• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Lavabolarında Meydana Gelen Tıkanıklar Doğal Yollar İle Nasıl Açılır?

Mutfak giderlerinde meydana gelen tıkanıkların neden kaynaklandığını bilmek çok önemlidir. Özellikle evde kullanılan malzemeler ile giderler kolay ve basit şekilde açılabilmektedir.

İçerik
 1. Mutfaktaki Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
 2. Aşamaları ve Yöntemleri
 3. Diğer Açma Önerileri

1Mutfaktaki Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkanan mutfak lavaboları insanların yaşamında oluşabilen bir kâbus gibidir. İnsanların aklına hemen tesisatçı çağırmak ve evde tamirat işi yapmak gelir. Oysa tıkanan mutfak lavabosu yani gideri için en güzel çözüm evde yapılabilecek olan pratik çözümlerdir. Evde kendinizin hazırlayacağı çözümler kimyasal olan ürünlerden meydana gelmez. Alinizin altında bulunan ve sürekli kullanılan ürünlerin karışımından oluşur. Bunun içinde oldukça sağlıklı ve pratik çözümleri kadınlara sunmaktadır. Mutfak lavabosu tıkandı, nasıl açılır, gideri nasıl temizlenir gibi sorulara yanıt aramadan önce mutfaklarda yaşanan bu tıkanıklıkların neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Mutfak lavabosu neden tıkanır;

 • Yemekten sonra tabakların durulanması sonucunda yemelerin artıklarının zaman içinde gider borusunda birikmesi
 • Bu alan yapı inşaat halindeyken inşaat kalıntılarının gider borusunda birikmesi
 • Yapı inşaat halinde iken gider borularına suyun akması adına verilen meyilin yanlış verilmesi
 • Zaman içinde gider borusundan kireçlenmenin oluşması

Bu sebeplerden kaynaklı olarak gider borularında inanılmaz tıkanıklık meydana gelir. bunun önüne geçmek adına neler yapılacağını iyi bilmek gerekir. Aksi durumda içinden çıkılmaz bir hal alır.

2Aşamaları ve Yöntemleri

Pompa

Mutfakta su borularının mekanik temizliğini normal akım suyunun mevcut kaydırmaya özelliği vermektedir. Mutfak lavabosu tıkandı diyen kişilerin ilk olarak pompaya başvurması gerekir. Pompa gider ağız kısmına iyice bastırılır, çekilir ve bırakılır.

Karbonat ve Sirke

Gider deliğinin üzerinde 150 gramlık karbonat dökün ve üstüne 1 su bardağı beyaz sirke dökün. Bu şekilde meydana gelen reaksiyon sayesinde tıkanan lavabo kolay şekilde açılır. Bu karışımın mutfak gideri kısmından dökülmesi sonucunda mutfak gideri kısmını tıpa ile kapatmak gerekir. Yarım saat bu şekilde bekletilmeli sonra üzerine 1 çaydanlık kaynar su dökülmelidir.

Karbonat ve Tuz

 Mutfak lavabosu gideri kısmından 1 su bardağı karbonat sonra yarım su bardağı ince tuz dökülür. Birkaç saat boyunca bu şekilde bekletilir. Sonra üstüne 2 su bardağı kadar kaynar su döküp pompalayın. Bu uygulama sayesinde gideri açmak kolay ve basit bir alır.

Elbise Askısı veya Spiral Tel

resim-5217

Lavaboda bulunan süzgecin vidasını kullanabildiğiniz bir tornavida yardımı ile sökün. Spiral teli ya da açmış olduğunuz elbise askısını hazırlayın. Spiral tel hırdavatçılarda satılır. Telin ya da elbise askısının uç kısmını kanca şekilde eğmek gerekir. Eğilen kısım gider deliğinden içeriye doğru itilir. Bükülme özelliğine sahip olan tel suyun kıvrım kısmına ulaştığında tıkamaya sebep olan maddeye de ulaşılır. Bu sayede bu madde olduğu yerden tel yardımı ile çekilir. İşlemlerin bitmesinden sonra lavabonun süzgeci tekrar yerine takılır.

Yapılabilecek olan işlemlerin denenmesinden sonra gider borularında açılma meydana gelmezse sorun daha büyüktür. Bunun için bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

3Diğer Açma Önerileri

Lavaboların tıkanmaması için belli başlı detaylara dikkat edilmelidir. Bu kurallar temizlik ve sağlık açısından da önemlidir.

 • Ayda 1 kez lavabo tıkanmasının önüne geçmek adına ve tıkanmasını beklememek için karbonat ve sirke karışımı işlemleri uygulanır.
 • Yemekten sonra özellikle yağlı bulaşıkların temizlik işlemi yapılmışsa gideri tıkamamak adına mutlaka lavabonun içine 1 çaydanlık kaynar su dökülür. Bu sayede borularda yağlarda donmayacaktır.
 • Lavabonun iç kısmına pirinç, çay posası, mercimek ve bulgur gibi taneli olan besinlerin dökülmemesi çok önemlidir. Bunlar tıkanıklığa sebep olan en önemli nedenler arasında yer alır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...