• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dekorasyonlarında Köşe Mutfak Modelleri Çeşitleri

Yerin uygunluğuna göre depolama alanının arttırmak amacıyla tercih edilen köşe mutfak dolapları kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

İçerik
  1. Köşeli Mutfak Tipi
  2. Köşe Mutfak Dolabı Çeşitleri
  3. Köşe Mutfak Dolapları Tasarımları

1Köşeli Mutfak Tipi

Mutfak tasarlama işlemlerinde kişinin zevkindne ve kullanım alışkanlıklarından daha önce mutfağın sahip olduğu alan önemlidir. Mutfaklarda hem yemek hazırlama, hem yemek pişirme, hem yemek yeme ve hem de oturma alanı olarak kullanım amaçlanması çok küçük mutfaklarda dahi büyük depolama alanlarına sahip olmak amacıyla çeşitli yöntemlerin denenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Küçük mutfaklarda büyük depolama alanlarına sahip olmanın en kolay yöntemi köşe mutfak modülleri kullanarak köşe mutfak dolapları tasarımı ilkelerine göre hareket etmektir.

köseli-mutfak-dolabi-3

köseli-mutfak-dolabi-4

köseli-mutfak-dolabi-5

Mutfaklarda köşe mutfak modüllerinin tercih edilmesi, kullanılamayacak ve atıl olarak kalacak olan alanların dahi aktif bir şekilde kullanıma açılmasına olanak tanımaktadır. Köşe mutfak dekorasyonları kendi aralarında tasarım açısından farklılıklar göstermektedir. Bu tasarım farklılıkları mutfağın alanına göre değişiklikler göstermektedir.

köseli-mutfak-dolabi-6

2Köşe Mutfak Dolabı Çeşitleri

köseli-mutfak-dolabi-7

Köşe mutfak modelleri köşe modüllerde kullanılacak olan aksesuarlara göre çeşitlilikler göstermektedir. Bunun  haricinde köşe mutfak modellerinin U köşe takımları ve L köşe takımları olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu durum mutfağın alanına, mutfakta kullanılacak olan köşe modellerin tasarım şekillerine göre farklılıklar göstermektedir. Kısacası hangi tip mutfak köşe dolap tipinin uygulanacağına tasarım aşamasında, mutfağın modeline ve mutfağın yapısına göre karar vermeliyiz. Bunların haricinde elbette mutfağı kullanacak olan kişinin kullanım alışkanlıklarının da mutfak dolaplarının hangi köşe dolap şeklinde tasarlanacağı konusuda önemi bulunmaktadır.

köseli-mutfak-dolabi-8

Köşe mutfak modellerinin dekorasyon fikrinde canlandırılabilmesi için insanlar genellikle U tip köşe mutfak modellerini küçük alanlarsa sahip olduklarını L tip köşe mutfak modellerini ise büyük alanlı mutfaklara sahip olduklarında tercih etmektedirler. Köşe mutfak modüllerinin mutfakta depolama alanı olarak avantaj sağlaması modüllerin içerisinde geleneksel düzende raf sisteminin kullanılması ile sağlanamaz. Köşe modüllerde raf kullanılması başka hiç aksesuar kullanılmaması köşe mutfak tercihinin amacına hizmet etmemektedir. Günümüz tasarımlarında firmaların özel ölçülerde farklı tarzlarda üretmiş oldukları köşe mutfak modülleri için döner raf sistemleri, döner sepetler bulunmaktadır. Bunların montajı standart bir şekilde mobilya yapan bir kişi için kolay olsa da amatör birisi için zor olmaktadır. Fakat yapılamadığı durumlarda yardım alınarak, ilgili ürünün şeması incelenerek montaj işlemi başarı ile tamamlanmalı ve köşe dolapların depolama alanını arttırma amacına hizmet etmeleri mutlaka sağlanmalıdır.

köseli-mutfak-dolabi-9

3Köşe Mutfak Dolapları Tasarımları

köseli-mutfak-dolabi-10

Köşe mutfak dolaplarının olduğu tasarımlarda düz mutfaklara göre daha fazla detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Köşe mutfak modülleri alan kazanmak amacıyla tasarlanan düz modüllere göre hem imalatı zor olan hem de haliyle maliyetli olan modüllerdir. Buna rağmen köşe mutfak dolapları tasarım ilkelerine dikkat edilmemesi durumunda kullanım açısından zor olan, maliyetli dolaplarla tasarım tamamlanmış olacaktır.

köseli-mutfak-dolabi-11

Köşe mutfak tasarımlarında tezgah alanından da avantaj sağlayıp daha fazla kullanım alanına sahip olabilmek amacıyla armatür sisteminin harcayacağı alanın daha sistemli bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla köşe dolap bölümüne armatür sistemi kaydırılmalıdır. Armatür sisteminin haricinde sıhhı tesisat bölümünün de köşe modüllerin olduğu bölgeye kaydırılması diğer bölümlerde alan bakımından ferahlığa neden olacağı için son derece yerinde bir tasarım ilkesi uygulanmış olacaktır.

köseli-mutfak-dolabi-12

Köşeli mutfak modelleri tasarlanırken mutfağın yemek yeme ve oturma alanı olarak tasarlanmak istenmesi durumunda köşeli mutfak masası ikea ürünleri tercih edilebilir. Köşeli mutfak masası için ikea firması ziyaret edildiğinde çok farklı fiyat aralıklarında çok farklı renklerde ve dizaynda ürünlerin mevcut olduğu görülecektir. Mutfağınız her ne kadar özel tasarım köşe mutfak modellerinden oluşuyor olsa da buradaki seçeneklerin fazla olması nedeniyle mutfağın tasarımına uygun bir köşe mutfak masası bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

köseli-mutfak-dolabi-13

köseli-mutfak-dolabi-14

köseli-mutfak-dolabi-15

köseli-mutfak-dolabi-16

köseli-mutfak-dolabi-17

Mutfak dolabı köşe mekanizmaları mobilya aksesuar firmaları tarafından üretilen malzemelerdir. Bu malzemeler kendi aralarında ölçü farkları, malzeme kalitesi bakımındna ve köşe dolabın tasarım ilkeleri bakımından farklılıklar göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mutfak dolaplarında köşe çözümleri için kullanılacak olan aksesuarların montaj ölçülerinin köşeli mutfak dolabı modülünüzün iç ölçülerine göre uygun olmasının gerekliliğidir.

köseli-mutfak-dolabi-12

Köşe mutfak dolapları üstünde yer alan tezgah nedeniyle mutfak tezgahı açısındann alan avantajı sağladığı gibi farklı tasarım yöntemleri uygulanarak yemek masası veya ada mutfak tasarımlarında göreceğiniz şekilde mutfak adası olarak kullanılabilmektedir.

köseli-mutfak-dolabi-12

köseli-mutfak-dolabi-20

Köşe mutfak dolapları tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da düz biten ve hemen yanında dönüş yapan köşe mutfak modülünün birleşme noktasında 5cm kadar boşluk bırakılmasının gerekliliğidir. Bu boşluk arka planda hiçbir malzeme kullanmadan gerçekleşebileceği gibi ön tarafta kapak malzemelerinden bir parça ayarlanarak görsel anlamda bütünlüğün bozulması engellenebilir. Düz biten modülle köşe başlayan modül arasında herhangi bir boşluk bırakılmaması halinde modüllerin kapakları açılmak istendiğinde kapak kulpları birbirine çarpacaktır ve kapakların açılması engellenecektir. Tasarım aşamasında dikkatsizlik sonucu maliyet ve zaman bakımından srounların yaşanmasının en büyük nedenlerinden birisi bu maddeye dikkat edilmemesidir.

köseli-mutfak-dolabi-13

Köşe mutfak dolapları fiyatları çok değişkendir. Kullanılan malzeme, dekorasyon yöntemleri ve mutfağın alanı dahil fiyatları etkileyen faktörler arasında yer alsa da en genel anlamıyla köşe mutfak dolapları hakkında fiyat verecek olursak aynı ölçüde düz bir modülün fiyatı neyse köşe mutfak dolap fiyatlarının o modülün iki katı olduğunu söylemek en net cevap olacaktır.

köseli-mutfak-dolabi-14

köseli-mutfak-dolabi-15

köseli-mutfak-dolabi-24

köseli-mutfak-dolabi-25

köseli-mutfak-dolabi-26

köseli-mutfak-dolabi-2

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...