• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

2016 Yılının Trend Fayans Modelleri

2016 yılı içerisinde evlerde en çok kullanılan fayans modellerini detaylı bir biçimde inceledik. En çok tercih edilen 6 model ve detaylarını paylaştık.

İçerik
 1. Fayans Seçimi
 2. Mutfak fayanslarının görevleri nelerdir?
 3. Fayansların ortalama boyutları
 4. Mutfak fayansları tercih edilirken dikkat edilmesi gerekenler?
 5. Mutfak fayans fiyatları
 6. Mutfak fayans mantolaması
 7. Fayans döşemesinde hazırlık
 8. Seramik fayans döşemeleri
 9. Cam fayanslar
 10. Apron mozaik fayanslar
 11. PVC ve plastik fayanslar
 12. Sunta ve plastik fayanslar
 13. Suni taş fayanslar
 14. Metal fayanslar

1Fayans Seçimi

Makale içerisinde ideal fayans biçimleri renkleri ve tasarımlarıyla ilgili olarak detaylı Trend modelleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu alanda tezleri kolaylık sağlayabilmek için 6 farklı bilinen en trend fayans biçimlerini karşılaştırdık ve aralarından, 2016 yılı içerisinde trend olan fayans mutfak modellerini sizler için derledik. 2016 fayans modelleri arasında en çok tercih edilenler karo, mozaik, PVC + plastik, DSP + plastik, yapay taş, maden modelleri olmaktadır.

mutfak-fayans-modelleri-6

2Mutfak fayanslarının görevleri nelerdir?

Mutfak fayansları mutfağınızın içerisinde hem şık bir görüntüye ve tasarıma sahip olabilmek için kullanılan önemli bir araç olup, aynı zamanda sıcaklık buhardan nem ve rutubetten ya lekelerinden ve benzeri tüm lekelerden mutfağınızın zarar görmesini engellemek için kullanılmaktadır. Sağlamış olduğu fayda sayesinde mutfakların daha temiz ve daha düzenli durabilmesini aynı zamanda uzun yıllar boyunca Rutubet etkisini yaşam olmasını sağlamaktadır.

3Fayansların ortalama boyutları

Mutfak fayanslarının ortalama boyutları kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Fayanslar Maden ve taş gibi malzemeler kullanılarak ortaya çıkartılacak kısa çok Küçük Taşlar kullanılabileceği gibi oldukça büyük belirli bir alanı hızlıca kaplayacak düz tasarıma sahip fayanslarda kullanılabilir. Günümüz mutfaklarında kadınların büyük bir bölümü eski usul ufak mutfak fayanslarını kullanmak yerine daha modern çizgilere sahip olan özellikle cam modelleri ve seramik modelleri tercih etmektedirler. Hem daha kalıcı etki sunan bu modeller tasarım açısından da oldukça kaliteli gözükmekte ve mutfağın son derece şık bir görüntüye sahip olmasına imkan sağlamaktadır.

4Mutfak fayansları tercih edilirken dikkat edilmesi gerekenler?

Mutfak fayansları tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli etken mutfağınızın tasarımı ve dizaynıdır. Mutfağınızın şekli ve boyutları gereği kimi zaman cam ya da seramik kaplamalı fayansları kullanmanız gerekecektir. Bazı zamanlarda da Maden ve granit gibi önemli taşlarla süsleme bilecek bir fayans tercihinde bulunmanız gerekecektir. Hayatınızı tercih ederken en çok dikkat edilmesi gereken husus mutfağın dizaynı ve maddenin mutfak üzerinde bırakacak etkilerdir. Uzun önemli rutubet almasının istemiyorsanız ve çabuk temizlenen bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız seramik ya da granit taşlarla süslenmiş bir Mutfak fayans tercihinde bulunmanız sizler için çok daha verimli olacaktır. Öte yandan temizlikle ilgili herhangi bir problem çıkmayacağını düşünüyorsanız son dönemlerde ortaya çıkmış olan modeller mutfak fayansları ve duvar kaplamaları söz konusu olduğunda son derece şık dizayna sahip bir mutfak yaratabiliyor. Bu alanda yapacağınız çalışmaları göz önünde bulundurur Ken cam mutfak tasarımlarında sınırsız seçeneklere sahip olacağınızı bilmelisiniz.

mutfak-fayans-modelleri-2

mutfak-fayans-modelleri-3

mutfak-fayans-modelleri-4

mutfak-fayans-modelleri-5

mutfak-fayans-modelleri-6

mutfak-fayans-modelleri-7

mutfak-fayans-modelleri-8

mutfak-fayans-modelleri-9

mutfak-fayans-modelleri-10

mutfak-fayans-modelleri-11

mutfak-fayans-modelleri-12

5Mutfak fayans fiyatları

Mutfak fayans fiyatları tercih ettiğiniz ham maddeye göre değişiklik gösterebilir. Kiremit seramik ve granit gibi kaplamalarla mutfağınızın fayanslarını döşetmek ve tasarımı ve tamamlamak istiyorsanız rakamlar biraz daha uygun fiyata gelebilir. Bununla birlikte mutfağınızı cam ve PVC duvar kaplamadan, yaptırmak niyetiniz varsa daha yüksek fiyatlara mal olacaktır. Bununla birlikte 2016 Mutfak fayans trendleri arasında en çok tercih edilen mutfak tasarımı cam ve PVC duvar kaplama dan oluşmaktadır.

6Mutfak fayans mantolaması

Mutfak fayans mantolamasında çalışma yapacağınız ustaların bilgi birikimi ve tecrübesi bu alanda oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Mutfak gibi ince işçiliğin çok sık olduğu bir alanda çalışma yapacak olan kişilerin branşında profesyonel olmasına dikkat etmeniz sizlerin daha doğru bir mutfak tasarımı gerçekleştirebilmeniz açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Mutfak mantolamasında kurulum işleminin hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için kullanılacak belli başlı dolgular ve Yapıştırıcılar bulunur. Çalışma yapacağınız firmalar sizin yerinize bu kolay kurulum işlemlerini gerçekleştirebilmesi adına malzemelerle kendileri getirmektedir.

7Fayans döşemesinde hazırlık

Mutfak fayansları döşenirken duvarın hazır bir hale getirilmesi büyük bir önem teşkil eder. Mutfak üzerinde daha önce kullanılmış olan Fayanslar ya da duvar kağıtları bulunuyorsa bunların tam olarak temizlenmesi ve yeni döşeme için uygun koşulların sağlanması oldukça önemlidir. Daha önceden kalmış olan boya lekesi ya da kiremit lekesi ya da seramiklerin Kırıntısı gibi maddeler düzgün bir kurulum işleminin gerçekleşmemesini sağlayacakatır.

mutfak-fayans-modelleri-13

8Seramik fayans döşemeleri

Seramik fayans döşemeleri başlıbaşına ülkemizde uzun yıllardır tercih edilen fayans renkleri arasında yer almaktadır. Seramik fayans döşemelerinin Ülkemizde bu kadar çok tercih edilmesindeki temel sebep hem uygun fiyatlı olması Hem de renk açısından basit tasarımları ortaya çıkartabiliyor olmasıdır. Seramik tasarımları en önemli artıları dekorasyonu muhteşem gözükmesi sabun ve su ile yıkanabilir olması ve uzun yıllar sürekli olarak dayanıklılık gösterebiliyor olmasıdır. Öte yandan eksi yönleri fiyat olarak yüksek olması parlaklığını ve renklerinin uzun dönemde sola biliyor olması, bakım ve onarımlarını son derece yüksek fiyatlara tamamlanabilmesidir.

mutfak-fayans-modelleri-14

mutfak-fayans-modelleri-15

mutfak-fayans-modelleri-16

mutfak-fayans-modelleri-17

mutfak-fayans-modelleri-18

mutfak-fayans-modelleri-19

mutfak-fayans-modelleri-20

mutfak-fayans-modelleri-21

mutfak-fayans-modelleri-22

mutfak-fayans-modelleri-23

mutfak-fayans-modelleri-24

9Cam fayanslar

Cam Fayanslar görüntü olarak son derece şık bir Dizayn ortaya çıkarmaktadırlar. Ülkemizde çok sayıda tercih eden insan bulunmamaktadır. Son yıllarda değeri daha çok artan Can fayansların en büyük artısı fiyat ve dayanıklılık açısından oldukça başarılı olmasıdır. Mutfaktaki tasarımı son derece ferah tutmasıdır. Eksi yönlerinin başında sürekli yansıma yapacağından dolayı kişiyi rahatsız etmesi temizlik konusunda oldukça zor temizlenebiliyor olması ve fiyat olarak yüksek fiyata sahip olması gelmektedir.

10Apron mozaik fayanslar

Afyon mozaik pasta ülkemizde çok sayıda tercih edilen fayans türleri arasında yer alır. En çok tercih edilmesini sağlayan artı yönleri oldukça kolay bir şekilde temizlenebiliyor olması fiyat olarak uygun olmasıdır. Apron mozaik mutfakların en büyük eksisi ise derz aralarında oluşabilecek lekelerin insanları uğraştırmasıdır.

mutfak-fayans-modelleri-25

mutfak-fayans-modelleri-26

mutfak-fayans-modelleri-27

mutfak-fayans-modelleri-28

mutfak-fayans-modelleri-29

mutfak-fayans-modelleri-30

mutfak-fayans-modelleri-31

mutfak-fayans-modelleri-32

mutfak-fayans-modelleri-33

mutfak-fayans-modelleri-34

mutfak-fayans-modelleri-35

11PVC ve plastik fayanslar

PVCve plastik fayansların en çok tercih edilmesindeki sebep ucuz olmasıdır. Uzun yıllar boyunca dayanıklılık gösterebiliyor olmasından kaynaklanıyor. PVC plastik fayansların en büyük eksisi ise sürekli olarak bir Rutubet ve nem ortamı oluşturmasıdır.

mutfak-fayans-modelleri-36

mutfak-fayans-modelleri-37

mutfak-fayans-modelleri-38

mutfak-fayans-modelleri-39

mutfak-fayans-modelleri-40

mutfak-fayans-modelleri-41

mutfak-fayans-modelleri-42

mutfak-fayans-modelleri-43

mutfak-fayans-modelleri-44

mutfak-fayans-modelleri-45

12Sunta ve plastik fayanslar

Sulta plastik fayanslar kolay bakım yapmak isteyen kişiler için oldukça tercih edilen bir fayans modelidir. Fiyat olarak son derece uygundur.  Bununla birlikte dayanıklılık açısından hiç Uygun olmadığı için yıllar içerisinde sürekli bakım gerçekleştirmek gerekir.

mutfak-fayans-modelleri-46

mutfak-fayans-modelleri-47

mutfak-fayans-modelleri-48

mutfak-fayans-modelleri-49

mutfak-fayans-modelleri-50

mutfak-fayans-modelleri-51

mutfak-fayans-modelleri-52

mutfak-fayans-modelleri-53

13Suni taş fayanslar

Son derece pahalı bir tasarıma sahip olan suni taş Fayanslar kurulum açısından oldukça uğraştırıcı bir çalışma gerektirmektedir. Nem direncinin yüksek olması ve en dayanıklı taş fayans biçimine sahip olması tercih edilmesini sağlayan en önemli etkenler arasında yer alır.

mutfak-fayans-modelleri-54

mutfak-fayans-modelleri-55

mutfak-fayans-modelleri-56

mutfak-fayans-modelleri-57

mutfak-fayans-modelleri-58

mutfak-fayans-modelleri-59

14Metal fayanslar

Paslanmaz çelikten yapılan döşemeler sayesinde uzun yıllar temiz ve kullanımı kolay bir Mutfak fayans döşemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte tasarım açısından son derece şık olmayan bir dizayna sahip olması tercih etme sebeplerini düşürmektedir.

mutfak-fayans-modelleri-60

mutfak-fayans-modelleri-61

mutfak-fayans-modelleri-62

mutfak-fayans-modelleri-63

mutfak-fayans-modelleri-64

mutfak-fayans-modelleri-65

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...