu banklarda rahatlamak daha kolay olacaktır. Temiz hava ya da güneş ile rahatlamayı tam anlamı ile destekleyebilirsiniz. Bankların optimum yüksekliği 40-50 cm`dir ve ayak rahatça yere dayanır. Koltuğun genişliği yaklaşık 50-55 cm`dir. Koltuk hafif eğimle 5-12 cm arasında yapılmıştır, bu nedenle güvenmek daha kolaydır. Sırt yüksekliği – 35-50 cm Sırt dayanağının eğimi 15-45 derece arasındadır. Kol dayanakları takılıysa, koltuktan itibaren en uygun yükseklik 15-20 cm`dir.

resim-6012

resim-6013

resim-6014

resim-6015

resim-6016

2Seçimlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seçilecek olan ahşap bankların malzemesinin dayanıklı olması, neme, çürüğe karşı dayanması gerekir. Özellikle fındık ve kiraz ağacından yapılacak olan bankların kullanımı gerekir. Ayrıca ahşap yiyen böceklerden uzak tutulması da şarttır. Bu böceklerden korumak için bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kısa süre içinde çürüme meydana gelir.

resim-6014

resim-6018

Ahşaptan yapılacak olan bankların iç kısımları çiçekler ve aksesuarlarda da süslenebilir. Bu sayede daha şık ve farklı bahçelere sahip olmak mümkündür.

resim-6019

resim-6020

resim-6021

resim-6022

resim-6023

resim-6024

resim-6025

resim-6026

resim-6027

 Bahçede kullanılacak olan ürünlerde ülke tarzını yansıtmak için o ülkenin tasarımlarını incelemek gerekir. O ülkenin tasarımlarında yer alan detayları uygulamak, kumaşlarını kullanmak, yastık ve örtülerini tercih etmek uygun olacaktır. Provence tarzı için biraz eski, mavi, beyaz, mor veya mavi boyalı dekorasyon seçimi yapmak oldukça mütevazı bir seçim olacaktır. Provence tarzında tasarlanmış ahşap banklar, Provence tarzında dekore edilmiş ahşap bir dükkân, ortak biçimde alışılmadık bağlanmış çok sayıda eleman ahşap tezgâh, alışılmamış genel şekle bağlı birçok öğenin ahşap tezgâhı akıcı bir kesim dipli büyük bir ahşap bar, bench, alt kısımda aerodinamik kesik olan geniş ahşap kirişten yapılmış bir tezgâh, Japon bir bahçe için bir bambu tezgâhı uygun olacaktır. Bu tarz tezgâhların kullanımı bahçe içinde yapılacak olan yemek ve davet organizasyonları açısından da oldukça faydalıdır. Büyük avantajların yakalanmasına olanak sağlar. Ayrıca bu ürünlerin seçiminde evin dış görünümün önemi çok büyüktür. Yani uyum sağlayacak olan öğelerin tasarlanması ya da seçilmesi gerekir. Bankların tamamen ev dışı ve bahçe ile uyumlu olması gerekir. Banklarda kullanılacak olan yumuşak siyah ve beyaz yastıklar, bambudan yapılmış aksesuarlar, bambu ağaçlar, yumuşak siyah ve beyaz yastıklar ile dekore edilmiş olan bambu tezgâh, bankların stil ve renkleri, bahçede farklı ve önemli bir tarz oluşmasına olanak sağlayacaktır. Stil ve renkler tezgâhları ve bahçedeki çeşitli ahşap konstrüksiyonlara karşılık gelerek şık, rahat ortamlara olanak sağlar.

resim-6028

resim-6029

resim-6030

resim-6031

resim-6032

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...