• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak İçinde Oluşan Kokulardan Nasıl Kurtulmak Gerekir?

Mutfak dolabı kokusu gidermek konusunda ve lavabo kokusu gidermek konusunda sirke en etkili olan çözümler içinde yer alır.

Mutfak Dolaplarında Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Mutfaklar yemek konusunda tüm yaratıcı fikirlerin ortaya çıkarıldığı mekânlardır. Mutfakta oluşan rutubet, lavabo, dolap gibi alanlardan gelen koku zaman içinde insanları deli eder ve rahatsız edici bir durum alır. Bu tarz durumlar ile baş etmek aslında zor değildir. Mutfaklarda oluşan kötü kokulu durumlar ve lavabosundan gelen kötü kokular nasıl giderilir konusunda ilk olarak aspiratörün tam anlamı ile çalıştığını kontrol etmekten geçer. Evlerinizde aspiratör yoksa ya da var olan aspiratör tam anlamı ile sonuç vermiyorsa bu konuda iş ev içinde yaşayan kişilere düşmektedir. Balık, sarımsak, kızartma, yemek kokusu ve soğan tarzındaki kokuları mutfak dolabı içinden çıkartmak oldukça kolaydır.

mutfak-dolabi-kokusu-nasil-giderilir-2

Mutfak dolabı kokusu nasıl giderilir konusunda en çok yaşayan sorun yemek kokularından kaynaklanmaktadır. Pişirilen yemek ve balıktan sonra oluşan kokuların ortadan kaldırılması ilk olarak bulaşıkların en doğru şekilde yıkanması gerekir. Ortaya çıkan kokulardan kurtulmak adına 1 litre suyun içine 3 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır ve ocağın üstünde 15 dakika boyunca kaynatılır. Sirke ortam içinde bulunan tüm kokuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

mutfak-dolabi-kokusu-nasil-giderilir-3

Bulaşık makinesi, buzdolabı ve lavabo kokular açısından en çok sorun yaratan bölgelerdir. Buzdolabında var olan kokular genelde tarihi geçmiş olan ürünlerin bekletilmesinden kaynaklanmaktadır. Mutfak dolabı kokusu nasıl giderilir konusunda tarihi geçmiş olan ürünlerin bekletilmeden atılması gerekir. Ayriyeten dökülmüş olan sıvılarda buzdolabı içinden hemen silinmelidir. Buzdolabı içinde var olan kokuların ortadan kaldırılması için buzdolabı içine koyulacak olan bir kâse içindeki karbonat kötü kokuları emecektir.

Bulaşık makinesinde var olan kokuları ortadan kaldırmak için ilk olarak bulaşıkların yemek artıklarından en iyi şekilde arındırılması gerekir. Yemek artıkları bulaşık makinesinin filtresinin tıkanmasına ve hoş olmayan kokuların oluşmasına sebep olur. Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların kaldırılmasından sonra mutlaka makine içi havalandırılmalıdır.

Mutfak lavabosu kokusu genelde tüm evin içine siner ve oldukça rahatsız edici durumları ortaya çıkartır. Mutfak lavabo kokusu ile alakalı olan sorunları ortadan kaldırmak için lavabo içine kahve telvesi dökmek gerekir. Dökülen kahvenin üzerine sıcak su dökülmelidir. Bu sayede kısa zaman içinde var olan koku tamamen ortadan kalkacaktır.

mutfak-dolabi-kokusu-nasil-giderilir-4

Mutfak dolabı rutubet kokusu ve mutfak dolabı nasıl giderilir konusunda ürünlerin çürümesi ile alakalı sorunlarda yaşanabilmektedir. Mutfak dolaplarında saklanacak olan ürünlerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu tarz ürünlerin çürümesi sonucunda ortaya hoş olmayan kokular çıkacaktır. Bundan dolayı düzenli şekilde kontrollerinin sağlanması gerekir. Ürünlerin depolandığı alanlarda oluşan lekelenmelerinde mutlaka silinmesi gerekir. Bu alanların temizlenmesi için en güzel dezenfektan sirke ve sudur. Püskürtmeli olan bir şişenin içine 3 kaşık sirke konulur ve üzeri su ile doldurulur. Çürüme olan alanların mutlaka bu sirkeli su yardımı ile silinmesi gerekir.

mutfak-dolabi-kokusu-nasil-giderilir-5

mutfak-dolabi-kokusu-nasil-giderilir-6

Mutfak lavabo kokusu ve mutfak dolabı kokusun konusunda belli başlı inceliklere de dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Kesme tahtası kullanımından sonra mutlaka bu tahta sirke ve limon ile yıkanmalıdır.
  • Ocak üzerinde pişirilen yemeğin yanması sonucunda ortaya yanık kokusu çıkar. Bu koku kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için 1 paket vanilya ocak üzerinde kavrulmalıdır. Vanilya kavrulması mutfakta aş kokusu var olayını da ortaya çıkartır.
  • Bıçaklarda kalan sarımsak ve soğan kokularından kurtulmak için limon ile ovma işlemi yapmalısınız.
  • Fırın içinde oluşan kötü kokuları ortadan kaldırmak için bir kabın içine sirke ve su doldurun. Fırın içinde bunu ısıtın ve soğumasını bekleyin.
  • Yemek için hazırlanan karnabahar haşlamasında içine koyulacak az miktarda süt koku oluşmasının tamamen önüne geçer.
  • Mutfak lavabosu nasıl giderilir konusunda çöpler fazlası ile koku yayar. Çöp kokularını ortadan kaldırmak için 1 paket karbonat çöpün içine dökülür. Bu uygulama mutfak içinde bulunan kokuların ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.
  • Mutfaklarda sigara kullanımı yapılıyorsa koku kalıcı duruma dönüşebilir. Sigara kokusunu önlemek için sigara içilmesi esnasında yanınızda bir adet mum yakılabilirsiniz. Bu mum dumanın etrafa dağılmasının önüne geçecektir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...