• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Çaydanlık Parlatma ve Kireçten Kurtulma İle Alakalı Detaylar Nelerdir?

Çaydanlık parlatma ve kireçlerinden kurtulma ile alakalı olarak sağlık ve bitkisel olan çözümlerden yardım almak en doğru yoldur.

İçerik
 1. Çaydanlık Parlatmanın Yolları
 2. Yöntem 1
 3. Yöntem 2
 4. Yöntem 3
 5. Yöntem 4

1Çaydanlık Parlatmanın Yolları

Kahvaltı sofralarının en keyifli zamanlarının vazgeçilmezi olan çayı yapmak adına kullanılan çaydanlık kullanımı ve temizliği oldukça önemlidir. Her evde mevcut olan çelik çaydanlık modelleri kireçlenip karardığında temizlenmesi gerekmektedir. Çaydanlıktaki en sık görülen sıkıntı su kaynatılan kısımlarının kireçlenmesi ve demliklerin zaman içinde kararmasıdır. Zaman içinde kalınlaşma yapan kireç tabakası suyunda geç kaynamasına da sebep olur. Bu tabakadan kurtulmak adına kireç çözücüler kullanılır ama doğal ve sağlıklı olan yollarda bulunmaktadır. Bu yöntemler hem hijyen hem de sağlık açısından uygulanması gerekir. Ayrıca yaşama en sağlıklı şekilde devam etmek bitkisel olan çözümlerin kullanılması ile ortaya çıkacaktır.

caydanlik-nasil-parlatilir-2

Çaydanlık nasıl parlatılır ve kireçlerden nasıl temizlenir ile alakalı belli başlı yöntemler bulunur, bu yöntemler;

Kireçten Temizleme İçin Gerekli Olan Yöntem 1

 • Sirke
 • Su

Çaydanlığın içine yeterli düzeyde sirke konulur ve 15 dakika boyunca ocak üstünde kaynatılır. Kaynama sonrasında çaydanlık boşaltılır ve bol su yardımı ile iyice durulanır. Zorlu olan kireç tabakalarında sirke çaydanlık içine geceden konulmalıdır. Bu daha etkili olan sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlar. Ertesi gün çaydanlığın içinde belli bir miktar sirke bırakılır ve içine karbonat eklenir. Sonra sünger yardımı ile tortu kalmayacak şekilde yıkanır. Çaydanlığın içi nasıl parlatılır sorusuna en güzel cevap da,  sirkeyi kaynatmaya gerek yoktur. Çaydanlığın içine 1 çay bardağı kadar sirke konulur ve bir yemek kaşığı kadar tuz ile karıştırılır. Bu karışım 10 dakika boyunca bekletilir ve sünger yardımı ile ovulur. Sonrasında bol su yardımı ile durulanmalıdır.

caydanlik-nasil-parlatilir-3

caydanlik-nasil-parlatilir-4

Kireçten Temizleme İçinGerekli Olan Yöntem 2

 • Su
 • Limon
 • Karbonat

Çaydanlığın içine yarım limon atılır, su kireç seviyesine kadar konulur ve karbonat eklenir. Bu şekilde kaynamaya bırakılan çaydanlık 15 dakika boyunca ocak üstünde bekletilir. Sonrasında sünger yardımı ile kireçler temizlenir ve bol su yardımı ile temizlenir.

caydanlik-nasil-parlatilir-5

caydanlik-nasil-parlatilir-6

Kireçten Temizleme İçin Gerekli Olan Yöntem 3

 • 500 ml soda
 • 1 çorba kaşığı karbonat

Kabartma tozu ile sodayı çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir ile alakalı olarak kullanmak gerekir. Çaydanlık içinde konulan bu karışım 15 dakika boyunca kaynatılır ve sünger yardımı ile ovulur. Sonrasında bol su yardımı ile temizlenmelidir.

caydanlik-nasil-parlatilir-7

Kireçten Temizleme İçin Gerekli Olan Yöntem 4

 • Elma
 • Armut
 • Patates
 • Su

Elma, patates ve armut soyulur ve kabukları kenara ayrılır. Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir kapsamında bu kabuklar çaydanlık içine konulur ve su ile doldurulur. Sonrasında bir taşım kadar kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra sünger yardımı ile temizlenir ve kireç ortadan kaldırılır.

caydanlik-nasil-parlatilir-8

Kireçten Temizleme İçin Gerekli Olan Yöntem 5

 • Patates
 • Su

Patatesin kabukları soyulur ve yıkanır. Çaydanlığın içine atılan patates kabuklarının üzerine su eklenir ve yarım saat boyunca kesintisiz şekilde kaynatılır. Kaynama esnasında kireçlerin yok olduğunu görebilirsiniz.

caydanlik-nasil-parlatilir-9

Kireçten Temizleme İçin Gerekli Olan Yöntem 6

 • Su
 • Yumurta Kabuğu

Haşlanmış olan yumurta kabukları çaydanlığın içine atılır ve üzerine su eklenir. Yarım saat boyunca kesintisiz şekilde kaynatılır. Kaynama esnasında kireçlerin yok olduğunu görebilirsiniz.

caydanlik-nasil-parlatilir-10

caydanlik-nasil-parlatilir-11

caydanlik-nasil-parlatilir-12

2Yöntem 1

Çaydanlık nasıl parlatılır konusunda temizleme için başvurulacak olan ilk detay karbonat ve sirkedir. Yanmadan kaynaklı olarak çaydanlıkların iç ve dış kısımda meydana gelecek olan kararma için çaydanlık içine karbonat ve sirke eklenmelidir. Çaydanlığın dış kısmında oluşan kararma için de çaydanlık yeterli düzeyde olan bir tencerenin içine oturtturulur. Sonra bu tencere içine karbonat ve sirke eklenir. Bu şekilde belli bir süre kaynatılmalı ve kaynama sonrasında soğumaya bırakılmalıdır.

caydanlik-nasil-parlatilir-13

3Yöntem 2

Çaydanlık nasıl parlatılır konusunda iç kısmında bulunana kararma için limon tuzu da kullanılabilir. Bunu uygulamak için 1 yemek kaşığı limon tuzu çaydanlık için konulmalıdır ve çaydanlık su ile doldurulur. Sonrasında bu karışım 15 dakika boyunca kaynatılır ve bol su yardımı ile durulanır.

caydanlik-nasil-parlatilir-14

4Yöntem 3

Kararmış olan çaydanlıklarda amonyak içeriği sahip olan krem temizleme ürünleri de çaydanlıkların temizlenmesinde kullanılır. Bu uygulama için amonyaklı olan krem temizleme ürünü süngere dökülür ve süngerin yumuşak olan kısmı ile temizlenir.

5Yöntem 4

Kararmış olan çaydanlıkları temizlemenin diğer bir yolu da limon kabukları ile yapılacak olan ovma işlemidir. Çelik olan çaydanlıkları limon kabukları ile ovmak gerekir. ovma işleminin tamamlanmasının ardından bol su ile durulama yapılmalıdır. Ardından pamuklu ya da yünlü olan bir bez yardımı ile kurulayarak parlatma işleminin tamamlanması kafi gelecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...