• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Küçük mutfaklar için çok amaçlı mutfak dolapları

Günümüzde farklı dekorasyon önerileri herkesin ilgisini çekmektedir. Çok amaçlı tasarlanan mutfak dolapları farklı dekorasyon önerilerinde tercih edilmektedir.

İçerik
  1. Çok Amaçlı Dolap Tasarımı
  2. IKEA Küçük Mutfak Setleri
  3. Küçük Mutfaklardaki Ayrıntılar
  4. Mutfaklarda Masa ve Sandalye Seçimi

1Çok Amaçlı Dolap Tasarımı

Mutfakta genellikle vakit geçirenler hanımlar olduğu için hanımların en büyük hayali büyük mutfaklara sahip olmaktır. Fakat günümüz tasarım şartlarına ve ev yapılarına bakıldığında genel olarak bayanların büyük mutfaklara sahip olmaları konusundaki isteklerinin genellikle kursaklarında kaldığını söylemek yanlış olmayacakır. Büyük mutfaklarda büyük mobilyalar tercih edilerek yüm eşyaların kolayca yerleştirilmesi sağlanırken küçük mutfaklarda farklı dekorasyon şekilleri denenerek, çok amaçlı mobilya dolapları tercih edilerek eşyaların tamamının düzenli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanabilmektedir.

-2

Küçük mutfaklarda ihtiyaç olan her ürünün mutfakta bulundurulabilmesi amacıyla çok amaçlı, fonksiyonel mutfak mobilyaları tercih edilebilmektedir. Örneğin alt dolparlar ve üst dolaplar arasında metal kanca sisteminin kullanılması mutfakta kullanabileceğiz küçük tencere, tava, süt cezvesi, cezve gibi ürünlerin buraya asılmasına olanak sağlayacağı gibi hem depolama açısından avantaj sağlar hem de dekorasyon anlamında iyi dizayn edildiği taktirde olumlu bir hava yaratacaktır. Dolapların arasında kullanılacak olan metal kancayı dolapların bir parçası olarak sayarsak çok amaçlı dolap oluşturmak amacıyla kendimizi ilk adımı atmış olarak sayabiliriz.

-3

Küçük mutfaklarda çok amaçlı dolaplar kullanmak dekorasyon anlamında ferah bir ortamın oluştuurlmasını sağlıyor olsa da bu tarz dolapları üretmek herkesin yapabileceği birşey değildir. Çok amaçlı dolapların tasarlanması vizyon gerektirmektedir. Örneğin dolapların içine gizlenebilecek açılır kapanır bir sehpa veya masa yapılması hem çizim ve tasarlamak açısından hem de imalat aşamasından zordur. Fakat yapıldığı taktirde çağdaş bir çok amaçlı dolap çizgisinin yakalanacağı kesindir. Bu tarz çok amaçlı dolap kullanımı mutfak mobilyalarının rahat ve fonksiyonel olmasını sağlayacağı gibi mutfağın küçük olduğunun unutulmasına dahi neden olabilecektir.

2IKEA Küçük Mutfak Setleri

-4

 

Mutfaklarda küçük alanları dahi maksimum verimlilikte kullanmak aslında bir sanattır ve uzmanlık gerektirir. Fakat standart tasarımlı mutfak mobilyalarında dahi bu uzmanlığı yakalamak mümkündür. Ülkemizde bulunan ve mobilya konusunda hem ekonomik hem de profesyonel çözümler sunan IKEA markası mutfak mobilyası alanında da fonksiyonel mobilya seçenekleri sağlamaktadır. IKEA’da küçük mutfaklar için de mobilya seçenekleri arasında her zevke ve her bütçeye uygun ürünler bulmak mümkündür. Standart olarak seri bir şekilde üretimi gerçekleştirilmesi dolayısıyla ekonomik olan ürünlerin gömülü mobilya seçenekleri de sunması özellikle küçük alana sahip mutfak sahipleri için çok amaçlı dolap görevini üstlenmektedir.

-5

Küçük mutfaklar için ilgili firma tarafından tasarlanan ürünler arasında çekmece dolaplarında bazı modellerde tekerlekli ve ayaklı modellerin bulunuyor olması kullanım anında tekerlekler yardımıyla mobilyaların sürüklenebilmesini sağlamaktadır. Bayanların tek başına hareket ettirebileceği dizayna sahip olan mutfak mobilyaları da çok amaçlı dolap kategorisinde yerini almaktadır.

3Küçük Mutfaklardaki Ayrıntılar

-6

Mutfağı alan olarak küçük olan bireylerin çok amaçlı dolap tasarımını tercih etmeleri alanların dolu dolu kullanılabilmesi amacıyla çokı önemlidir. Bu gibi durumlarda dolapların görselliği haricinde iç detaylarının da ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle yaşam alanı olarakta tercih edilen mutfaklardaki depolama alanlarının arttırılması amacıyla çok amaçlı dolapların kullanılması tercih edilebilmektedir. Mutfaklarda yemek pişirme alanlarında ve oturma alanlardaki eşya kargaşasının önüne büyük depolama alanlarına sahip çok amaçlı dolaplar sayesinde geçilebilmektedir. Çok amaçlı dolapların kullanım kolaylığının haricinde görsel anlamda da şık tasarımlara sahip oldukları kesinlikle unutulmamalıdır.Çok amaçlı dolap modelleri her yıl farklı tasarımlarla satıcı firmalar ve imalatçı firmalar tarafından müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Çok amaçlı dolapların sadece özel imalat yapan firmalar tarafından tasarlanıp satıldığı kesinlikle düşünülmemelidir. İKEA, Adore gibi firmalar tarafından özel olarak tasarlanıp seri imalata geçilip uygun fiyata satılan çok amaçlı dolaplar da küçük mutfaklarda tercih edilebilmetkedir.

-7

4Mutfaklarda Masa ve Sandalye Seçimi

Mutfaklardaki masa ve sandalyenin seçimi de son derece önemlidir. Amaç çok amaçlı dolaplar sayesinde alanın ferahlamasını sağlamak ve kullanım kolaylığı elde etmek olduğu için tüm detaylar dikkatlice yerleştirilmelidir. Masa seçiminde kullanım alışkanlıklarına göre hareket etmek yerinde oalcaktır. Örneğin büyük bir aileye mi küçük bir aileye mi sahip olunduğunun önemi vardır. Bunun haricinde masanın sıkça yemek yemek için kullanılıp kullanılamyafcağının da önemi büyüktür. Çok büyük olmayan masalarda katlanır masa tercih edilmesi, sandalyelerde her zaman katlanır modellerin tercih edilmesi alan açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...