• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Raflarını Dekoratif Şekilde Tasarlamak İçin Dikkat Edin

Dekoratif mutfak rafları konusunda raf modeli belirlenmeli ve uygulama yapılacak olan alanın ölçüsü alınarak işlemlere başlanmalıdır.

İçerik
 1. Dekoratif Mutfak Rafları
 2. Modern ve Ahşap Rafların Tasarlanması
 3. Sunta ve Ahşap Mutfak Rafları
 4. Dekoratif Farklı Mutfak Rafları
 5. Mutfak Rafların Kullanılabilecek Olan Ayak Modelleri

1Dekoratif Mutfak Rafları

Mutfaklarda kullanışlı alanların olması rahat, kolay, pratik ve konforlun alanların oluşmasına olanak sağlamaktadır. Bu alanların oluşturulması adına özellikle rafların kullanımı gerekmektedir. Mutfakta kullanılacak olan rafların dekoratif olması görsel açıdan da hoş ve şık alanların yaratılmasını sağlayacaktır. Dekoratif mutfak rafları için evlerde kendiniz tasarım yapabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken detaylar bulunmaktadır.

 • Mutfakta dekoratif raf kullanımına ve yapımına geçmeden önce görünüşü, genel dekorasyonu ve tarzını belirlemek gerekmektedir.
 • Mutfaklarda kullanılacak olan dekoratif mutfak rafları ve modelleri için sıkı bir aydınlatma gerekir.
 • Dekoratif mutfak rafları konusunda özellikle İskandinav tarzı plakalar, ahşaplar, eski kutular ve paletler muhteşem bir geri dönüşüm sağlayacaktır. Bu ürünler metal ayaklar ile duvara monte edilmeli ve aralıkları koyulacak olan ürüne göre ayarlanmalıdır.

dekoratif-mutfak-raflar-2

dekoratif-mutfak-raflar-3

 • Eski dönemlerde kullanılan mutfak raflarını günümüz modernliği ile tasarlanabilir. Dekoratif mutfak rafları açısından bu tarz raflar klasik ve eskitme görüntüler içermelidir. Özellikle beyaz eskitme olan rafları tutması için kullanılacak olan ayaklarında avangart tarzı ve eski dönem çizgilerini içermesi gerekmektedir.

2Modern ve Ahşap Rafların Tasarlanması

Dekoratif mutfak raf modelleri konusunda seçilecek olan modern tarzdaki raflarda cam ve metal kullanımı yapılmalıdır. Metal borular üzerine koyulabilecek olan camlar ile raf sistemi oluşturabilirsiniz. Bunun için mutfağınızdaki köşe kısımların ölçüsünü almanız ve metal boru sistemini yaptırmanız gerekmektedir. Metal boru sisteminin takılmasının ardından kestirilen parçalar basit bir şekilde üstüne konulur ve kullanılmaya başlanabilir. Dekoratif mutfak rafları konusunda kullanılan cam raflar modern tarzın vazgeçilmez öğeleri içinde yer alır. Modern tarzda kullanılan ve tasarlanan dekoratif mutfak rafları konusunda ızgara, şarap ve bulaşık rafları bulunur. Bu konuda mutfaklarda bulunan köşelerde raf kullanımı yapılmalıdır. Özellikle üçgen olarak kesilen ahşap ile yapılacak olan raf dekorasyonu şarap şişeleri ve bardakları için ideal bir çözüm sunar. Ahşap üçgen raf modellerinde ayak kullanılmamalıdır. Modern tarzda kullanılan diğer bir raf modeli de L şeklinde kullanılan raf modelleridir. Bu raf modellerini oluşturmak adına iki tane plaka kullanmak gerekir. Plakaların ayaklar ile tutturulması gerekir. Özellikle modern mutfaklarda beyaz tercih etmek en güzel seçim olacaktır. Beyaz kullanımı duvarların daha geniş ve ferah durmasına da olanak sağlar.

dekoratif-mutfak-raflar-4

dekoratif-mutfak-raflar-5

3Sunta ve Ahşap Mutfak Rafları

dekoratif-mutfak-raflar-6

dekoratif-mutfak-raflar-7

dekoratif-mutfak-raflar-8

dekoratif-mutfak-raflar-9

dekoratif-mutfak-raflar-10

Sunta ve ahşaptan dekoratif mutfak rafı tasarlamak isterseniz zımpara, çekiş, çivi, kalem, cetvel, raf için kestirilen plakalar ve ahşaplar, boya ve süsleme malzemeleri gerekmektedir. Sunta ya da ahşaptan yapılacak olan raflar için;

 • İlk olarak dekoratif mutfak raf modelleri koyulacak olan alan belirlemesi yapılmalıdır.
 • Kesilen parçalar istediğiniz raf modeline göre birleştirilmelidir. Düz raf kullanımı yapılacaksa ayak ile tutturulması gerekir. Kutu şeklinde dekoratif mutfak rafları yapılacaksa parçalar çivi ve çekiş yardımı ile birleştirilmelidir. Ahşap ya da sunta rafları renklendirme isterseniz boya yapmanız gerekir.
 • Seçilecek olan ayaklar renk ve model açısından vurgu yapmalıdır. Bunun için beyaz, siyah metal ya da ahşap gibi seçimler yapmalısınız.

4Dekoratif Farklı Mutfak Rafları

dekoratif-mutfak-raflar-11

dekoratif-mutfak-raflar-12

dekoratif-mutfak-raflar-13

dekoratif-mutfak-raflar-14

Dekoratif mutfak rafları konusunda kullanılacak olan raflar ile kendinize farklı köşelerde yaratabilirsiniz. Lavabo önünde kullanılacak olan raf modellerine bardaklarınızı, bulaşık yıkama için gerekli malzemelerinizi asabilirsiniz. Mutfakların duvarlarında kullanılacak olan diğer raf modellerine çini tabaklarınızı, süs eşyalarınızı, vazolarınızı, çiçeklerinizi, resimlerinizi ya da havlularınızı asabilirsiniz. Dekoratif mutfak rafları mutfağın canlanmasına olanak sağlayacak olan aksesuarlar içinde yer alır. Renkli baharatlıklarınızı koyarak mutfağınızda renkli, canlı ve neşeli bir alan yaratabilirsiniz.

dekoratif-mutfak-raflar-15

dekoratif-mutfak-raflar-16

Şarap şişeleri için eşsiz bir mimari raf tasarımı yapmak en doğru seçenek olacaktır. Özellikle küçük mutfaklarda kullanılan duvar şarap rafları için koyulacak şişe sayısına göre ölçü alınmalı ve çizim yapılmalıdır. Ağaç parçalarının kestirilmesi ile yapılacak olan dekoratif mutfak rafları ilginç bir dekorasyonu da ortaya çıkartır. Bunun için hazırlanan tabakaya marangozda şarap koyulacak olan delikleri açtırmak gerekir. Tabakadan şişelerin düşmemesi adına yanlarına ve alt kısmına düz plaka kullanımı yapılmalıdır. Plaklar çivi ve matkap yardımı ile kolay şekilde alt tabakaya monte edilebilir.

5Mutfak Rafların Kullanılabilecek Olan Ayak Modelleri

dekoratif-mutfak-raflar-17

dekoratif-mutfak-raflar-18

dekoratif-mutfak-raflar-19

dekoratif-mutfak-raflar-20

dekoratif-mutfak-raflar-21

Dekoratif mutfak rafları yapımında deri parçalar, ipler, urganlar, kalın halatlar, çelik sistemler, kemerler, ağaç parçalarını kullanarak farklı ve ilginç tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Ayrıca eski sebze ve meyve kutuları ve paletlerden de raflar tasarlayabilirsiniz.

dekoratif-mutfak-raflar-22

dekoratif-mutfak-raflar-23

Eski ve kullanılmayan paletlerden raf yapmak için metre, kesme aparatı, matkap ve çivi gerekmektedir. Dekoratif mutfak rafı için ayarlanan alandan ölçü alımı yapılır ve palet resimde görüldüğü gibi kesilir. Sonrasında çivi ve matkap yardımı ile kolay bir şekilde duvara asabilirsiniz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...