• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Asma Tavanlarda Aydınlatma İşlemlerinin Yapılması Hangi Aşamalardan Oluşur?

Asma tavanlarda yapılacak olan aydınlatmaların seçimleri konusunda odanın genel dekorasyonu, tavanın modeli ve odanın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Bu sayede en güzel ortamlar yaratılır.

İçerik
 1. Asma Tavan Aydınlatma Örnekleri ve Yapım Aşamaları
 2. Aydınlatma Montaj İşlemleri
 3. Kablolama ve İşlemi Bitime

1Asma Tavan Aydınlatma Örnekleri ve Yapım Aşamaları

resim-5785

resim-5786

resim-5787

resim-5788

Asma tavan için yapılacak olan iyi planlanan bir aydınlatma bu alanda güzel ve şık bir atmosfer meydan getirir. Alanın her türlü detayı ve renkleri daha net şekilde gözükür. Kötü ve iyi yapılmayan asma tavan aydınlatma modelleri tüm alanın havasını söndürür. Özenerek seçilen eşyaların ya da duvar kâğıtlarının tüm güzellikleri ortadan kalkar. Yani evlerde ya da iş yerlerinde aydınlatmadan en doğru şekilde yararlanmak ve evlerde sıcak bir ortam yaratmak oldukça önemlidir. Ortamda kullanılacak olan ışık alanın tamamına yetmeli ve genelini aydınlatmalıdır. Asma tavan aydınlatma kapsamında kullanılacak olan armatürler, avizeler, LEDler, spot lambalar ve büyük lambaların çeşitleri odanın genel dekorasyonuyla da uyum içinde olmalıdır. Genel dekorasyona uyumlu olmasının yanı sıra kullanışlı olması, tasarruf sağlaması, az düzeyde enerji tüketmesi ve kontrol altında tutulabilmesi de çok önemlidir. Asma tavan yaptıran birçok insan genel aydınlatmayı sağladıktan sonra işlemi bu aşamada bitirir. Bu oldukça büyük bir hatadır. Asma tavan aydınlatma sistemi tüm odanın ortasında kalacağı için odanın içini de farklılaştıracaktır. Yeni bir hava ya da yeni bir çizgi yaratmak adına uygulama yapılmalıdır.

2Aydınlatma Montaj İşlemleri

resim-5789

resim-5790

resim-5791

resim-5792

resim-5793

Asma tavan aydınlatma sistemleri için belli başlı malzemelerin önceden hazırlanmış olması gerekir. Bu malzemeler içinde;

 • Tel
 • Tel somunları
 • Aydınlatma armatürleri
 • Alçıpan ve bıçkı testeresi
 • Ölçme bandı
 • Kalem
 • Koruyucu gözlükler
 • Toz maskesi
 • Merdiven

Asma tavanına aydınlatma sistemlerini yerleştirmek ilk etap da korkutucu bir süreç gibi gelebilir ancak kendiniz yapmak istiyorsanız bile birçok seçenek vardır. Tavan bölgesine değmeyen, tavana yakın duvardaki çevreye aydınlatma lambaları gibi ışıkları da takabilirsiniz. Bununla birlikte asma tavana gömme ışık gibi modelleri takmaya karar verdiyseniz bu işlem ile alakalı detayları bilmeniz gerekmektedir. Özellikle başınızın üstünde bulunan bir malzeme ile uğraşırken oluşabilecek olan herhangi bir sorundan kendinizi korumak için önce koruyucu gözlükleri ve toz maskesini takılmalıdır. Spot lambaların yerleri belirlendikten sonra tavan plakasının alt kısımlarından testere ile çıkartma işlemi yapılır. Bu işlem lambaların ya da spotların modelleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Modelleri ve ölçüleri kesinlikle dikkate almalısınız. Ayrıca lambaları kablolama için uygun bir yere yerleştirdiğinizden emin olmanız da gerekir. Güç kaynağının nerede olduğunu, kabloların uzunluğunun ne kadar olduğunu, hangi anahtarın ya da prizin kullanılacağını önceden belirlemek oldukça önemlidir. Bunların belirlenmesi de kullanılacak olan spot ya da diğer lamba modelleri dâhilinde değişir. Işık fikstür gövdesini işaretlediğiniz tavan döşemesine tam olarak yerleştirin. Işığın etrafından bir daire çizin. Bu işlemi bir kalem yardımı ile kolay şekilde yapabilirsiniz. Kalemi oynatmadan çizim yapılması önemlidir.

resim-5794

resim-5795

resim-5796

resim-5797

resim-5798

Alçıpan için uygun olan testereyi kullanarak çizilen daireyeyi düzgün bir şekilde kesin.  Işık yuvasını deliğe yerleştirin ve klipslerle sıkı şekilde sabitleyin.

3Kablolama ve İşlemi Bitime

resim-5799

resim-5800

resim-5801

resim-5802

resim-5803

Spot lambaları gerekli olan elektrik kaynağına bağlayın. Kabloları en doğru şekilde saklayın. Tavan bölgesinde dubleks bir asma tavan kullanılmışsa LED ile aydınlatma desteklenebilir. LED lambalar yapışkan bir malzeme olduğu için tavanın arka planına kolay şekilde sabitlenir ve elektrik kaynağına bağlanır. LED lambalarda renkli modeller de bulunduğundan dolayı ortama göre seçim yapabilirsiniz. Bu işlemde bittikten sonra tavan döşemesini yerine koyulur ve gereksiz düzensizlikler ortadan kaldırılır. Son olarak ampuller eklenmelidir.  Küçük yuvarlak olan ışıkları destek kirişine tutturmak için muhtemelen bir tel askı kullanımı gerekebilir. Asma teller özellikle deprem gibi doğal afetlere dayanıklı bir ortamda ve kazalardan korunmaya yardımcı olacak etkilere sahiptir. Seçilecek olan aydınlatma hangi model olursa olsun kesinlikle odaya ya da iş yerine uyan ve ortama şıklık katan bir seçim olmalıdır. Uygulamalarda ise her türlü detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...