• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Tül Perde Modelleri ve Tül Çeşitleri Nasıl Olmalıdır?

Evde kadınların en çok vakit geçirdiği alanlar olarak bilinen mutfakların her bir dekoru kadınlar için çok önemlidir. Özellikle mutfak perdelerinin dolaplar, fa

İçerik
  1. Mutfak Tül Modelleri 2015
  2. Mutfak Tülü Yapım Adımları
  3. Mutfak İçin Tül Modelleri
  4. Mutfak Tülleri Modelleri ve Dekorasyonu
  5. Mutfak Tülleri Fiyatları

1Mutfak Tül Modelleri 2015

Özellikle mutfak perdelerinin dolaplar, fayanslar ve tezgâh ile uyumlu olması gerekir. Yani dekor tam olmalıdır.  2016 yılının modasını yansıtan mutfak tülleri bu konuda oldukça fazla çeşide sahip. Geçen seneye kadar 1990 modasını yansıtan mutfak tülleri son zamanlarda yerini uçuş uçuş, kenarları farbelalı, üzerleri payetli veya simli modeller olarak karşımıza çıkmakta. Bu modelleri takiben stor mutfak perdeleri ve tüllü stor perdeler de piyasada boy göstermeye başladı.

mutfak-tulleri-2

mutfak-tulleri-3

Son dönemlerin en trend hareketlerinden bir tanesi de kadınların kendi mutfak tüllerini kendilerinin dikiyor olması. Evde uzun bir süre sandık köşelerinde kalmış tüllerden son derece modern ve gösterişli mutfak tülü modeli üreten kadınlar mutfaklarını adeta bir masal âlemine dönüştürüyorlar. Evde kullanılan bu modellerin en güzel ve en sık kullanılanları ise ekoseli ve kırmızı renkte olan modeller.

mutfak-tulleri-4

Bazı sade organze tüllerin üzerine ise kurdele nakışı ile şık ve havalı bir görüntü kazandırılıyor.

mutfak-tulleri-5

Mutfak tül modelleri 2015 yılında gitgide modernleşmeye başlayan bir tarza dönüştü. Genç kızların çeyizlerine ördüğü dantel mutfak perdeleri gitti yerini tüller, storlar, zebralar aldı. Fakat bu modeller de yine mutfak dolaplarının içine örülen dantel örtüler ile uyumlu olarak tercih ediliyordu. Bu da mutfak dekoruna uyumdan çok, örtüler ile kaplanmış bir ortam halini andırıyordu. Bunun sebebi mutfak masasının da örtüsünün dolap içi örtüleri ile aynı olması idi. Son dönemlerde ne dolap içi örtüleri ne de masa örtüleri kullanılmaz hale geldi. Bütün örtüler kalktı ve sadece mutfak tülü kaldı.

mutfak-tulleri-6

mutfak-tulleri-7

mutfak-tulleri-8

mutfak-tulleri-9

2Mutfak Tülü Yapım Adımları

Mutfak tül modelleri evin dekoruna göre tercih edilmeli. Eğer elinizde kendiniz dikecekseniz biraz mutfak tül perdesi modelleri araştırması yapmalısınız. Daha sonrasında sıra malzeme ve ölçüye geliyor. Ölçülerini aldığınız mutfak pencerelerinizin üzerine nasıl bir tül modeli düşündüyseniz tülü düz bir yere koyup dikiş paylarını da düşünerek kesmelisiniz.

mutfak-tulleri-10

Dikkatli olun tül dikerken kayan bir kumaştır. İsteğinize bağlı olarak tüllerin kenarlarını farbelalı veya aksesuarlı yapabilirsiniz. Dikim işlemi bittikten sonra perdenin üst kısmına geçin. Perdeyi kornişe geçirebilmeniz için üst kısmına düğmeleri yerleştirmenizi sağlayacak uzun kurdeleyi benzeyen parçayı iki kenarından sabitlemek koşulu ile dikin. Dikim işlemi bittikten sonra perde düğmelerini bu parça üzerindeki belirli yerlere geçirin. Eğer tülünüz iki parça ise farbelalı kısımlarını birbirine bakacak şekilde dikin. Mutfak tül perdelerinizi asıp kullanmak için hazırladınız sayılır. Son olarak mutfak perdesi tülünüzün diğer taraflarına küçük iki şerit dikin. Bu perdeleri toplayıp bağlamanızı sağlayacaktır. Bu parçaları eliniz ile de dikebilirsiniz. Basit pir perde modeli istiyorsanız Japon tarzı bir model de kullanabilirsiniz. Bu tarzlarda genellikle duş perdesini andıran büyük halkalar kullanılıyor.

mutfak-tulleri-11

mutfak-tulleri-12

3Mutfak İçin Tül Modelleri

Mutfak için tül modellerinde bu sene genellikle pudra tonları ve pembe tonları kullanılıyor. Daha çok şirin ve modeller mutfaklarda farklı tarzlar oluşturuyor. Tül zemini olarak pembe tercih edilmese bile beyaz organze veya örme tül üzerine pembe ve kırmızı işlemeler yapılıyor. Bu işlemeler mutfaklarda otantik ve pozitif bir hava sağlıyor.

mutfak-tulleri-13

Kırmızı ve pembe modellerin yanında sarı modeller de sıkça kullanılan mutfak tülü modelleri arasında yer alıyor. Sarı tül perde altına kullanılan saten kurdele modeller, boncuklu veya püsküllü aksesuarlar mutfakta şıkır şıkır, neşeli bir hava yaratıyor.

mutfak-tulleri-14

4Mutfak Tülleri Modelleri ve Dekorasyonu

Mutfak tül çeşitleri daha öncede belirtildiği üzere mutfak dolapları, fayanslar ve panellerin renk ve modellerine uygun olarak tercih ediliyor.

mutfak-tulleri-15

mutfak-tulleri-16

mutfak-tulleri-17

mutfak-tulleri-18

mutfak-tulleri-19

Zıt renk kombinleri en çok tercih edilenler arasında. Modern mutfak dekorasyonlarında mutfak tül çeşitleri olarak stor perde tercih ediliyor. Stor perdelerin dijital baskı modellileri trend mutfak perdesi tülü.

mutfak-tulleri-20

mutfak-tulleri-21

mutfak-tulleri-22

mutfak-tulleri-23

mutfak-tulleri-24

mutfak-tulleri-25

mutfak-tulleri-26

mutfak-tulleri-27

5Mutfak Tülleri Fiyatları

Mutfak tülleri fiyatları tülün modeline ve çeşidine göre değişiyor. Sene itibari ile en çok tercih edilen stor perde çeşitlerinde fiyatlar diğer basit modellere oranla daha uygun. Bunun sebebi dikim olmayışı. İstediğiniz stor perde çeşidini mutfak pencerenizin ölçülerine göre internet sitelerinden bile sipariş edebiliyorsunuz. Tül mutfak perdesinde ise metre ve dikim birlikte hesaplanarak fiyat aralıkları belirleniyor. Örme mutfak tülleri fiyat olarak daha uygun. Ama farklı türde mutfak tül perde modeli beğendiyseniz ve aksesuar tercihi de yaptıysanız fiyat diğerlerine oranla biraz daha yüksek olacaktır. Ünlü markaların tülleri ile ünlü olmayan markaların tülleri arasında sadece fiyat farkı var ama ünlü markaların bir diğer farkı da sattıkları ürünlerin garantisini vermeleridir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...