• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Cam Mutfak Dolapları Seçimlerinde Dikkat Edilecek Olan Detaylar

Camlı mutfak dolabı modelleri konusunda camın özellikleri ve hangi materyaller ile tasarlandığını bilmek gerekir. Uzun sürekli ve sağlıklı kullanım için gerekli

İçerik
 1. Camlı Mutfak Dolapları
 2. Cam Çeşitleri
 3. Mutfak Dolaplarında Cam Uygulamaları

1Camlı Mutfak Dolapları

Gelişen teknoloji sayesinde mutfak dolapları her tarz materyalden üretilebilir ve tasarlanabilir hale gelmiştir. Mutfak dolaplarının en önemli olan parçaları mutfak dolap kapaklarıdır. Mutfak dolabı kapak modelleri birkaç kapak camlı modelleri ile ya da tamamen cam modeller ile karşımıza çıkmaktadır. Camlı mutfak dolabı modelleri mutfaklarda şık ve hoş görüntüler oluşturur.

camli-mutfak-dolabi-3

camli-mutfak-dolabi-4

camli-mutfak-dolabi-5

camli-mutfak-dolabi-6

camli-mutfak-dolabi-7

camli-mutfak-dolabi-8

Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde LED ışık teknolojisi de mutfak dolap camları içlerine ve altlarına kadar gelmiştir.  LED ışıklarda mutfaklarda dekoratif ve şık alanlar yaratır. Camlı mutfak dolabı kapakları geçmiş dönemlerde şeffaf cam olarak kullanılırken son dönemlerde yarı şeffaf cam olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yarı şeffaf olan camlar daha derli toplu bir görüntü sergiler. Mutfak dolabı cam modelleri arasından yapılacak olan seçimler tamamen kişilerin bireysel anlamdaki tercihlerine bağlıdır. Tasarımcılar artık düz mutfak dolabı camları yerine dekoratif camlarda tasarladıklarından dolayı yapılacak kullanım açısından mutfağın genişliği düşünülmelidir. Küçük ve kalabalık olan mutfaklarda yarı şeffaf düz camlar tercih edilmeli, sade ve geniş mutfak alanlarında da dekoratif olan camlar tercih edilmelidir.

2Cam Çeşitleri

camli-mutfak-dolabi-9

camli-mutfak-dolabi-10

camli-mutfak-dolabi-11

Camlı mutfak dolabı kapakları kapsamında kullanılacak olan camın kalitesi ve çeşidi bilinmesi gerekir. Camın özelliklerinin bilinmesi kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Cam mutfak dolabı dâhilinde kullanılan camlar;

Standart düz cam; bu tarz cam modellerinde herhangi bir işleme mevcut değildir. Mekanik özellikler normal camlar ile aynıdır. Diğer camlı mutfak dolabı modellerine göre daha uygun fiyatlara satılır. Darbelere karşı mukavemeti düşüktür. Genelde mutfaklarda dolap kapaklarında tercih edilmez. Dolap içlerinde raf olarak kullanılan cam modelleridir.

Lamine film; laminasyon ağırlıklı olan cam mutfak dolabı dekoratif olan özelliklere sahiptir. Cama takviye olarak özel filmler kullanılır. Lamine camlar mutfaklarda özellikle dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Temperli cam; bu cam modelleri ısıl işlemden sonra yüksek mekanik işlemlere tabi tutulur. Bu özelliğinden dolayı mutfaklarda çerçevesiz cam olarak kullanılabilir. Darbelere karşı inanılmaz derecede dayanıklıdır. Temperli camlar tehlikeli kırıklar oluşturmaz. Kırıldığı anda küçük küp şeklinde kırıklar halinde düşer.

Triplex cam; bu cam modelleri takviye edilmiş olan camlardır. Film arasında ince bir cam bulunur. Bu camları kırmak neredeyse imkânsızdır. Bundan dolayı da camlı mutfak dolabı ve bütün camlarda rahatlıkla kullanılır.

3Mutfak Dolaplarında Cam Uygulamaları

camli-mutfak-dolabi-12

camli-mutfak-dolabi-13

camli-mutfak-dolabi-14

camli-mutfak-dolabi-15

camli-mutfak-dolabi-16

 • Camlı mutfak dolabı kapsamında kapaklarda kullanılacak olan modellerinde kesinlikle simetri özelliği olmalıdır. Simetri özelliği olan camlar mutfak dolaplarında kolay ve raht şekilde kullanılır.
 • Camlı mutfak dolabı için cam modelleri bölmeli ya da komple olarak yerleştirilebilir. Bölmeli olan cam modelleri genelde klasik olan mutfak dekorasyonu için tercih edilmelidir. Spor mutfaklarda tüm cam kullanımları daha şık durur.
 • Camlı mutfak dolabı kapakları sürgülü ya da katlamalı şekilde tasarlandığından daha şık ve ergonomik bir kullanım sağlar. Bu tarz modeller daha hijyenik alanlar yarattığı için kullanım kolaylığı sağlar.
 • Camlı mutfak dolabı kapsamında kullanılacak olan desenli camlar profil kapaklarda sık şekilde tercih edilir.
 • Camlı mutfak dolap kapakları modellerinde aydınlatma ürünleri kullanılması mutfağın genel anlamdaki havasını değiştirecek, şık ve farklı hava katacaktır.
 • Camlı mutfak dolap kapakları için buğulu cam kullanımı şıklık dışında ortama ağır bir hava katacaktır.
 • Mutfak dolaplarında kullanılacak olan klasik camlar kullanım açısından zorluklar çıkartabilir.
 • Cam mutfak dolap kapakları kullanımında renkli camlar kullanılacaksa camların renkleri kesinlikle dolap renginden farklı olmalıdır.
 • Profil destekli olan cam kapak modelleri ayrıca mutfak tezgâhlarının üst kısımlarında komple kullanılabilecek bir özellik taşır.
 • Camlı mutfak dolapları kapakları mutfaklara şıklık ve estetik katmak adına kullanılır. Cam kapaklar her daim modern ve klasik stilde olan mutfak mobilyaları ile şık durur.
 • Cam kapağa sahip olan mutfak mobilyası çeşitleri her tür mutfaklarda kolay ve rahat şekilde kullanılabilir.
 • Cm kapaklı mutfak dolabı modelleri her türlü mutfak alanlarında kullanılır. Büyük alana sahip olan mutfaklarda cam ile tasarlanmış olan kapakların az düzeyde kullanılması, küçük mutfak alanlarında ise daha çok kullanılması uygun olacaktır. Önemli olan mutfağın geniş gösterilmeye çalışılmasıdır. Bundan dolayı her tarafı cam yapmak yerine dar alanı camlı şekilde dekore etmek gerekir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...